Hem Uyku Getiren Hem de Yağ Yakan 4 İçecek

Obezite ve uykusuzluk vakaları günden güne artıyor. Günümüz modern dünyasının en büyük belalarından olan bu vakaların yaygınlığı Amerika’nın yetişkin nüfusunda %30-35 oranlarında seyrediyor. Bu bir tesadüf de olabilir, ya da gerçekten bu ikisinin arasında bir bağlantı mevcut.

Bu ikisinin arasında bir bağlantı olduğuna inanmak için çok sağlam bir sebep mevcut. Çünkü uykusuzluk durumunun bireyde kilo alımına sebep olduğu bilinmekte. Geceleri verimli bir uyku geçirememe durumu kandaki glikoz miktarının yetersiz seviyelerde gezmesiyle alakalıdır ve gündüz vakti kortizol hormonunun salgılanma oranını arttırmaktadır. Kan şekerindeki oynamalar insülin hormonunun fazla salgılanmasına neden olmakta, bu hadise de çoğu vakada obeziteye doğru giden yolda ilk adımı atmaktadır. Kortizol hormonunun fazla salgılanması iç organlarda yağ birikmesine yol açmaktadır.

Madalyonun bir diğer yüzü ise obezite. Obezite beraberinde pek çok sağlık problemine zemin hazırlamakta, bu da geceleri verimli bir uyku geçirememeye neden olmaktadır. Şeker hastalığından kaynaklanan uyku apneleri ve sinirsel hastalıklar uykunun verimini şiddetli bir biçimde azalttığından ötürü, obezite, yüksek tansiyon ve kolesterol gibi rahatsızlıklara karşı pek çok ilaç tüketilmekte ve bu ilaçların da bilinen en büyük yan etkisi ortaya çıkmaktadır. Uykusuzluk hastalığı.

Çok tehlikeli bir döngüden bahsediyoruz.

Peki tek taşla iki kuş vurmak ister misiniz? Size vereceğimiz doğal yöntemlerle söz konusu iki hastalığın birden üstesinden gelebilirsiniz.

Bu yöntemler iyi bir uyku çekmenizi sağlayacak. Hem de uyurken metabolizmanızı hızlandırarak yağ yakmanıza olanak tanıyacak. Çok basit birkaç bileşenden oluşuyorlar o yüzden hazırlamanız oldukça basit olacak. Son olarak, hepsi birbirinden leziz olacak. Biz söylemesek bile siz hep içmek isteyeceksiniz.

 

 

1) Pisilyum ve Elma Suyu Karışımı

Pisilyum, sinirotu familyasına mensup bir liftir. Aslında daha çok yumuşatıcı ve rahatlatıcı etkisiyle kullanılmaktadır, ancak biraz yardımla kilo verilmesinde de başrol oynayabilir. Söz konusu bu lif dışarıdan bakıldığında neredeyse etkisiz ve zerre kokuya ve tada sahip olmayan bir yapıdadır. Ancak onu özel yapan husus, oldukça fazla miktarda su emebilmesi ve bir süre sonra balçık kıvamında bir jele dönüşmesidir. Elma suyu ise hem hazırlayacağınız içeceği daha lezzetli bir hale getirecek, hem de üzerine ekleyeceğiniz bir tutam tarçınla damağınızda sanki elma turtası yiyormuşsunuz hissiyatını bırakacak. Hem de ne bir katkı maddesi içerecek, ne de kilo aldıracak.

İçeceği hazırlamak çok basit.

 

Gerekenler

– 1 adet elma

– 1 bardak soğuk su

– 2 çay kaşığı saf pisilyum lifi

– Çeyrek çay kaşığı tarçın

Elmanızı kesin ve iyice yumuşayana kadar suyla karıştırın. Kabuğunu soymamanız daha iyi olabilir. Ardından büyük bir kaba dökün ve üzerine pisilyum lifini ve tarçını ekleyip karıştırın. Hazır olur olmaz için, aksi halde içeriğindeki lif giderek katılaşır ve içimi zor hale getirir. İçtikten sonra bir bardak da su tüketin.

 

Neye Yarıyor?

Pisilyum: Lifin balçığımsı kıvamı bir yağ görevi görerek yiyeceklerin pürüzsüz ve daha hızlı bir şekilde sindirim sisteminde ilerlemesini sağlar. Bağırsaklardaki yağ emilimini azaltır. Midede oluşan şişlik bireyde tokluk hissi yaratır ve daha fazla yemesini önler.

Elma: Günün ilerleyen saatlerinde meyve tüketimi önerilmediğinden ötürü, elmayı yalnız olarak tüketmek kilo alımına sebep olabilir. Ancak pisilyum ile beraber tükettiğiniz için besinlerin emilim oranını azaltacak ve herhangi bir zarar teşkil etmeyecektir. Elmanın içerisinde bulunan pektin bileşeni bağırsaklardaki yağ emilimini sınırlar. Meyvenin içeriğindeki kersetin gibi antioksidanlar ise oksidatif reaksiyonların oluşturabileceği zararları azaltır ve iltihap önleyici görevi görürler.

Tarçın: Bu baharat kandaki şeker oranını düzenleme özelliğiyle bilinmektedir. Şekerin vücutta yağa dönüşümünü azaltmakta ve yağ dokusunda depolanma oranını düşürmektedir. Geceleri vücudun en az aktif olduğu zamanlarda metabolizma hızını arttırarak yağ yakımına olanak tanımaktadır.

Yapılabilecek Değişimler: Taze elmalardan elde edilen elma suyu bu çerçevede fevkalade faydalı bir bileşendir. Ancak elinizde elma bulunmuyorsa ya da elmayı sıkmakla uğraşamam diyorsanız, içeceğinize katmak adına hazır elma sularını da kullanabilirsiniz. Ancak meyve suyunuzun %100 elma içeriğine sahip olmasına ve şeker bulundurmamasına dikkat edin.

Dikkat Edilmesi Gerekenler: Pisilyum lifi ilaçların ve besinlerin vücuttaki emilimlerini azaltmaktadır. Bu yüzden ilaç içtikten ve yemek yedikten sonra en az 2 saat geçmeden tüketmemelisiniz.

 

 

2) Aloe Vera Katkılı Vişne Suyu

Aloe Verayı açıklamamıza gerek yok. Bitkisinin taze yapraklarından elde edilen jel yanık tedavisinde ve cilt bakımında fazlasıyla kullanılmaktadır. Şu sıralar sahip olduğu kilo verdirici özelliği ve saymakla bitmeyen faydaları sayesinde yiyecek takviyesi olarak da kullanılmakta. Yaprakların iç kısmından elde edilen jel renksiz, kokusuz, tat olarak ise acımsı ve ekşimsi olup yumuşak bir aromaya sahiptir. Aslında kullanım açısından en ideal olanı budur, ama herkes taze Aloe Vera yapraklarını temin edemeyebilir. Her ne kadar satılmakta olan ticari ürünler reklamlarda “%100 Aloe Vera içerikli, taptaze” gibi sloglanlarla tanıtılsa da, hoş olmayan bir tada ve kokuya sahiptirler. Bu da onları içeceğinizde kullanmayı zorlaştırmaktadır. İşte burada imdadımıza vişne suyu yetişiyor. Ancak biz ekşi vişne suyu kullanacağız. Çünkü sağlığa olan faydaları çok daha fazla.

 

Gerekenler

– 60 – 120 gr ekşi vişne suyu

– 30 gram Aloe Vera suyu

– Soğuk su

Vişne suyunu ve Aloe Vera suyunu yarım litre kapasiteli bir bardakta karıştırın ve üzerine soğuk su ekleyin. İyice karıştırın ve yudumlayın.

 

Neye Yarıyor?

Ekşi Vişne Suyu: Gündüz vakti uyumanızı engelleyerek geceleri çok daha verimli ve rahat bir uyku çekmenizi sağlar. Uyku döngümüzü etkileyen kilit hormonlardan olan melatonin hormonunun miktarını arttırır ve bu da sağlıklı bir uyku çekilmesini sağlar. İçeceği tüketen çoğu insanın bu çerçevede rahat bir uyku çektiği gözlemlenmiştir. Ekşi vişne suyu iltihap önleyici özelliğe sahiptir ve vücuttaki su kaybını da azaltır.

Aloe Vera Jeli: İçerik olarak acemannan gibi mukopolisakkaritlerden oluşmaktadır. Bu polisakkaritler iyileştirici ve besleyici etkilere sahiptir. Aynı zamanda içeriğindeki bitki sterolleri sayesinde vücutta yağ depolanmasını önemli ölçüde azaltır. Bu etki bilhassa karında biriken yağlara karşı çalışmaktadır. Laboratuar ortamında obez fareler üzerinde yapılan deneyler ve diğer klinik çalışmalar bahsi geçen bu etkilerin varlığını kanıtlamıştır.

Yapılabilecek Değişimler: Eğer ekşi vişne suyundan hoşlanmıyorsanız, yerine elma aromalı meşrubat veya taze limon suyu kullanabilirsiniz. Dilerseniz tatlandırmak adına şeker otu da kullanabilirsiniz.

Dikkat Edilmesi Gerekenler: Eğer içtikten sonra karın ağrıları baş gösteriyorsa, bu Aloe Vera ürününün içeriğindeki fazla miktarda aloin bileşeninden kaynaklanabilir. Aloe Vera yapraklarının dış kısmı yüksek miktarda aloin içerir, bu da söz konusu ürüne acımsı bir tat katar. Laksatif etkilere sahip olan bu bileşen istenilmeyen yan etkilerin ortaya çıkmasına sebep olabilir. Eğer Aloe Vera jelinin tadını hiç beğenmediyseniz, hoşunuza gideni bulana kadar farklı markaların ürünlerini deneyin. Söz konusu bitki ılıman bölgelerde oldukça kolay yetişmektedir, ya da dilerseniz büyük kapların içerisinde kış etkilerine karşı koruyarak siz de yetiştirebilirsiniz.

 

 

3) Zencefil – Limon Karışımı

Bu içecek popülarite açısından diğerlerinden bir adım önde olan ve herkesin çok sevdiği bir içecektir. Hafif ve serinletici bir aroması vardır.

Sahip olduğu pek çok içerik sayesinde, güne başlarken ya da yatmadan evvel içmek için biçilmiş kaftandır.

 

Gerekenler

-5 – 10 dilim kabuğu soyulmamış salatalık (ya da yoğun olarak içmek istiyorsanız direkt salatalığın kendisini de kullanabilirsiniz)

– 1 yemek kaşığı taze rendelenmiş zencefil

– Yarım litre su

– 1 adet limonun suyu

– Bir tutam pembe tuz(isteğe bağlı)

Salatalığı ve zencefil iyice yumuşayana kadar suyla karıştırın. Limon suyunu üzerine ekleyin ve iyice çalkalayın. Pembe tuz kullanıyorsanız limon suyuyla beraber onu da ekleyin.

 

Neye Yarıyor?

Salatalık: Yüksek lif içeriğine sahip olan düşük kalorili bir sebzedir. İçeriğindeki çözünebilir lifler, yağların sindiriminden sonra ortaya çıkan yağ asitlerine bağlanır ve uzaklaştırırlar. Böylece sindirimsel süreçlerden sonra vücutta yağ depolanmasını azaltırlar.

Zencefil: Zencefil sindirimi kolay bir bitkidir. Sindirim sistemine zerre rahatsızlık vermeksizin emilir ve sindirilir. Sahip olduğu gaz giderici özellik sayesinde, midede gaz birikimini önler ve mide ekşimesi veya buna benzer midesel rahatsızlıkların ortaya çıkmasına engel olur. Zencefil aynı zamanda metabolizmayı hızlandırarak direkt olarak yağ yakılmasını sağlar. Bir diğer faydası ise iltihap önleyici özellikte olması ve su kaybını önlemesidir.

Limon Suyu: Mükemmel bir zehir önleyicidir. Her ne kadar içeriğinde yüksek oranda sitrik asit bulundursa da, yemeklerden sonra vücudun alkalinite oranını arttırıcı etki göstermektedir.

Yapılabilecek Değişimler: Ek olarak bir avuç kişniş yaprağı kullanımı içeceğin sahip olduğu yağ yakıcılığı önemli oranda arttıracaktır. Kişnişi sevmiyorsanız maydanoz veya nane yaprağı da kullanabilirsiniz. Nane kullanımı fazla

ferahlatıcı etki oluşturacağı için geceleri kullanmak pek uygun olmayabilir. Bu yüzden gün içerisinde kullanmanız daha doğru olacaktır.

 

 

4) Ilık Süt – Hindistan Cevizi Karışımı

Geceleri bir bardak ılık süt tüketmek bir zamanlar rahat bir uyku için en çok uygulanan yöntemlerdendi, ancak ne yazık ki günümüzde üretilen süt ürünlerinin içeriğinde ne olduğu belli değil. Halk arasında süt yağlanmaya sebep olan bir içecek olarak görüldüğünden ötürü, 2013 yılında Amerikan Sağlık Dergisi’nin yayınladığı geniş kapsamlı bir incelemede, yapılan 16 çalışmanın 11’inde sütün böyle bir özelliğe sahip olmadığı kanıtlanmıştır. Tam yağlı olsa dahi sütün düzenli olarak tüketilmesi, kilo alımına sebep olmamakta, hatta kilo verilmesine yardımcı bile olabilmektedir. Ekleyeceğiniz bal içeceğinize fevkalade lezzet katacak, hindistan cevizi de aromayı mükemmelleştirecektir.

 

Gerekenler

– 1 bardak süt – tercihen otlaklarda yetiştirilen ineklerden elde edilen tam yağlı organik sütlerden kullanın.

– 1 veya 2 çay kaşığı bal

– Bir tutam taze rendelenmiş hindistan cevizi

Sütünüzü ısıtın ve ardından içilmeye uygun sıcaklığa erişmesini bekleyin. Üzerine balı ve hindistan cevizini ekleyin. Ardından hemen tüketin.

 

Neye Yarıyor?

Süt: Sütün içerisinde yer alan triptofan adlı aminoasit uyku isteğini tetikleyici özelliğe sahiptir. Bu aminoasit vücutta rahatlama ve uyku isteğinin oluşmasını sağlayan bir sinir iletici olan serotonin adlı bileşenin yapısında yer almaktadır. Sütün içerisindeki kalsiyum ve D vitamini kilo vermeyi sağlayabilir. Çünkü bu bileşenlerin vücutta eksikliği bireylerde kilo alımına sebep olmaktadır.

Bal: Triptofanın direkt olarak beyne ulaşabilmesi için karbonhidratların yardımına ihtiyacı vardır. İşte burada da bal imdadımıza yetişiyor. Normal şartlarda triptofanın beyne girebilmesi için diğer aminoasitlerle sıkı bir mücadeleye girmesi gerekiyor. Ancak olaya karbonhidratlar dahil olduğunda, insülin hormonu salgılanıyor. Bu hormon da diğer aminoasitleri kaslara yönlendiriyor ve triptofanın yolu tamamen açılmış oluyor. Şeker yalnız başına tüketilirse insülin hormonunun aşırı salgılanmasına sebep olarak bazı problemlere davetiye çıkarabileceğinden, bal gibi karmaşık şeker ihtiva eden besinlerin tüketilmesi daha doğru olacaktır.

Hindistan Cevizi: Sahip olduğu yatıştırıcı etki sayesinde rahat bir uyku çekmenizi sağlayabilir. Aynı zamanda sahip olduğu termojenik etki sayesinde metabolizmanızı hızlandırır ve uyku sırasında dahi yağ yakabilmenizi sağlar.

Yapılabilecek Değişimler: Eğer kaymaksız süt kullanıyorsanız, sütü ısıttıktan sonra bir çay kaşığı hindistan cevizi yağı kullanabilirsiniz. Bu hususta hindistan cevizinin içerisindeki kimyasal bileşenlerin vücuttaki emilimini hızlandırmak adına bir miktar yağ gerekebilir.

Dikkat Edilmesi Gerekenler: Diğer baharatlar gibi hindistan cevizinin de sağlığa faydalı etkilerini görebilmek için çok az miktarda tüketilmesi gerekmektedir. Sakın ola “Azı böyleyse çoğu kim bilir ne kadar faydalıdır” düşüncesine kapılmayın.

Uyurken zayıflatan, kilo almanızı engelleyen 4 içecek tarifi.

Uyurken zayıflatan, kilo almanızı engelleyen 4 içecek tarifi.

  Sosyal   Medyada   Paylaşın
  • Site Yorum

  • Bir Yorum Bırak
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Tüm Konular
error: Kopyalamak mümkün değil !