Bahçenizde Yetiştirebileceğiniz Her Derde Deva 10 Bitki

Kolayca yetiştirebileceğiniz 10 aromatik bitki

Bahçeniz de hem hobi amaçlı hem de ufak tefek sağlık sorunlarınızda kullanabileceğiniz aromatik veya tıbbi etkili bitkiler yetiştirmek istemez misiniz?

Size hobi bahçenizde kolayca yetiştirebileceğiniz bazı yeşil aromatik bitkileri hem dekoratif amaçlı hem tedavi amaçlı yetiştirmeniz için burada inceleyeceğimiz bitkileri aklınızın bir kenarında tutun.

Çoğu şifalı bitkiler ve çiçekler düzenli kullanım halinde kendinizi iyi hissetmenize ve bahçenize pek çok haşeratın yaydıkları aromatik esanslar nedeni ile yaklaşmalarına da engel olacaktır. Doğal yaşam insanların sağlıklarının artan çevre kirliliği ve teknolojik zararlılar nedeni ile hızla bozulmasının önüne geçer.

Aslında dünyada fitoterapi ve herbal alanda çalışma yapanlar bitki kaynaklı yaşam öğeleri ile doğal ortamında yetiştirilen aromatik bitkileri her evde bulunması gereken gündelik kullanımı önerilen sağlık takviyeleri olarak kabul etmektedir.

 

1. Cildinizi sağlığı ve yanıklar için aloe vera

Aloe vera cilt sağlığı ve özellikle küçük ev tipi yanıklarda jelinin deriye uygulanması ile hem cilt sağlığı ve doğal güzelliği, nemini sağlar iken 1.ve 2. derece basit yanıklarda jeli aracılığı ile yanığın hızla düzelmesine yardımcı olmaktadır. Aloe vera inflamasyon ve ödemi azaltırken, deri içinde nemi hapseder, Cilt için aloe vera kullanımı uzakdoğu geleneksel tıbbında bilinmekte ve PhytoTherapy Dergisinin 2018 yılında yayınladığı makale aracılığı ile bilim dünyasına da bir kez daha ilan edilmiştir.

 

İtibarlı Burns  dergisinde aloe vera bitkisinin jeli aracılığı ile birinci derece ve ikinci derece yanıkların epitelizasyon ve iz oluşmasını azaltacak olumlu etkileri olduğu gösteren makaleleri yayınlanmıştır. Kullanımı oldukça kolaydır.

Aloe vera bitkisinin yaprağını kırın ve içinden çıkan jeli yanık derinize günde 3 sefer olacak şekilde 1 hafta süreyle uygulayın.

 

 

 

2. Adaçayı ile boğaz sağlığı

Bahçenizde 3-5 kök yetiştireceğiniz adaçayını taze taze yapraklarını koparıp demleyeceğiniz çay size çok büyük bir ferahlık ve adaçayının antiseptik, anti inflamatuvar ve ödem çözücü etkisi ile boğaz ağrısı ve öksürük gibi basit soğuk algınlığı durumlarında sizleri rahatlatacaktır.

Adaçayı sadece öksürüğe faydası olmaz  ödem çözücü etkisi ile boğaz ağrısını azaltır, ateşi düşürür, anti mikrobiyal etkisi ile soğuk algınlığına bağlı halsizlik ve düşkünlüğü azaltacaktır.

* 1 tatlı kaşığı taze veya kurutulmuş adaçayı 1 fincan su içinde kaynatıp 5 dakika demlenmesini bekleyebilir veya fincana koyduğunuz taze adaçayı yapraklarının üzerine kaynar suyu boşaltıp 2 dakika demlenmesi beklenebilir.

* Bir fincan taze adaçayı yaprağını soğuk sıkım zeytinyağı içinde bir hafta bekleterek her sabah aç karna bu adaçayı ile özdeşleşmiş zeytinyağı içilerek boğaz ve bağırsak iltihaplarının hızla düzlediğini göreceksiniz. Hamile veya hamilelik şüphesi olanların adaçayı fazlaca tüketmemesi önerilir. Bunda en önemli sebep adaçayı içerdiği bazı steroller ile östrojen benzeri etki oluşturabilme ihtimalidir.

 

 

3. Aromatik bitkilerin şahı kekik

Boğaz ağrısı  içinde bulunduğumuz pandemi günlerinde aslında Covid-19 hastalığının en temel belirtisidir. Boğaz ağrısı çekiyorsanız bugünlerde ilk aklınıza Covid virüs enfeksiyonu gelir ki zaten bilim insanları virüsün ilk yerleşim yerinin de boğaz olduğunu ifade etmektedir. Boğaz ağrısı ağrılarını hafifletmek ve bağışıklığı arttırmak için kekik mükemmel bir aromatik bitkidir.

 

Kekik antiseptik özelliğe sahiptir. Soğuk algınlığı, öksürük veya boğaz ağrısı halinde kekik boğazda ödemi ve iltihabı azaltarak oluşan öksürük ataklarını ve balgam çıkışını hızlandırır. Günde düzenli tüketeceğiniz bir kaç fincan kekik çayı bağışıklık sisteminize çağ atlatabilir.

1. 1 fincan kaynamış su içinde 1 tatlı kaşığı taze veya kurutulmuş kekik ile hazırlanan çayı sıcak olarak tüketin ve boğaz ağrınızın azaldığını ve balgam ifrazının hızlandığını göreceksiniz.

 

 

4. Nane limon baş ağrısına birebir

Baş ağrısı sık görülen bir belirti ve bazen de temel hastalıktır. Migren yaygın olduğu gibi çeşitli hastalıkların belirtisi olarak baş ağrısı da ortaya çıkabilir. Nane içerdiği aromatik mentol ve nane ruhu gibi özütler ile baş ağrısına iyi gelir. Kan akımını hızlandırarak gerilim tipi baş ağrısına iyi gelir.

* Bir bardak kaynar su içinde 1 çay kaşığı nane ekleyin. 10 dakika demledikten sonra ılık ılık gün içinde için ayrıca aynı nane çayını bir temiz tülbente emdirerek başınız ağrıdığı zamanlarda başınıza ve boynunuza pansuman gibi 5-10 dakika uygulamanızın da oldukça faydasını göreceksiniz.

 

5. İshal için papatya

İshal vücuttan toksin atılımının bir yöntemidir bazen bağırsak hareketlenmesi içerde biriken zararlı maddelerin hızla vücudun dışına atılması için bir savunma yöntemidir. Bahçenizde yetiştirdiğiniz papatyalar hem güzle görünümleri hem de yapılan papatya çayının bağırsak spazmlarını çözen etkisi ile ishali kesmezse bile ishale bağrı şiddetli kramp ağrılarını hafifletir.

 

Mide bağırsak sistemine ait kramp ve bağırsak gazı gibi durumlarda

Ilık bir fincan papatya çayı bal ile birlikte günde bir kaç sefer içildiğinde oldukça hazma ve kramplara fayda edecektir.

 

 

6. Fesleğen

Fesleğen modern toplumun ruh kanseri olan stres için oldukça rahatlatıcı etkisi ile büyük bir çıkış yoludur. Gündelik olarak saksıda yetiştirdiğiniz fesleğen ile harika anti stres çayları, salata ve makarna sosları yapabilir ayrıca güzel kokusu ile ferahladığınız gibi sivrisinekleri bahçenizden ve balkonunuzda uzak tutabilirsiniz.

Fesleğen vücut yorgunluğu, uykusuzluk ve duygusal stres hallerinde oldukça yatıştırıcı etkilere sahiptir. 2013 yılında yapılmış bir çalışma Hint tıbbı içinde önem verilen fesleğen için anti oksidan etkisi, antidepresan ve inanın kognitif, bilişsel ve mood üzerinde ki olumlu etkileri yanında kan basıncını düzenleyici etkisi ile önemli bir aromatik tıbbi bitki olarak tanımlanmıştır. Stresli dönemlerinizde günlük bir fincan fesleğen çayı hem uyku düzeninizi hem ruhi durumunuzu düzeltecektir.

 

 

7. Melisa otu

Düzenli gece uykusu hayatın vazgeçilmez bir gereksinimidir. Melisa çayı uyku bozuklukları yanı sıra ruhi travma veya depresif ruh hali, melankoli durumlarında yüzyıllardır kullanılan bir bitkidir. Kaygı bozukluğuna iyi gelen melisa otu ayrıca anksiyete halinde yatıştırıcı etkiye sahiptir.

Bir bardak melisa çayı günde birkaç veya yatmadan önce 1  kez içildiğinde uyku düzeninize katkı verdiğini göreceksiniz.

 

8.  Sinir otu

Sinir otu bahçelere dekoratif bir ot olarak yakışır ancak sinir otunun ezerek elde edeceğiniz basit bir bitki özütü sizin veya çocuklarınızın ufak tefek sıyrık ve yaralarını hızla epitelizan ve skatrizan etki ile iyileşmesini hızlandıracaktır.

Sinir otu cilt tahrişleri içinde  bitksiel cilt kokteyli olarak kullanılabilir.

 

 

9. Aynısefa çiçeği

Aynısefa çiçeği veya nergis  güneşli bahçeler yakışır. Antifungal özelliği anti mikrobiyal etkileri ile basit cilt ısırıkları, böcek sokmaları veya sıyrıklar için kullanılabilir.

Sarı, turuncu çiçekli yaprakları, böcek sokmaları, kızarıklık, kurumuş cilt gibi hassas deri özelliği olanlarda kullanılabilir.

Taze toplanmış aynı sefa çiçeklerini ezip zeytinyağı ile karıştırın tahriş olmuş veya böcek ısırığına masaj ile uygulayın.

 

10.Biberiye

Unutkanlık yaygın haliyle Alzheimer ve kognitif bozukluklar belli yaş üstünde herkesin korkulu rüyası halinde, biberiye otu hafıza güçlendirici ve dikkat arttıran  mucize bir bitkidir. Sinir iletiminde önemli bir rol oynayan asetil kolin seviyesini yükseltir. Biberiye bitkisi gerek çayı gerekse biberiye otundan elde edilen aromatik yağlar saç uzamasını arttırır ve beyazlamasını geciktirir.

10-15 adet biberiye dalı 3 fincan su içinde kaynatarak 15 dakika demleyin. Elde ettiğiniz çayı günde 2-3 fincan olacak şekilde içerek hem hafızanızı güçlendirir hem de saçlarınızın  güçlenerek beyazlamasını geciktirirsiniz.

error: Kopyalamak mümkün değil !