Hindistan cevizi yağı cilt faydaları

Hindistan Cevizi Yağı Cilt Faydaları

Hindistan cevizi yağı uzun zamanlardan bu yana yabancı ülkelerde aktif olarak kullanılmaktadır. Son zamanlarda faydalarından ötürü ülkemizde de tanınan bu yağa artık kolay şekilde erişim de mümkündür. İster yemeklerde ister tatlılarda ister cilt bakımında kullanılan Hindistan cevizi yağı uzmanlar tarafından da önerilmektedir. Uzmanların önerileri yağın doğallığından kaynaklanmaktadır. Düzenli ve doğru kullanım ise bir alt başlıkta sıralanacak olan faydaların yakalanmasını sağlayacaktır.

Hindistan Cevizi Yağı Cilde Faydaları Nelerdir?

Doğal yağların doğru bölgelere doğru şekilde uygulanması gerekmektedir. Hindistan cevizi yağı cilt faydaları ancak bu şekilde kendini gösterecektir.

Hindistan Cevizi Yağı Cilt faydaları arasında;

  • Çatlak oluşumunu engellemesi
  • Ciltteki leke görünümünü azaltması,
  • Yaraların iyileşmesine yardımcı olması,
  • Cilt kuruluğunu gidermesi,
  • İltihapları azaltması sayılmaktadır.

Hamilelik dönemlerinde kadınların gebelik sebebi ile karınları bir anda büyümektedir. Bu ani büyüme yüzünden karın bölgesi güçlü bir gerilme ile karşı karşıya kalmaktadır. Hamileliğin ilk zamanlarında da sonrasında da göbek bölgesine düzenli olarak bu yağın uygulanması sürecin rahat ve sorunsuz ilerlemesini sağlayacaktır. Hindistan cevizinin faydaları arasında önemli gözaltı morluklarını gidermesi de sayılmaktadır. Bunun için ise sorunlu olan bölgeye tampon hareketlerle uygulama yapılması önerilmektedir. Gözaltları bedendeki en ince deri tabakalarından biri olarak isminden bahsettirmektedir. Uygulama esnasında nazik olmamak yağın faydalarının arka planda kalmasına neden olacaktır. Bundan ötürü bir pamukla uygulama yapılması önerilmektedir.

Hindistan Cevizi Yağı Cilt Faydaları  Yüz Cildine İyi Gelir Mi?

Kuru ciltler için yüzde kullanılması mümkün olan pek çok farklı yağ üretilmektedir. Hindistan cevizi yağı yüz için kullanılır mı kullanılmaz mu bu alanda gündem olmaktadır. Faydaları oldukça fazla olan bu yağ pek çok insan tarafından araştırılmadan yüzde de kullanılmaktadır. Ancak pek çok uzman bahsedilen kullanımın uygun olmadığından bahsetmektedir. Bazı ciltler siyah nokta ve akne oluşumuna meyillidir. Akne ve siyah noktalar ise gözeneklerin tıkanmasından sonra kendini göstermektedir. Hindistan cevizi yağı da yapısı gereği gözeneklerin içerisinde donmaktadır. Bu da bahsedilen sonuçları getirmektedir. Yağın iyi şekilde temizlenmesi de herkes tarafından yapılamayacağı için uzmanlar Hindistan cevizi yağlarının yüz için kullanılmasını pek önermemektedir.

Hindistan Cevizi Yağı Cilt Faydaları için Nasıl Kullanılmalıdır?

Kullanım alanlarına göre hindistan cevizi yağı kullanımı farklı uygulamaları akıllara getirmektedir. Ancak genel uygulama yağın doğrudan sorunlu olan bölgeye sürülmesi olarak açıklanmaktadır. Fakat sürülme işleminden sonra muhakkak masaj yapılması gerekmektedir. Hamile olan kadınların göbeklerine yağın bir kısmı emilene kadar dairesel hareketlerle masaj uygulaması yapmalarının nedeni de budur.
İltihap gibi sorunların giderilmesi için kullanılan Hindistan cevizi yağında farklı uygulama adımları izlenmektedir. Bu bağlamda yağ bir pamuğa dökülerek sorunlu bölgeye sürülmeli, arkasından ise bir gece bekletilmelidir. Sabah ışık su ile yıkanarak işlem sonuçlandırılmalıdır. Özellikle kış aylarında donan hindistan cevizi yağlarının cezve ya da benzer gereçlerle ısıtılarak kullanılmasında bir sakınca bulunmamaktadır.

error: Kopyalamak mümkün değil !