İdrar Kaçırma İçin Bitkisel Yöntemler

İdrar kaçırma neden olur?

İdrar kaçırma genellikle ilerleyen yaşla beraber görülebilen bir rahatsızlıktır. Çocukluk çağında da sıklıkla görülen idrar kaçırma durumu bazen ergenlik dönemine kadar devam eden bir rahatsızlık olarak da görülebilir. 5 yaşına kadar normal bir durum olarak kabul edilir. İdrarı tutma da zorlanma ani ve istemsiz olarak görülür. Her ne kadar halk arasında psikolojik bir durum gibi kabul edilse de idrar kaçırma fizyolojik bir olgudur.

İdrar kaçırma durumunda muhakkak birey değerlendirilmeli altında yatan sebepler araştırılmalıdır. Tıbbi adı Üriner inkontinans olan bu rahatsızlıkta bireyin bütün boşaltım sistemi (mesane, bağırsaklar gibi) düzgün çalışır ve idrar, gaita kontrolü istemli bir şekilde meydana geliyorsa buna kontinans ismi verilirken kontrolsüz ve istemsiz durumuna inkontinans denir.

İki şekilde meydana gelen inkontinans durumu vardır. Kişinin fizyolojik, yapısal ve nörolojik bozukluğuna bağlı gelişen devamlı inkontinans hali ve zaman aralığı, miktarı gibi belirsiz değerlere sahip olan aralıklı inkontinans hali vardır.

Aralıklı inkontinans durumu özellikle çocuklarda aileyi yanıltabileceği için bu durumlarda değerlendirilmeli, gereken destek ve tedavi alınmalıdır. Toplum olarak fazla önemsenmeyen idrar kaçırma durumu her ne kadar fizyolojik ve norolojik bulgulara göre gelişse de üstünde durulmadığında özellikle çocuklarda içe kapanıklık, toplumdan soyutlanma, kalabalık olarak yapılan etkinliklerden uzak durma gibi psikolojik etkilerde bırakabilir.

 

 

İdrar kaçırmanın hangi sebeplere bağlı olarak geliştiğini şu şekilde sıralayabiliriz:

  • 60 yaş üstü bireylerde her on kişiden iki üç kişide idrar kaçırma görülebilir. Kadın veya erkekte de görülebilir.
  • Aşırı kilolu bireylerde mesane üzerindeki baskı artacağı için idrar kaçırmaya sebep olabilir.
  • Vücudumuzun her yeri gibi mesane de kendisine iletilen sinirler ile çalışır. Sinir harabiyetine uğramış kişilerde ya da şeker, MS ve bel fıtığı gibi rahatsızlıklarda sinir hasarları meydana gelmişse mesane istemsiz olarak çalışmaya başlayabilir.
  • İdrar söktürücü olarak kullanılan ilaçlarda idrar kaçırmaya sebep olabilir. Bu ilaçların kullanılması ile mesane aktifliği değişmeye başlayacaktır.
  • Pelvik kas dediğimiz mesane üstündeki kasların zayıflaması da idrar kaçırmaya sebep olabilir.
  • Sigara tüketen kişilerde tüketmeyen bireylere oranla daha fazla idrar kaçırma durumları görülür.
  • Mesane büyümesi, prostat kanseri, aktif mesane sendromu, Alzheimer gibi rahatsızlıklar ile alkol de idrar kaçırmayı tetikleyen diğer sebeplerdir.

 

Kadınlarda idrar kaçırma nedenleri

  • Menopoz dönemine girmiş bayanlarda mesane değişiklikleri idrar kaçırmaya sebep olur.
  • Doğum sonrası doğuma bağlı idrar kaçırma durumları görülebilir.
  • Vajinal enfeksiyonlar.

 

 

İdrar kaçırma için bitkisel tedavi

Kiraz sapı

Yaklaşık 25-30 arası kiraz sapı bir bardak su da (hazır su almanızı öneririz) kaynatıldıktan sonra süzülerek üzerine dört beş damla limon suyu ekleyerek yaklaşık iki hafta kullanabilirsiz. Kiraz sapı ile hazırlayacağınız bu kürü günlük taze olarak hazırlamanız daha doğru olacaktır.

 

Kabak çekirdeği

Omega 3 bakımından zengin olan kabak çekirdeğinin inkontinans üzerinde de etkisi olduğu belirtilmiştir.

 

Rezene

Rezenenin tohumundan hazırlanan bu karışımda bir bardak süt ile rezene karıştırılır. Dört yemek kaşığı şekerin eklendiği bir bardak su içinde şeker eriyip yok olana kadar karıştırılır. Hazırladığınız süt ile rezene karşımına ekleyeceğiniz şekerli suyu her gün içebilirsiniz.

 

Kişniş

Bir bardak sıcak su da demlenen kişniş süzülerek üç günlük bir kür ile kısa sürede idrar kaçırma probleminize çözüm olabilir.

 

Karabaş otu ve melisa kürü

Hazırlanması son derece kolay olan bu kürde ilk olarak melisa otu bir bardak suda demlemeye bırakılır. Yaklaşık beş dakika sonra üzerine karabaş otu eklenir. Üç hafta devam edebileceğiz bu karışımla fayda göreceksiniz.

 

Bektaşi üzümü

Bektaşi üzümünü uygun şartlarda hamur kıvamına getirmeniz halinde zencefil ile karıştırıp bal ile tüketebilirsiniz. Sabahları aç karna uygulayacağınız bu yöntemi dört hafta uygulamanız gerekmektedir.

 

Elma sirkesi

Vücuttan toksinleri atarken aynı zamanda mesane enfeksiyonları ile de mücadele edebilirsiniz. Aşırı aktif mesane problemi olan bireyler kullanmamalıdır. Elma sirkesini bal ile tüketebilirsiniz.

 

Ayı üzümü

Annik asit bakımından zengin olan (pelvik kasları güçlendiren asit) ayı üzümü idrar kontrolü sağlarken idrar kaçırmaya karşı da çok etkilidir. Gün içerisinde 1-2 fincan tüketmek faydanıza olacaktır.

 

Kombine bitkisel tedavi

Kuşburnu, papatya, civan perçemi ve ısırgan otunun tamamı karıştırıldıktan sonra ufak parçalar haline getirilir. Bir bardak kaynar su içerinde eklenen karışım yaklaşık on dakika dinlenmeye bırakılır. Demlendikten sonra süzülerek iki üç saat aralıklarla tüketebilirsiniz.

 

 

Uyarı:

İdrar kaçırma probleminiz varsa öncelikle bir üroloji uzmanına danışmanızı öneririz. Belirttiğimiz bitkisel ürünleri destekleyici tedavi olarak kullanabilirsiniz.

İdrar kaçırmanın nedenleri, idrar kaçırmaya sebep olan rahatsızlıklar ve bitkisel yöntemlerle idrar kaçırmayı önleme.
error: Kopyalamak mümkün değil !