İncir sütü Faydaları

İncir Sütünün Faydaları

İncir sütü faydaları insanların meyveleri pek çok farklı şekilde kullanmaları sebebi ile bilinir olmuştur. Bu bağlamda incir gerek kurusu gerekse tazesi ile sıklıkla değerlendirilen meyveler arasında sayılmaktadır. Üstelik bu meyve henüz ham halinde iken bile alternatif şekillerde değerlendirilebilmektedir. Gerek tadı gerekse görünümü bakımından ham incirden elde edilen reçel kullanım alanlarına örnek verilebilmektedir. Aynı şekilde incirin sütü de büyük bir şifa olarak addedilmektedir. Fakat incir sütünün temini de reçel yapımında olduğu gibi meye henüz ham iken elde edilmektedir. Bahsedilen süt, incirlerin yaprakları ve kökleri arasında yer almaktadır. Peki, incir sütünün faydaları nelerdir.

İncir Sütü Faydaları Nelerdir?

İncir sütünün faydaları oldukça geniş başlıklar altında incelenebilmektedir. Uzun zamandan bu yana kullanılan bu sütün en önemli özelliği asidik olmasıdır. Böylelikle incir sütü, aslında mikroplarla savaşan bir yardımcı olarak nitelendirilebilmektedir. Geçmişten bu yana incir sütü faydaları arasında;

 • Mikropları öldürmesi,
 • Cilt hastalıklarına iyi gelmesi,
 • Kulak iltihaplarının önüne geçmesi,
 • Ciltte oluşan leke görünümünü azaltması,
 • Cildin parlak bir görünüm elde etmesini sağlaması olarak sıralanabilmektedir.

Bilindiği üzere dünya son bir seneyi aşkın süredir bir salgın ile mücadele etmektedir. Bu neden yüzünden incir sütünün faydaları arasında bulunan mikroplara karşı koruma sağlaması daha dikkatli şekilde inceleme altına alınmıştır. Öncelikle bu özelliğin halen devam ediyor olduğunun altı çizilmektedir. Ancak ne yazık ki piyasada bu tür sütlerin karıştırılmış olanları veyahut sahte olanları da bulunmaktadır. İncir sütünün faydalarından istifade etmek isteyenlerin katışıksız olan ürünleri tercih etmeleri gerekmektedir.

İncir Sütü Zararları

İnsanlar doğal ürünleri kullanmaları halinde kendilerine herhangi bir zarar gelmeyeceğini zannetmektedir. Ancak her şeyde olduğu gibi bu tür ürünlerde de belli zarar tehlikeleri bulunmaktadır. Bununla birlikte incir sütünün zararları olarak da belirtilecek olan maddeler herkeste ortaya çıkmadığı için endişe yaşamaya gerek yoktur. Genellikle sütün aşırı kullanımında ya da alerjik bünyeye sahip olanlarda incir sütü;

 • Kaşıntı,
 • Kızarıklık,
 • Deride kabarma,
 • Ve ileri düzeyde oklüzif kullanım uzun süreli cilt teması sonrasında incir sütüne bağlı ciltte yanık ve özellikle kimyasal yanıkların oluştuğu görülmüş,
 • Ağız bölgesinde yara oluşumu gibi zararlı etkiler bildirilmiştir.

Bahsedilen asidik özelliği yüzünden bu sütün yüz bölgesinde kullanımına ekstra dikkat edilmesi önerilmektedir. Mümkünse kullanımın ardından yüz yıkanmalı ya da nemli bir bez ile temizlenmelidir. Bu sayede sütün istenmeyen zararlarından da korunmuş olunacaktır.

İncir Sütü Nasıl Kullanılır?

Asit bazlı olan doğal ürünlerin kullanımlarında dikkatli davranılması gerekmektedir. İncir sütü kullanımı konusu da bu bağlamda değerlendirilmektedir.

Kullanımda;

 • Çok fazla ürün almamaya,
 • Mümkünse damlatma yöntemini izlemeye,
 • Sorunlu bölgeye masaj yaparak uygulamaya özen gösterilmelidir.

İnsan derisinin her bölgesi aynı kalınlıkta değildir. Bu neden yüzünden bazı kısımlar kızarıklık gibi semptomlar gösterirken bazıları göstermemektedir. İndir sütünün özellikle ilk kullanımı esnasında masaj uygulamasının hemen ardından biraz beklenmesi bu neden yüzünden önemlidir. Eğer ki alerjik reaksiyon görülürse bölge temizlenmeli ve kullanım bırakılmalıdır.

error: Kopyalamak mümkün değil !