İncir Yaprağının Faydaları

İncir omega-3, omega-6, A, B, C vitaminleri bakımından zengin, demir, kalsiyum ve de fosforu yüksek miktarda içerir. Sindirim sistemine ve de kansere iyi gelen incirin yaprağı da benzer özellikleri sağlar. İncir lifli bir besin olması sayesinde kabızlık gibi sindirim sistemi şikayetlerinde tüketilir. Bağırsak florasında bulunan vücuda faydalı olan probiyotik de denen bakterileri koruyarak etki eder. Diyabet hastaları da incir tükettiğinde kan şeker seviyeleri dengelenir. İçerdiği demir sayesinde kan yapıcı özelliktedir. Anemi hastalarının tüketmesi önerilir.

 

 

İncir yaprağının faydaları

Severek tüketilen, hoş tadı olan, birçok rahatsızlığa iyi gelen incir aynı zamanda yaprağı ile de şifa kaynağıdır.

 

Diyabet hastalarında kullanım

İncirin kendisi kadar faydalı olan yaprağı özellikle diyabet hastalarında doğal yoldan şekeri düşürmeye etkilidir. Yapılan birçok araştırmada kanda glukoz seviyelerini aşağı çektiği, insüline bağımlı yaşayan hastalarda uygulanması gereken insülin miktarının daha düşük dozda alınmasını sağladığı belirlenmiştir. İncir yaprağı içerdiği doğal insülin ile bu etkiyi oluşturur. Tek başına kullanımı ile diyabete kesin çözüm demek yanlış olsa da diyabet hastalarının destekleyici tedavi olarak muhakkak kullanması gerekir. Birçok diyabet hastasından alınan geri dönüşlerde şifalı etkisi gözlemlenmiştir.

 

 

Ülser tedavisi ve mide-bağırsak rahatsızlıkları

Ülser şikayetiniz varsa incir yaprağını çiğneyerek ülser ağrılarınızı dindirebilirsiniz. Kabızlık problemi yaşıyorsanız doğal müshil etkisi oluşturan incir yaprağı ile buna son verebilirsiniz. Aynı zamanda aşırı kilolardan şikayetiniz varsa lifli yapısı sayesinde tokluk hissi vereceği için incir yaprağını kullanabilirsiniz.

 

Kalp-damar problemleri ve hipertansiyon

İncir yaprağının trigliserit değerlerini düşürdüğü de yapılan araştırmalar sonucu belirlenmiştir. Bu sayede dolaşım sistemi rahatsızlıklarında tüketilmesi ile kalp krizini, damar tıkanıklarını önlemeye yardımcı olduğu belirtilir. Lifli yapıda bolca bulunan potasyum sayesinde yüksek tansiyon hastalarına da fayda ettiği belirtilir.

 

Cilt kanserinde kullanımı ve detoks etkisi

İncir yaprağı ile hazırlanacak makyaj kürü ile incir yaprağının ciltten serbest radikalleri uzaklaştırdığı yapılan araştırmalarda ortaya çıkmıştır. Ciltte meydana gelen kırışıkları azalttığı, ciltte detoks etkisi gösterdiği de belirtilmektedir. Zona hastalığı olan kişilerinde iki su bardağı içine attıkları üç dört incir yaprağını kaynatıp soğutup zona olan bölgeye sürerek fayda gördükleri de belirtilir. İncir yaprağının sütünü siğilden muzdarip iseniz siğile sürerek, siğilin kurumasını sağladığı için fayda görebilirsiniz.

 

Hemoroid hastaları için incir yaprağı

Lifli besinlerin tüketilmesi ile bağırsak hareketleri düzene girer. Hemoroid hastalarında en büyük şikayetlerin başında düzensiz dışkı alışkanlıkları, zorlanma ve ıkınma şikayetleri ilk başta gelir. İncir yaprağı veya incir tüketimi ile bu şikayetler daha az seviyelere iner. Ayrıca incir yaprağı yatıştırıcı ve dışkıyı yumuşatıcı özelliği ile hemoroid hastalarında destekleyici olarak kullanılmalıdır. Lapa haline getirilen incir yaprağını hemoroidten şikayetçi olunan bölgede basur başlarına koyarak ağrı ve sancıları azaltabilirsiniz.

 

 

Üst solunum yolu rahatsızlıklarında incir yaprağı çayı

Doğanın eşsiz şifa kaynaklarından biri olan inciri ve yaprağını kullanırken, yaprağını çay haline getirip daha kolay yoldan tüketebilirsiniz.

İncir yaprağından hazırlanan çay ile nezle ve bronşitte destekleyici olarak kullanabilirsiniz. Bronşit tedavisinde içine bal katarak tat verebilirsiniz.

 

 

İncir yaprağı çayı hazırlanışı

Taze olarak toplanan incir yaprakları tedavi edici özelliğini kaybetmemesi adına güneşte kurutulmaz.

  • Serin ve gün ışığı almayan bir alanda kurumaya bırakılır.
  • Kurumuş yapraklar soğuk su ile yıkandıktan sonra bir litre su içinde kaynatılır.
  • Kaynatmak için ayıracağınız kurumuş yaprak miktarı suyun %5 i kadardır. Bu da 50 grama tekabül eder.
  • Kaynadıktan sonra süzdüğünüz karışımdan ılık veya soğuk şekilde sabah kahvaltıdan önce veya akşam yemeğinden önce iki bardak aç olarak tüketebilirsiniz.

 

 

İncir yaprağı suyunun hazırlanışı ve faydaları

İncir suyu elde etmek için 4-5 tane taze incir yaprağını 1 litre suda kaynatmanız yeterli olacaktır. Kaynatma işlemi bittikten 5-10 dakika sonra yaprakları suyun içerisinden çıkarabilirsiniz. Kaynamış su ılıyana kadar bekleyin. Varis rahatsızlığı olan kişiler incir suyundan 1 bardak içebilir ve varisli bölgelere ılıkken sürebilir. İncir yaprağı suyunun mide ağrılarına ve bademcik iltihaplarına karşı etkili olduğu belirtilmektedir.

 

 

Uyarı:

İncir ve incir yaprağının birçok tedavi edici özelliği ile vücuda sağladığı fayda tartışılmazdır. Fakat yukarıda belirttiğimiz rahatsızlıkları ileri derecede yaşıyorsanız yine de bir hekime danışarak kullanmanız sizin menfaatinize olacaktır. Rutin bir tedavi şekliniz varsa bitkisel tedavi tek başına yeterli gelmeyebilir.

İncir yaprağının faydalı olduğu rahatsızlıklar, incir yaprağı suyu ile incir yaprağı çayının hazırlanışı ve faydaları üzerine bilgilendirme yazısı.
error: Kopyalamak mümkün değil !