İngiliz Karbonatı Faydaları

İngiliz Karbonatı Faydaları

İngiliz karbonatı faydaları ülkemizde gerek pastacılıkta gerekse temizlikte kullanılmaktadır. Sağladığı faydalar ile birlikte son birkaç yılda tüketim oranlarının arttığından bahsetmek de mümkündür. Aynı durum İngiliz karbonatı için de geçerlidir. Zira eczanelerden rahat bir şekilde temin edilebilen bu karbonat türünün sağlığa pek çok faydası olduğu bilinmektedir. Sodyum bikarbonat olarak ta tanımlanan bu madde insanların vücutlarındaki asidik ortamın dengede kalmasına yardımcı olduğu açıklanmaktadır.

Sizler için uzmanlar tarafından verilen İngiliz karbonatı faydaları listesi:

İngiliz Karbonatı Faydaları

İngiliz karbonatı faydaları arasında en bilineni vücudun alkali dengesini korumasıdır. Bedendeki asit dengesi sağlandığında insanlar kendilerini daha sağlıklı hissetmektedir. Bunun yanı sıra düzenli ve doğru tüketimler neticesinde;

 • Mide ekşimesi ve yanması sorunlarını gidermesi,
 • Vücudun toksinlerden kolay şekilde arındırılması,
 • Yağ yakım hızını artırması,
 • Metabolizmayı hızlandırması,
 • Meme kanseri gibi kanser türlerinin oluşumunu engellemesi,
 • Diş beyazlığı sağlaması,
 • Ciltteki kurumaların önüne geçmesi faydalarına erişim sağlanabilmektedir.

Spor yapanların büyük bir kısmında çalıştırılan kaslara bağlı olarak çeşitli kas ağrıları görülmektedir. bu da günlük yaşamı derinden etkilemektedir. İngiliz karbonatının faydaları arasında bahsedilen kas ağrılarını gidermesi de bulunmaktadır. İyileşme sürecini hızlandıran İngiliz karbonatı bu sayede bireylerin daha istekli şekilde spor yapabilmelerine olanak tanımaktadır. Bu karbonat türünün ciltteki siyah noktaları temizlemede ve sivilce lekelerinin görünümünü azaltmada da etkili olduğundan bahsedilmektedir.

İngiliz Karbonatı Nasıl İçilir?

İngiliz karbonatının faydaları gözetilerek kullanımında farklı öneriler bulunması mümkündür. Ancak genellikle içme suyuna ilave edilmesi tavsiye edilmektedir. Bu sayede hem daha pratik şekilde uygulanmış hem de rahatlıkla tüketilmiş olunacaktır. Üstelik içme suyuna eklenmesinden sonra suyun tadında olumsuz anlamda bir değişim olmadığından da bahsedilmektedir. İngiliz karbonatı kullanım önerilerinde miktar bazlı açıklamalara erişim sağlanması da mümkündür.
Önerilen ölçüler bir litre kadar içme suyuna ortalama olarak bir çay kaşığı şeklindedir. Ancak bahsedilen çay kaşığı ölçülerinde tepeleme İngiliz karbonatı kullanılmak zorundadır. Bunun yerine bir tatlı kaşığı silme olarak da İngiliz karbonatı eklenebilmektedir. Hazırlanan suyun taze şekilde gün içerisinde bitirilmesi önerilmektedir. Son olarak suyu bir hafta düzenli olarak kullananların bir hafta da ara vermeleri gerekmektedir. Bu sayede dengeli tüketim elde edilmiş olmaktadır.

İngiliz karbonatı, diş beyazlatma için popüler bir çözümdür. Birçok çalışma, İngiliz karbonat içeren diş macununun dişleri beyazlatmak için kullanılabileceğini ve çıkarılmasının İngiliz karbonatsız diş macunundan daha iyi olduğunu göstermiştir. İngiliz karbonatı ile yapılandırıldığı için hem antibakteriyel özelliği vardır hem de karnabaharın içindeki maddelerin moleküler yapılarını çözerek dişleri sarartır.

Şaşırtıcı bir şekilde, insan teri kokusuzdur. Ter, koltuk altındaki bakteriler tarafından parçalandıktan sonra kokar. Bu bakteri terinizi yer ve onu asidik ve kokulu atık ürünlere dönüştürür. Bu nedenle ter kokusu oluşur. İngiliz karbonatını toz halinde yapacaksanız koltuk altlarına sürerseniz oradaki bakterileri öldürür, ter kokusundan kurtulursunuz. Ancak aşırı kullanımdan kaçındığınızdan emin olun.

Sodyum bikarbonat olarak da bilinen İngiliz karbonatı, sporcular arasında popüler bir destekçidir. Bazı araştırmalar, İngiliz karbonatının, özellikle yüksek yoğunluklu antrenman ve koşu gibi anaerobik egzersizler sırasında performansınızı daha uzun süre artırmanıza yardımcı olabileceğini gösteriyor.

Yüksek yoğunluklu egzersiz sırasında kas hücreleriniz, egzersiz sırasında aldığınız yanma hissinden sorumlu olan laktik asit üretmeye başlar. Laktik asit ayrıca hücrelerin içindeki pH’ı düşürerek kasların yorulmasına neden olabilir.

Uzun süreli sürtünme veya baskı yapan cilt lekelerinin neden olduğu nasır, sert, kabuklular. Tipik nasırlara yol açan aktivitelerin başında sık yürüyüş yapmak, ağır işler yapmak veya spor yapmak. Nasırlar öyle olmasa bile her zaman ciddidir, üzerilerine baskı uygulandığında ağrı ve rahatsızlık verebilirler.

İngiliz Karbonatı Kimler Kullanamaz?

İngiliz karbonatının zararları yüzünden herkes tarafından rahat bir şekilde kullanılması mümkün değildir.

Uzmanlar özellikle;

 • Tansiyon hastalarının,
 • Karaciğerlerinde problem olanların,
 • Vücutları ödeme meyilli olanların,
 • Devamlı şişkinlik sorunu yaşayanların bu karbonat türünü tüketmemelerini istemektedir.

Herhangi bir hastalığı olmayanların da tüketim konusunda dikkatli hareket etmeleri istenmektedir. İngiliz karbonatı kanser yapar mı? diye bir soru ve kaygı ingiliz karbonatı kullananlar ve kullanmayı düşünenler arasında yaygın olarak vardır. Ancak elde edilen bilimsel veriler bu yönde bir kanıt ortaya sunamamıştır. Bu nedenle bir hafta düzenli kullanım neticesinde bir hafta tüketime ara verilmesi tavsiye olunmaktadır. Son olarak tüketim zamanına da dikkat edilmelidir. Uzmanlar suyun özellikle yemeklerden hemen sonra içilmemesi gerektiğini en azından birkaç saat bekledikten sonra içilmesi gerektiğini söylemektedir.

error: Kopyalamak mümkün değil !