İştahsızlık (Anoreksiya) İçin Öneriler – 1

NOT: Bu durumun doğru tanı ve tedavisi için doktorunuza danışmalısınız. Sadece yardımcı tedavi olarak ev yapımı ilaçları kullanın.

Anoreksiya olarak bilinen anoreksiya nervoza, ciddi kilo kaybına neden olabilen bir yeme bozukluğudur. Bu hastalığın temel özellikleri anormal derecede düşük vücut ağırlığı, kişinin kilo almaktan aşırı korkması ve vücut ağırlığını yanlış algılamasıdır.

Akıl Hastalığı Ulusal İttifakı‘na göre, iştahsızlık çoğunlukla 7 yaşına kadar küçük çocuklarda ve ergen bayanlarda teşhis edilmiştir, ancak 80 yaşına kadar erişkinlerde de teşhis edilmiştir.

Anoreksiya nervoza’nın kesin nedeni bilinmemektedir, ancak bu bozukluğun duygusal, psikolojik, sosyal ve fiziksel tetiklemelerin bir kombinasyonu sonucu olduğuna inanılmaktadır.

Genetik ve hormonsal problemler bu bozukluğun gelişimine katkıda bulunabilir. İnce ve çekici görünüm için aşırı toplumsal baskı da bir faktör olabilir. Obsesif-kompulsif bozukluk (OKB) olan kişiler de anoreksiya ile mücadele etmek zorunda olabilir.

İştahsız kişiler mevcut ağırlıklarını korumak ve kilo kaybını önlemek için, birkaç kalori fazla beslenmeli ve egzersiz yapmalıdırlar. Bazı insanlar da laksatifler ve diüretikler kullanabilir.

Anoreksiya’nın bazı belirtileri sosyal faaliyetlerden kaçınma, düşük vücut ağırlığı, yorgunluk, uykusuzluk, solgun cilt, kırılgan tırnaklar, saç dökülmesi, cilt kuruluğu, kabızlık, depresyon, düzensiz adet döngüleri ve düşük kan basıncıdır.

Zamanında tedavi edilmezse, anormal kalp ritimlerine (aritmiler), anemi, kemik kaybı, böbrek sorunları ve daha birçok komplikasyona yol açabilir.

Anoreksiya olan kişiler genellikle bir sorun olduğunun farkında olmadan tedaviyi zorlaştırırlar. Bu nedenle tedavi, psikolojik terapi gerektirir ve bu terapi aynı zamanda sağlıklı beslenme alışkanlıkları kurmaya yardımcı olur ve kişinin normal kilosuna ulaşması için iştahını artırmayı hedefler.

Bu tedavi profesyonel yardım gerektirir. Aynı zamanda, tedaviye yardımcı olmak için bazı yaşam tarzı değişiklikleri ve ev yapımı ilaçları deneyebilirsiniz.

 

 

Anoreksiya için en iyi 10 ev yapımı ilaç:

 

1- Sarımsak

Anoreksiya için en iyi ilaçlardan biri sarımsaktır. Doğal bir iştah uyarıcı olarak görev yapar.  Ayrıca, sindirim sistemini temizler ve mide özsuyunun salgılanmasına yardımcı olur.

  • 1 bardak suya 3-4 diş ince doğranmış sarımsak ekleyin.
  • Daha sonra suyu süzün ve birkaç dakika kaynatın.
  • Buna, 2 yemek kaşığı limon suyu ve bir tutam kaya tuzu ekleyin.
  • Birkaç hafta boyunca günde iki kez bu karışımı içiniz.

 

2- Zencefil

Zencefil, anoreksiya için basit ve etkili bir çözümdür. Bu, iştahı uyarır ve böylece öğün atlamazsınız. Ayrıca etkili bir şekilde sinirleri yatıştırır, stres ve kaygıyı azaltır.

  • İnce doğranmış zencefilden yarım tatlı kaşığı alın ve bir tutam kaya tuzu ekleyin. Bu karışımı birkaç hafta boyunca her gün yemeklerden 30 dakika önce tüketin.
  • Başka bir seçenek ise yarım çay kaşığı zencefil macunu, birkaç damla limon, bir tutam çadıruşağı otu ve karabiber tozu ekleyip karıştırın. Birkaç hafta boyunca her gün aç karnına bu karışımı tüketin.
  • Ayrıca, günlük birkaç bardak zencefil çayı içebilirsiniz.

Bu yazımızın diğer bölümleri:

– İştahsızlık (Anoreksiya) İçin Öneriler – 2

– İştahsızlık (Anoreksiya) İçin Öneriler – 3

İştahsızlık sonucu aşırı kilo kaybını önlemek için uygulayabileceğiniz yöntemler.
İştahsızlık sonucu aşırı kilo kaybını önlemek için uygulayabileceğiniz yöntemler.
error: Kopyalamak mümkün değil !