İştahsızlık (Anoreksiya) İçin Öneriler – 2

3- Portakal

Etkili bir iştah uyarıcı olarak portakal gibi taze meyveler kullanabilirsiniz. Portakallar, sindirim sağlığını artırmaya yardımcı olacaktır. Önemli olan sindirim sistemini temizlemektir, bu olmadan aç hissetmezsiniz. Buna ek olarak, portakal ve portakal kabuğunun canlandırıcı kokusu sinirleri yatıştırmak, depresyon ve kaygı ile mücadelede yardımcı olur.

  • İştah artırmak için günde birkaç portakal yiyin veya 1 bardak taze sıkılmış portakal suyu için. Portakal suyunu daha lezzetli yapmak için kaya tuzu, limon suyu ve karabiber ekleyin.
  • Ruh sağlığınızı artırmak için, portakal kabuğunun aromasını koklayın.

 

 

4- Nane

Nane doğal iştah açıcıdır, dolayısıyla anoreksiya tedavisi için kullanabilirsiniz. Güçlü, belirgin tadı ve aroması ile iştah artırmaya yardımcı olur. Buna ek olarak, yüksek seviyedeki duygusal stresi rahatlatmaya yardımcı olabilir.

  • Her sabah 2 çay kaşığı taze sıkılmış nane suyu için.
  • Ayrıca, günlük birkaç bardak nane çayı içilebilir. Çay yapmak için, bir bardak sıcak suya 2 çay kaşığı kuru nane yapraklarından ekleyin. 10 dakika demledikten sonra için.

 

 

5- Masaj

2001 yılında Yeme Bozukluğu Dergisi‘nde yayınlanan bir çalışmada haftada iki kez masaj terapisi yaptıran kişilerde iştahsızlık belirtilerini azaltmaya yardımcı olduğu bulunmuştur. Bu, stres ve kaygıyı azaltmaya yardımcı olur. Aynı zamanda çok daha olumlu ve sağlıklı bir vücut imajını yaratmaya yardımcı olacak dopamin ve norepinefrin düzeylerini artırır.

Masaj için gittiğinizde, en iyi seçenek iyileştirici masajdır. Bu masaj, vücudun yumuşak dokularını sistematik olarak manipüle eden bir tedavi türüdür. Eğitimli bir masaj terapistine haftada en az 3 ya da 4 kez masaj yaptırın.

Ayrıca yatmadan önce zeytinyağı veya hindistan cevizi yağı ile, vücudunuzun özellikle sırt-boyun, omuz ve ayak tabanına masaj yapabilirsiniz. Bu, vücudunuzun dinlenmesine ve kaygının azalmasına yardımcı olacaktır.

 

 

6- Yoga

Yoga, anoreksiya ile mücadelede duygusal sorunlara yardımcı olabilir. 2010 yılında Adolesan Sağlığı Dergisi‘nde yayınlanan bir araştırmaya göre, bireyselleştirilmiş yoga terapisi, anoreksiya ve diğer yeme bozukluklarına yardımcı tedavi olarak umut vaat etmektedir.

Anoreksiya tedavisine yardımcı bazı yoga hareketleri vardır: Tanrıça (Utkata Konasana) duruşu, Squat (Malasaña) duruşu, Dağ (Tadasana) duruşu, Locust (Salabhasana) duruşu, Güvercin (Kapotasana) duruşu ve Yengeç (Catuspadapitham) duruşlarıdır.

Bu yoga hareketlerini düzgün yaptığınızdan emin olmak için bir uzmandan öğrenin.

Bu yazımızın diğer bölümleri:

– İştahsızlık (Anoreksiya) İçin Öneriler – 1

– İştahsızlık (Anoreksiya) İçin Öneriler – 3

İştahsızlık sonucu aşırı kilo kaybını önlemek için uygulayabileceğiniz yöntemler.
İştahsızlık sonucu aşırı kilo kaybını önlemek için uygulayabileceğiniz yöntemler.
error: Kopyalamak mümkün değil !