İştahsızlık (Anoreksiya) İçin Öneriler – 3

7- Limon Otu (Melisa)

Anoreksiya için bir başka çare, doğal ev ilacı olan limon otu (melisa) dur. Bu, vücudu gevşetici ve sinirleri güçlendirici olarak çalışmaktadır. Bu, iştah artırmak, kaygıyı azaltmak, stresi hafifletmek ve uykuya teşvikte yardımcı olur.

  • Bir bardak sıcak suyun içine bir çay kaşığı melisa ekleyin.
  • Kapağını kapatıp 5-10 dakika boyunca demlenmesini bekleyin.
  • Bu çay, birkaç hafta boyunca günde 2 kez içilmelidir.

Not: Bu bitkiyi fazla kullanmayın. Bu, sizi daha fazla endişeli hale getirebilir.

 

 

8- Bitki çayı

Bazı bitkisel çaylar ile iştahınızı artırabilirsiniz. Bir fincan yeşil çay, papatya çayı, adaçayı, kekik çayı gibi ferahlatıcı bitki çaylarıyla yorgunluk, stres ve kaygı ile mücadele edebilirsiniz. Ayrıca su tüketimi, zihinsel odaklanmayı ve vücudu enerjik tutmayı artırabilir.

Hergün bir fincan sevdiğiniz bitki çayından içmeyi deneyerek, günlük sıvı alımınızı artırabilir ve böylece iştahınızı artırmaya yardımcı olursunuz.

 

 

9- Akupunktur ve Akupressur

Akupunktur ve akupressur, insanlarda sağlık ve rahatlamayı teşvik ederek, iştahsızlık gibi yeme bozukluklarını düzeltmeye yardımcı olur.

2014 yılında Alternatif ve Tamamlayıcı Tıp Dergisi‘nde yayınlanan bir araştırmaya göre, araştırmacılar, akupunktur ve akupressur sayesinde anoreksiya nervoza ile insanlar arasında öznel duyguların geliştiği sonucuna vardı. Ancak bu konuda daha fazla araştırma gerekmektedir.

Yeme bozukluklarının tedavisinde akupunktur ve akupressur’un Hegu (KB4), Zusanli (ST36), Neiguan (PC6), Taichong (LR3) ve Yanglingquan (GB34) noktalarının ilgili olduğu bilinmektedir.

Akupunktur yaptırmak için eğitimli bir uygulayıcı bulmalısınız.

 

 

10- Meditasyon

Meditasyon, anoreksiya ile mücadele için başka bir etkili yoldur. Duygusal mücadeleler için zihninizi ve ruhunuzu dinlendirmek yardımcı olabilir. Meditasyon sayesinde, olumlu düşünmeye başlamak ve olumsuz düşünceleri yok etmek mümkündür.

Farklı şekillerde meditasyon yapabilirsiniz:

  • Ayakta veya yatarak ya da oturarak ve nefese odaklanarak,
  • Bir ifade ya da mantra (hinduizim ile alakalı) tekrarlayarak.

Eğer kendi başınıza meditasyon yapmanız mümkün değilse, bir gruba ya da kulübe katılabilirsiniz.

 

Ek İpuçları

  • Düzenli grup terapisine katılın.
  • Günlük kahvaltı yapmayı alışkanlık haline getirin.
  • Ardından, gün boyunca birkaç küçük öğün yiyin.

 

 

İştahsızlığa Karşı Evde Uygulayabileceğiniz Diğer Yöntemler

İştahsızlık doğrudan olarak beslenme alışkanlıklarıyla alakalı bir durum olup beslenme bozukluğuna sahip bireylerde şiddetli kilo kaybına sebep olabilir. Bu hususla alakalı gerekli tedaviyi görebilmek adına doktorunuza başvurabilirsiniz. Ancak şimdi sizlere vereceğimiz yöntemler de bu sorundan kurtulabilmeniz adına önemli etkiler sunacaktır.

– Sarımsağın dişlerini güzelce ezip suda 5 dakika kaynatın. 2 dakikalığına demlenmeye bırakın. Ardından süzüp tüketin. Bu yöntem bireylerin beslenme bozukluğu durumundan kurtulup iştah kazanmasını sağlayacaktır.

– Portakal suyu tüketmek bu çerçevede oldukça faydalı bir yöntemdir. Ya da portakalınızın üzerine birkaç tutam siyah tuz(bir çeşit kaya tuzu, kala namak adıyla da bilinmektedir) serpiştirip öyle tüketin. Düzenli olarak tüketmeniz iştahınızı arttıracaktır. Dilerseniz siyah tuz yerine karabiber de kullanabilirsiniz.

– Nane çayı tüketmek de fevkalade faydalı bir yöntemdir. Aynı zamanda günde birkaç kez olacak şekilde taze nane yaprağı da çiğneyebilirsiniz.

 

Bu yazımızın diğer bölümleri:

– İştahsızlık (Anoreksiya) İçin Öneriler – 1

– İştahsızlık (Anoreksiya) İçin Öneriler – 2

İştahsızlık sonucu aşırı kilo kaybını önlemek için uygulayabileceğiniz yöntemler.
İştahsızlık sonucu aşırı kilo kaybını önlemek için uygulayabileceğiniz yöntemler.
error: Kopyalamak mümkün değil !