Kabak Çekirdeğinin 9 Faydası, Besin Değerleri ve Yan Etkileri

Kabak Çekirdeği Besin Değerleri Nedir?

Eğer hem atıştırmalık hem de sağlıklı bir şeyler arıyorsanız, kabak çekirdeği tam da aradığınız yiyecek.

Magnezyumdan manganeze, bakırdan proteine ve çinkoya kadar içeriğindeki saymakla bitmeyen besleyici bileşenler sayesinde kabak çekirdekleri adeta bir şifa deposudur. Aynı zamanda fitosteroller gibi bitkisel bileşenleri ve serbest radikalleri ortadan kaldıran antioksidanları da bünyesinde barındıran kabak çekirdeği, sağlığa fevkalade faydalar kazandırmaktadır.

Yüksek oranda lif içerdiğinden ötürü lif tüketiminizde sağladığı artış sayesinde, gerçekleştirilen 1000 kalorilik tüketimde 50 gram oranında lif elde etmenizi sağlayarak ideal seviyeye ulaşmanızı sağlar.

En iyisi de kolay taşınabilir olması ve buzdolabında muhafaza etme gibi bir durum gerektirmemesi, dilediğiniz yerde rahatlıkla tüketebilmenize olanak tanımaktadır.

 

 

Kabak Çekirdeğinin 9 Faydası

1) İçeriğindeki Magnezyum Bileşeni Kalbi Destekler

Bir buçuk fincan kabak çekirdeği günlük magnezyum ihtiyacının neredeyse yarısını karşılamaktadır. Söz konusu bu mineral vücudumuzda hayati önem arz eden ATP (Adenozin Trifosfat, vücudumuzda görev alan enerji molekülleri), RNA ve DNA sentezi, kalbin kan pompalaması, kemik ve diş diziliminin sağlıklı gerçekleşmesi, kan damarlarının gevşemesi ve bağırsak fonksiyonlarının düzgün çalışması gibi fizyolojik fonksiyonlarda kilit rol oynamaktadır.

Magnezyum aynı zamanda kan basıncını dengeli seviyede tutmakta ve ani kalp durması, kalp krizi ve felç gibi son derece tehlikeli sorunların meydana gelme riskini azaltmaktadır. Tüm bunlara rağmen Amerika’daki bireylerin %80’i magnezyumu yeterli miktarda tüketmemektedir.

 

 

2) İçeriğindeki Çinko Bileşeni Bağışıklık Sistemini Destekler

Kabak çekirdeği çinko açısından oldukça zengin bir besindir (30 gram kabak çekirdeğinde 2 mg’dan fazla çinko bulunmaktadır). Çinko vücudunuzun pek çok alanında önem arz eden bir bileşendir. Bağışıklık sistemi, hücre gelişimi ve bölünmesi, uyku, ruh hali, tat ve koku duyuları, göz ve cilt sağlığı, insülin miktarının düzenlenmesi ve erkeklerin cinsel fonksiyonları çinkonun etkin rol oynadığı kulvarlardır.

Topraklardaki mineral eksikliği, ilaçların etkileri, bitkisel esaslı beslenmeler ve tahıl ağırlıklı beslenme düzenleri bireylerde çinko eksikliğine yol açan başlıca etmenlerdir. Bu eksiklik bireylerde soğuk algınlığı, grip, kronik yorgunluk, depresyon, akne, düşük doğum ağırlıklı bebekler, öğrenme kabiliyetlerinde sorunlar ve çocuklarda yetersiz okul performansı gibi pek çok probleme ortam hazırlamaktadır.

 

 

3) Bitki Kökenli Omega 3 Yağları

Çiğ kuruyemiş ürünleri ve tohumlar mükemmel bir bitkisel omega 3 (Alfa Linolenik Asit, ALA) kaynağıdır. Hepimizin söz konusu bu ALA bileşenine son derece ihtiyacı vardır. Ancak ALA bileşeninin önce vücudumuz tarafından EPA ve DHA adlı iki tür omega 3 yağ asidine dönüştürülmesi gerekmektedir. Bu nedenle her ne kadar kabak çekirdeği fevkalade bir ALA kaynağı olsa da, söz konusu omega 3 yağlarını kril yağı (bir tür deniz canlısı) gibi hayvansal kaynaklardan da edinmemiz gerekmektedir.

 

 

4) Prostat Sağlığını Destekler

Kabak çekirdeği uzun zamandır erkek bireylere sağladığı faydalarla da tanınmakta olan doğal bir besindir. İçeriğindeki yüksek miktarda çinko bileşeni sayesinde prostat sağlığına önemli katkılarda bulunur. Ayrıca kabak çekirdeği özleri ve yağları da BPH (Benin Prostat Hiperplazi, prostatta meydana gelen büyüme) rahatsızlığına da iyi gelmektedir. Yapılan araştırmalar hem kabak çekirdeğinin hem de kabak çekirdeği yağının bu çerçevede prostat sağlığına fevkalade faydalar sağladığını ortaya koymuştur.

 

 

5) Şeker Hastalığını Önler

Hayvanlar üzerinde gerçekleştirilen araştırmalarda kabak çekirdeğinin vücuttaki insülin miktarını düzenlediği ve oksidatif stresi azaltarak diyabetik sorunları önlediği ortaya konulmuştur.

 

 

6) Menopoz Sonrası Dönemlerdeki Kadınlara Faydalıdır

Kabak çekirdeği yağı tam anlamıyla doğal bir fitoöstrojen (östrojen adlı kadınlık hormonunun benzeri yapıda olan doğal bir bileşen) deposudur. Yapılan araştırmalar söz konusu yağın vücuttaki YYL (Yüksek yoğunluklu lipoprotein, yani iyi huylu kolesterol) seviyesini arttırdığını, tansiyon, ani ateş basması, baş ağrısı, eklem ağrısı ve bunlara benzer diğer menopozal rahatsızlıkları önemli ölçüde azalttığını ortaya koymuştur.

 

 

7) Kalp ve Karaciğer Sağlığı

Kabak çekirdeği bünyesinde barındırdığı sağlıklı yağlar, antioksidanlar ve lifler sayesinde kalp ve karaciğer sağlığına önemli katkılar sağlamaktadır. Bilhassa keten tohumuyla beraber tüketildiğinde sağladığı faydalar çok daha fazla olmaktadır.

 

 

8) Rahat Bir Uyku İçin Triptofan

Kabak çekirdeği bünyesinde yüksek miktarda triptofan barındırmaktadır. Bu bileşen vücudumuzda önce serotonine, ardından “uyku hormonu” lakabıyla bilinen melatonine dönüştürülmektedir. Yatmadan birkaç saat evvel karbonhidrat ihtiva eden küçük bir meyve ile birlikte kabak çekirdeği tüketmek, yukarıda bahsettiğimiz proses sonucunda vücudunuza melatonin kazandırarak daha rahat bir uyku çekmenize olanak tanıyacaktır.

 

 

9) İltihap Önleyicidir

Araştırmalar kabak çekirdeği yağının iltihap önleyici etkilere sahip olduğunu ortaya koymuştur. Hatta hayvanlar üzerinde gerçekleştirilen bir araştırmada söz konusu yağın eklem yangısı rahatsızlıklarını tedavi etmede iltihap önleyici bir ilaç olan indometazin kadar etkili olduğu belirlenmiştir. İşin güzel yanı, kabak çekirdeği yağının bu süreçte herhangi bir yan etkisi olmamıştır.

 

 

Kabak Çekirdeği Besin Değerleri

O leziz çekirdekler kabaklardan elde edilmektedir. 30 gramlık kavrulmuş kabak çekirdeği 125 kalori ihtiva etmekte olup atıştırmalık olarak da tüketilebilmekte ya da yiyeceklere lezzet katmak adına da kullanılabilmektedir.

 

Yağ

30 gram kabak çekirdeğinde:

– Toplam Yağ: 11,9 gr (Günlük ihtiyacın %18’i)

– Doymuş Yağ: 2,3 gr (Günlük ihtiyacın %11’i)

– Çoklu Doymamış Yağ: 5,4 gr

– Tekli Doymamış Yağ: 3,7 gr

 

Karbonhidrat

30 gram kabak çekirdeğinde:

– Karbonhidrat: 3,8 gr (Günlük ihtiyacın %1’i)

– Diyet Lifi: 1,1 gr

– Şeker: 0,3 gr

 

Protein

Kabak çekirdeği protein açısından oldukça zengindir. 30 gram kabak çekirdeğinde 9,3 gr protein vardır.

 

Vitamin

Kabak çekirdeği 108 IU (International Unit – Uluslararası Birim) A Vitamini barındırmaktadır. Ayrıca:

– C Vitamini: 0,5 mg

– Niasin: 0,493 mg

– Folat: 16 mikrogram

 

Mineral

Kabak çekirdeği mineral açısından zengindir.

– Kalsiyum: 12 mg

– Demir: 4,23 mg

– Magnezyum: 0,854 mg

– Fosfor: 332 mg

– Potasyum: 228 mg

– Sodyum: 5 mg

– Çinko: 2,11 mg

– Bakır: 0,392 mg

– Manganez: 151 mg

 

 

Kabak Çekirdeğinin Yan Etkileri

Eğer kabak çekirdeği aşığıysanız, o etli kısmından çıkan çekirdeğin verdiği tadın harcadığınız çabaya fazlasıyla değdiğini zaten biliyorsunuzdur. Beslenmenizde kabak çekirdeğine yer vererek doymamış yağ, diyet lifi, çinko, demir, magnezyum ve E vitamini alımınızı önemli ölçüde arttırmış olursunuz. Ancak her ne kadar kabak çekirdeği sağlığa oldukça faydalı bir besin olsa da, bazı durumlarda istenmeyen yan etkiler ortaya çıkarabiliyor.

 

Hazımsızlık

Ağzınıza birkaç kabak çekirdeğini bütün olarak atıp çiğnediğinizde ilk fark edeceğiniz kabuklarının ne denli çıtır çıtır yapıda olduğudur. Kabak çekirdeğini kabuğuyla beraber tüketmek vücuda fevkalade seviyede çözünemeyen lif kazandıracaktır. Söz konusu bu lif sindirim sisteminin daha verimli çalışmasını sağlayarak bağırsağın düzenli çalışmasına olanak tanır. Her ne kadar böylesine faydalara sahip olsa da, söz konusu besini kabuğuyla beraber tüketmek sert ve kılçığı andıran yapısı sebebiyle oldukça zor olabilir. Bu da hazımsızlık problemine yol açabilir. Düzgün çiğnenememiş kabak çekirdekleri yutma esnasında boğazı tahriş edebilir. Ayrıca çok fazla tüketmek rahatsız edici bir tokluk hissi yaratabilir.

 

Gaz Birikimi, İshal ve Kabızlık

Kabak çekirdeğinin dikkatli bir şekilde çiğnense dahi aşırı seviyede tüketilmesi bağırsaklarda gaz birikimi ve ishal gibi rahatsızlıklara yol açabilmektedir. Yüksek miktarda lif içermesinden ötürü içeriğindeki karbonhidratların bir kısmı sindirilemeyen yapıda olmaktadır. Söz konusu bu sindirilemeyen karbonhidratlar kalın bağırsağa ulaştıklarında bakteriler tarafından parçalanırlar. Gaz birikimi de bu işlem sonucunda meydana gelmektedir. Bu birikim bilhassa yüksek lif içeren besinlere alışık olmayan bireylerde daha fazla olmaktadır. Normalde tükettiğinizden daha fazla lif tüketmeniz dışkınızın sıvı yapıda olmasına sebep olur. Eğer kabak çekirdeği yedikten sonra ishal rahatsızlığıyla karşılaştıysanız, söz konusu yiyeceğe karşı hassasiyetiniz olabilir. Kabızlık da daha az ihtimalle de olsa meydana gelebilecek yan etkilerdendir. Fazla miktarda kabak çekirdeği tüketimi dışkının katılaşmasına sebep olabilir.

 

Yan Etkileri Önlemek

Kabak çekirdeğini kararında –30 gram idealdir– ve sıvıyla beraber tüketmek sindirimsel rahatsızlıkların açığa çıkmasını önleyecektir. Kabak çekirdeği aynı zamanda bazı bireylerde migren kaynaklı baş ağrılarını da tetikleyebilmektedir. Ancak migren rahatsızlığına yatkınlığınız yoksa, kabak çekirdeği tüketmeniz böyle bir duruma yol açmayacaktır.

 

Bozulma Sonucu Oluşan Toksinlerden Kaçınmak

Her ne kadar kabak çekirdeğindeki doymamış yağlar kalp sağlığınız için olumlu etkiler sağlasa da, aynı zamanda kolaylıkla bozulmalarına da sebep olmaktadır. Bozulmuş kabak çekirdeklerini tüketmek kanser, kalp hastalıkları ve diğer kronik hastalıkların ortaya çıkmasına sebep olan serbest radikalleri harekete geçirecektir. Taze ve kuru kabak çekirdekleri hava geçirmez kaplar içerisinde buzdolabında iki aya kadar saklanabilmektedir. Küflü, yağlı ve çimenli yapıya bürünmüş kabak çekirdekleri yüksek ihtimalle bozulmuştur.

Kabak çekirdeği, içerisindeki çok sayıda vitamin, yağ ve mineral sayesinde oldukça faydalı bir besindir.
Kabak çekirdeği besin değerleri içerisindeki çok sayıda vitamin, yağ ve mineral sayesinde oldukça faydalı bir besindir.
error: Kopyalamak mümkün değil !