Kabarık Göz ve Göz Altı Torbaları İçin Evde Yapılabilecek Kremsiz 4 Yöntem

Göz altı torbalarına ne iyi gelir?

Kabarmış gözler (ya da tıbbi adıyla periorbal şişkinlik), gözlerin üstünde, altında veya her tarafındaki dokuların şişmesi ile oluşan bir sorundur. Yaşlanma, kilo ve genetikler de oldukça büyük rol oynasa da bu şişkinliğin temel nedeni, göz etrafında toplanan periorbital ödem ya da gözlerin çevresinde su birikimidir. Gözlerin etrafında su toplanmasına, göz hastalığı (mononükleoz gibi), uykusuzluk veya fazla uyuma, diyet, alerjiler ve yukarıda da bahsedildiği gibi yaşlanma, kilo ve genetik gibi birçok şey neden olabilir. Problemi yalnızca örtmek yerine tamamen çözebilmek için, probleme neden olan asıl kaynağı bulmanız sizin için oldukça yardımcı olacaktır. Aşağıda anlatılacak ve evde yapılabilecek yöntemler, gözün kabarmasının en yaygın nedenlerinin çözümlerinde size yardımcı olacaktır.

 

 

1. Daha Az Sodyum Tüketin

Gözlerin etrafında ödem oluşmasına neden olabilecek sebeplerden birisi fazla sodyum tüketimidir. Bu problemi, eskiden sizi buna yatkın hale getirecek hastalığınız (böbrek hastalıkları gibi) olmasa bile yaşayabilirsiniz. Vücudunuz içerisinde oluşan su ve tuz dengesizliğinden dolayı, hücrelerinizden tuzlar nedeniyle suyun çoğu çekilir ve dokularınızda şişmeye neden olur. Bu şişme, göz boşluğunuzun etrafındaki dokuları doldurarak, gözünüzde hasarların oluşmasına da neden olabilir. Tuzu azaltmanız göz etrafındaki şişmeyi de azaltacaktır.

Yemeklerinizi nasıl tatlandıracağınız konusunda endişeleniyorsanız, endişelenmeyin. Son zamanlarda yapılan araştırmalar sonucunda, ne kadar az tuz yerseniz, o kadar az tuz yemek isteyeceğiniz kanıtlanmıştır. Dilinizde bulunan tat alıcılarınız zamanla bu değişime alışacaklardır. Değişiklik yaptıktan yaklaşık 1 ay sonra yemeği tekrar eskiden yaptığınız gibi yapın ve yemeğin içinde ki tuzun ne kadar iğrenç geldiğini görün.

 

İhtiyacınız olacaklar:

* Kendinize hâkim olma ve tahammül

 

 

2. Papatya Çayı Torbaları

Papatya, alerji sonucu gözlerinizin etrafında oluşan şişkinliğin azaltılmasında oldukça etkilidir. Her türlü iltihaba karşı iyi olan papatya, özellikle içeriğinde bulundurdukları nedeniyle kaşıntı ve şişkin dokulardaki, şişkinliğe ve kaşıntıya karşı çok etkilidir. Özellikle yorgun ve gergin gözler üzerinde çok iyi etkileri vardır. Çay torbalarını, yatarken gözlerinizin üzerinde bırakmak, gözlerinizdeki bütün rahatsızlığı ve şişkinliği alacaktır. Çay torbalarını kullanmanın iki yolu vardır. İsterseniz toptan çay torbası alıp kendi çay torbanızı kendiniz yapabilirsiniz. İstediğiniz bitkiyi çay torbasına doldurup çay torbası yapabilirsiniz ve bu en güvenilir yoldur. Bu yol ile torbanın içerisinde istediğiniz bitkiden başka bir bitki bulunmadığından emin olabilirsiniz. Torbalarınızı aktarlardan aldığınız kuru papatya çayı yapraklarıyla doldurup gözlerinizin üzerinde kullanabilirsiniz. Ya da marketlerden papatya çayı torbalarını hazır bir şekilde alıp bu torbaları daha ucuza getirebilirsiniz. Fakat eğer marketten alacaksanız çay torbalarının içerisinde istediğiniz bitkiden başka bitki bulunmadığından emin olmalısınız. Eğer papatyadan başka bir bitki bulunuyorsa bu gözleriniz için zararlı olabilir.

 

İhtiyacınız olan malzemeler:

* 2 papatya çayı torbası

* Yaklaşık olarak yarım bardak dolusu içme suyu

* Uzanacak bir yer

 

Tarif

İçme suyunu kaynatın ve papatya çayı torbalarını suyun içerisinde yaklaşık olarak 5 dakika boyunca bekletin. Papatya çayı torbalarını suyun içerisinden çıkardıktan sonra, soğumaları için bir süre bekleyin ve daha sonra içerisinde ki sıvıyı sıkarak çıkarın. Uzanın ve torbaları gözlerinizin üzerinde yaklaşık 5 dakika boyunca bekletin. Günde 2 defa tekrarlayın.

 

 

3. Soğuk Kompresi

Gözün üzerine soğuk uygulamak, gözlerinizdeki şişkinliği kalıcı olarak kaldırabilir. Üzerine soğuk kompres yapılan damarlar küçülür ve dokuların şişmesine neden olan, dokulara giden fazla sıvının gitmesini azaltır. Basit bir şekilde bir poşet içerisine biraz buz koyarak bu kompresi hazırlayabilirsiniz. Ya da evde sıcak veya soğuk için kullanılabilecek olan, kendi kompresinizi hazırlayabilirsiniz.

 

İhtiyacınız olan malzemeler:

* Küçük açılıp kapanan kilitli plastik torba

* Mısır şurubu

* İsteğe bağlı olarak yemek ya da renklendirici

 

Tarif

Yapımı oldukça basittir. Torba içerisini mısır şurubu ve biraz renklendirici ile doldurun. Renklendiricinin amacı, marketlerden aldığınız mavi sıvı dolu torbalardan farklı ve eğlenceli bir görünüm vermektir. Buzluğa atın ve ihtiyacınız olduğunda çıkartıp kullanın. İçeriğinde bulundurduğu yüksek şeker içeriği sayesinde, mısır şurubu tam olarak donup katı olmayacaktır fakat tam kıvamına gelecektir. Kullanmadan önce 5-10 dakika kadar bekletip öyle kullanmanız önerilir.

Eğer gözlerinize soğuk kompresi yapmaya vaktiniz yoksa sabahları kalktığınızda gözlerinizi bol bol soğuk su ile yıkayın.

 

 

4. Hafif Eğimli Yatın

Sabah uyandığınızda gözlerinizin altında torbalarla uyanıyorsanız ve saat ilerledikçe bunlar geçiyorsa hafif eğimli yatmak sabah torba oluşumunu çözecektir. Kişiden kişiye değişse de, düz şekilde yatarak uyumak gözlerinize giden sıvıyı arttırıp, gözlerinizin etrafında şişkinlik oluşmasına neden olabilir. Bunun giderilmesi için arkanıza biraz destek alıp kafa seviyenizi vücudunuzdan biraz daha yüksek hale getirmek etkili olacaktır. Sadece sırt üstü uyumak veya fazladan yastık kullanmak bile bu şişkinliği azaltmaya yetebilir. Ama eğer yeterli olmazsa yatağınızın baş tarafında ayakların altına yüksekliği hafif arttıracak bir şeyler koyup yatağı eğimli hale getirmek işe yarayacaktır. Ek olarak eğimli uyuma sonucunda horlama sorununuz da ortadan kalkabilir.

 

İhtiyacınız olan malzemeler:

* Fazladan bir yastık ya da yatağınızın ayaklarının altına koymak için tahta parçaları

 

Tarif

Kafanızı biraz daha yüksekte tutmak için fazladan bir yastık kullanın. Ya da eğer bu bazı kaslarınızın ağrımasına neden oluyorsa yatağınızın ayaklarının altına, yatağınızı hafif eğimli hale getirecek şekilde tahta parçaları koyun. Ancak tahta parçaları koymaya karar verirseniz, tahta parçalarının yerlerinde sağlam durduklarından emin olun. Gecenin yarısında tahtaların kayıp, yatağın düşmesiyle uyanmanız hiç hoş bir deneyim olmayacaktır.

 

 

Peki, Ya Kara Halkalar?

Maalesef ki göz etrafında oluşan kara halkalar için evde yapılabilecek pek fazla yöntem mevcut değildir. Eğer kara halkaların oluşma sebebi az uyumaysa, daha fazla uyumaya çalışın. Bu halkaların oluşum sebebi muhtemelen yaşlılık ya da genetiktir. Gözlerinizin altındaki deriniz çok ince yapıdadır ve kan damarlarını kolaylıkla gösterir. Yaşlandıkça gözlerinizin altındaki cilt incelir ve gözünüzün altındaki karanlık artar. Bazı insanlar ne kadar uyurlarsa uyusunlar bu kara halkalar asla geçmez.

 

İlgili Yazılarımız:

Göz Altı Morlukları Nasıl Geçer, Nasıl Giderilir

Koyu Göz Halkalarına Doğal Öneriler

Göz altı kırışıklığına Ne iyi gelir

Göz çevrenizdeki şişkinlikler için doğal çözümler.
Göz çevrenizdeki şişkinlikler için doğal çözümler.
error: Kopyalamak mümkün değil !