Kahve ve yağ yakımı

KAFEİN EGZERSİZLE BAĞLANTILI OLARAK NASIL ÇALIŞIR?

Kahvesiz yapamıyoruz değil mi? Ozaman size harika bir haber verelim. Kahve ve yağ yakımı arsında doğrudan bir ilişki var. Detaylar yazımızda.
Egzersiz yaptığınızda vücudunuz sizi fiziksel aktiviteye hazırlamak için adrenalin salgılar. Bu, vücudu savaşa veya kaçmaya hazırlayan “dövüş ya da kaç” tepkisinin bir parçasıdır. Adrenalin, yağ hücrelerindeki beta reseptörlerine bağlanır ve bunları aktive eder, bu da cAMP adı verilen sinyal molekülünü aktive eder. Bu molekül, beta reseptörünün aktivasyonu ile yağ hücresinden yağ asitlerinin salınması arasındaki bağlantıyı oluşturur.

Kafein  , bu sistemi iki ana mekanizma ile düzene sokma yeteneğine sahiptir. Her şeyden önce kafein, adrenalin salınımını arttırır, bu da yağ asitlerinin salınımının artmasına neden olur. Yağ hücresinin içinde kafein ayrıca cAMP’nin parçalanmasını azaltma yeteneğine de sahiptir. Artan adrenalin salınımı ve cAMP’nin azaltılmış yıkımı nasıl bir etkiye sahiptir? Bunun etkisi basitçe, kafeinin yağ salma sinyalini düzene sokması ve onu daha uzun süre korumasıdır. Pratikte bu, kafeinin öncelikle adrenalin ile kombinasyon halinde bir etkiye sahip olduğu anlamına gelir. Kafeinin maksimum yağ yakıcı etkisini elde etmek için, onu antrenmanınızla bağlantılı olarak almalısınız. Kahve ve yağ yakımı konulu yazımız dışında diyet başlıklı yazılarımız için tıklayınız.

Kafein, yağ metabolizmasında oldukça çarpıcı bir artış sağlasa da, yağ yakmadaki artış sadece yaklaşık %40’tır. Bu, yağ yakımında %70-80 oranında artış sağlayan egzersizle karşılaştırılabilir. Yağ yakımında ana sınırlayıcı faktör, yağ asitlerinin mitokondriye taşınmasıdır. Pratik açıdan, bu, örneğin egzersizle bağlantılı olarak, yakılmazlarsa, yağ asitlerinin salınımındaki çarpıcı bir artışın çok önemli olmadığı anlamına gelir. Bu, kafeininizi egzersizle bağlantılı olarak tüketmeniz için başka bir nedendir.

KAFEİN VE YAĞ YAKMA

Bununla birlikte, kafeinin metabolizmanızı artırma kabiliyetine sahip olması sadece egzersizle bağlantılı değildir. Aslında, gün boyunca enerji tüketiminin kafein alımıyla arttığı gösterilmiştir. Çalışmalar, yarım fincan kahveye eşdeğer olan 50 mg kafein alımının, alımdan 30 dakika sonra istirahatte enerji tüketiminde önemli bir artışa neden olduğunu göstermiştir.

Kafeinin ayrıca vücut ısısının artması anlamına gelen termojenezi arttırdığı da gösterilmiştir. Bu da metabolizmanın artmasına neden olur. Bununla birlikte, bu termojenik etkinin hangi mekanizma ile gerçekleştiği hala belirsizdir. Kendiliğinden, bu etkinin adrenalin salgısının artması ve beta reseptörlerinin aktivasyonundan kaynaklandığı düşünülebilir. Ancak aslında bu, beta reseptörlerinin bloke edildiği ve yüksek termojenezin hala gözlemlendiği çalışmalarda araştırılmıştır. Aynı çalışmada, beta reseptörleri bloke edilmediğinde vücut ağırlığının kg’ı başına 10 mg kafein tüketildikten sonra toplam enerji tüketiminde %13’lük bir artış kaydedilmiştir.

error: Kopyalamak mümkün değil !