Kalp Çarpıntıları: Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

Kalp çarpıntısı kalp ritminde meydana gelen yükselmeler olarak tanımlanabilir. Her ne kadar bazı durumlarda bu artış normal veya sağlıklı bir belirti olarak görünse de, diğer vakalarda kötü bir durum olduğunun habercisidir. Bu nedenle bahsi geçen bu durum kalbinizin aşırı gerilmesine sebep olarak tehlikeli senaryolara ortam hazırlayabileceğinden ötürü, belirtilerini ve tedavi yöntemlerini bilmek bu çerçevede büyük önem arz etmektedir.

 

 

Kalp Çarpıntısı

Herkes normal bir kalp ritmine sahiptir. Bu ritme dingin kalp ritmi adı verilmektedir. Çoğu yetişkin ve 15 yaşından büyük ergenler için normal kalp ritmi dakika başına 100 atış olarak belirtilmiştir. Kalp ritminin bu seviyeden fazla olması kalp çarpıntısının habercisi olabilir. Spor yaptığınızda veya yorucu bir işle uğraştığınızda kalp ritminiz artar. Bu tamamen normal bir durum olup bedeninizin sağlıklı çalıştığını gösterir. Ancak kalp ritminiz durduk yere artıyorsa, kalbinizin çalışma mekanizmasında bir problem var demektir.

Kalp çarpıntısı o kadar çok sebepten kaynaklanabilmektedir ki buraya hepsini yazmak söz konusu değildir. Ancak bunlar arasından en bilinenleri amfetamin, kokain, ateş, korku, hipertiroidi (tiroid bezinin aşırı çalışması), endişe, spor, nikotin ve yüksek tansiyondur. Bu durumların her biri kalp çarpıntısına yol açabilir. Kaldı ki kalp çarpıntısı doktorlara bireyde bilinmeyen bir tıbbi rahatsızlığın olduğunu haber veren bir durumdur. Bu nedenle her ne kadar kalp çarpıntısı için bazı doğal ve bitkisel tedaviler mevcut olsa da, kalp ritminizin hala fazla olması halinde mutlaka bir uzmana danışmalısınız.

Kalp çarpıntısının belirtileri oldukça basit yapıdadır. Kalp ritminiz arttığında baş dönmesi, nefes darlığı, göğüs kafesinde sancı gibi durumlarla karşılaşabilirsiniz. Hatta bayılma ihtimaliniz dahi mevcuttur. Bu çerçevede yaşadığınız her türlü durumu doktorunuza aktarmalısınız. Çünkü söz konusu bu belirtiler kalp krizi veya felç geçirme riskini arttırabilirler.

 

 

Kalp Çarpıntısının Tedavileri

Potasyum:

Eğer kalbiniz hoş olmayacak düzeyde hızlı çarpıyorsa, bu durum kan basıncınızın kontrolden çıktığı ve kalbinizin vücuda yeterli kanı pompalayabilmek için tüm gücüyle çırpındığı anlamına gelmektedir. Potasyum sahip olduğu damar açıcı tesir sayesinde arterlerdeki ve kan damarlarındaki basıncı azaltarak tansiyonu düşürür. Böylece kalp çarpıntılarının önüne geçebilirsiniz.

 

 

Diyet Lifi:

Yüksek tansiyon ve damar sertliği gibi problemlerin en temel sebeplerinden birisi arterlerde meydana gelen plaklardır. Bu plaklar zamanla büyüyebilir ve kalp çarpıntılarına sebebiyet verebilirler. Diyet lifi sadece sindirime yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda kalp damarlarınızı kökünden temizleyerek söz konusu plakları ortadan kaldırır. Böylece kan damarlarınızdan daha rahat akar ve kalp ritmi normal seviyeye döner.

 

 

Meditasyon:

Yapılan pek çok araştırma kalp çarpıntılarının temel sebeplerinden birisi olan stresin düzenli meditasyon sayesinde büyük ölçüde azaltılabildiğini ortaya koymuştur. Endişe durumu vücutta adrenalin salgılanmasına sebep olmakta, bu da bireyleri her şeye hazırlıklı olma durumuna sokmaktadır. Adrenalin salgılanması kavga esnasında veya uçak seyahatlerinde oldukça normal bir durumdur. Lakin zihinsel kaynaklı durumlardan ötürü salgılanıyorsa, kalp sağlığınıza zarar verebilir. Kalp çarpıntılarını ortadan kaldırmak istiyorsanız stresten kurtulun.

 

 

Kırmızı biber:

Şimdi içten içe kırmızı biber gibi acı besinleri tüketmenin yalnızca vücut ısınızı arttıracağını ve bunun da kalbinizin daha hızlı çarpmasına yol açacağını düşünüyorsunuzdur. Ancak gerçek öyle değil. Kırmızı biberin içerisindeki aktif bileşen olan kapsaisin, vücuttaki iltihaplanmaları azaltmakta ve bir antioksidan görevi görmektedir. Bu nedenle kalp sağlığınıza pek çok fayda sağlayabilecek bir besindir. Aynı zamanda kalp çarpıntısı tedavilerinde de kullanılmaktadır.

 

 

Uyarıcı Maddelerden Uzak Durun:

Biz insanoğlunun fıtratındaki sorun kendi içimizde yarattığımız kusurlar ve bazı şeylere haddinden fazla takıntılı olmamızdır. Bu çerçevede en büyük iki suçlu nikotin ve kafeindir. Bizlere enerji veren bu maddeler aslında vücudumuzun doğal döngüsünü alt üst etmekte ve bu da kalp çarpıntılarına ortam hazırlamaktadır. Eğer biraz olsun kendinize değer veriyorsanız kahve yerine çay için ve sigarayı bırakın.

 

 

Hindistan Cevizi Suyu:

Hindistan cevizi suyunun en etkileyici yararlarından birisi vücuttaki elektrolit dengesini sağlamasıdır. Aynı zamanda bedenimizdeki sıvı akışını ve tansiyonumuzu dengede tutar. Kalp çarpıntılarının oluşma riskini önemli ölçüde azaltan hindistan cevizi suyunu mağazalardan temin edebilirsiniz.

 

 

Spor:

Her ne kadar kulağa mantıksız gelse de, spor yapmak vücudunuzun doğru kalp ritmini bulmasını ve orada kalmasını sağlamak adına mükemmel bir yoldur. Vücudunuzdaki stres hormonlarını ve fazla enerjiyi dışarı atarak kalp çarpıntılarının oluşma riskini azaltabilirsiniz. Spor yapmak metabolizmanızı düzene sokar, kalp sağlığınızı destekler ve nabzınızı normal seviyede tutar.

 

 

Kediotu Kökü:

Efsanevi bir yatıştırıcı olan kediotu kökü, asırlardır uykuya yardımcı, stres giderici, iltihap önleyici ve ağrı kesici olarak kullanılmaktadır. Mesele kalp çarpıntılarını gidermek ise eğer, kediotu kökü fevkalade etkili bir maddedir. Çünkü bedeni ve zihni rahatlatarak söz konusu rahatsızlığın ortaya çıkma riskini azaltır.

 

 

Son Bir Uyarı:

Yazımızın başında da belirttiğimiz gibi, kalp çarpıntıları bedeni ciddi düzeyde yıpratabilmektedir. Eğer kronik belirtilerle karşılaşıyorsanız mutlaka bir doktora görünün. Kalp çarpıntıları tıbbi bir müdahele gerektiğinin habercisi olabilir. Bu nedenle sizlere vermiş olduğumuz bu tedavi yöntemlerini eğer durumunuzun ciddi bir tehlike arz etmediğini netleştirdiyseniz uygulamalısınız.

Kalp çarpıntısı sağlığınızla ilgili bir sorun olduğunun göstergesi olabilir.
Kalp çarpıntısı sağlığınızla ilgili bir sorun olduğunun göstergesi olabilir.
error: Kopyalamak mümkün değil !