Kanser Tedavisi görenlerin ciltleri nasıl toparlanır

Öncelikle, ister vücuttan tümör dokusu alınsın, ister kanser kemoterapi, radyasyon veya hedefe yönelik yöntemlerle tedavi edilsin: Bu işlemler cildi çok farklı nedenlerle etkileyebilir. Kanser Tedavisi görenlerin ciltleri nasıl toparlanır sorusuna yanıt almak için sizin için araştırma yaptık. Cilt diğer insanlar tarafından kolayca görülebildiği için kanser hastaları değişiklikleri genellikle stresli bulurlar. Yara izleri, iltihaplı veya kaşıntılı cilt yaşam kalitesini önemli ölçüde azalır.

Kemoterapi:

Kemoterapinin sonucu: Cilt, özellikle sindirim sistemindeki ve genital bölgedeki mukoza zarları olmak üzere genel olarak daha hassas hale gelir.

Neye hazırlıklı olmalısınız? Tüm kemoterapi ilaçları aynı yan etkilere sahip değildir. Tedavinin dozu ve süresi de rol oynar. Bu nedenle tedaviye başlamadan önce doktorunuzla olası yan etkiler hakkında konuşmalı ve doğru cilt bakımı hakkında bilgi almalısınız.

Olası Riskler:

Cilt gerçekten hasarlı mı? O zaman küçük yaralanmalara karşı daha hassas olursunuz. Cildin bariyer işlevi zarar görür ve özellikle mukoza zarlarındaki küçük yaralar mikropların giriş noktası olur.

Burada yardımcı olan tek şey, cilde fazladan yük bindirmeyen ama yine de koruyan dikkatli hijyendir. Yıkama, kremleme veya diğer kişisel hijyen işlemlerinde nelere dikkat etmeniz gerektiğini ilgili hekimlerden öğrenebilirsiniz. Kanser Tedavisi görenlerin ciltleri nasıl toparlanır, cilt bakımı hakkında bilgi burada bulunabilir .

Bazı ilaçlar sizi güneşe karşı hassas hale getirir. En kötü durumda, cilde zarar verecektir, artı gözlere de zarar verecektir.

Bu tür ilaçlarla tedavi edilen hastalar bu nedenle doğrudan güneş ışığından kaçınmalıdır. Güneş kremi, kıyafet ve güneş gözlüğü yeterli mi yoksa akşam dışarı çıkmanın mı daha iyi olduğunu doktorlardan veya ilgili hemşirelerden öğrenebilirsiniz.

Bununla birlikte, doğrudan ilaca kadar izlenebilen cilt reaksiyonları da vardır. Bunlara alerjiler, diğer intolerans reaksiyonları ve bazı kemoterapi sitotoksik ilaçların bazı ani yan etkileri dahildir.

Uyarı işaretleri kuru, pul pul ve bazen kaşıntılı cilt kalınlaşması, kızarıklık ve bazı hastalarda pigment lekeleridir. Tırnaklardaki değişiklikler cilt reaksiyonlarına katkı gösterir.

Kaşıntılı nodüller veya kabarcıklar ile alerjik reaksiyonlar da mümkündür. Doktor tavsiyesiyle yatıştırıcı sakinleştirici kremler kullanılır.

error: Kopyalamak mümkün değil !