Kapsaisin Nedir? Kapsaisin’in 9 Kullanım Alanı ve Faydaları

Kapsaisin Nedir ?

Kapsaisin, (8-Methyl-N-vanillyl-trans-6-nonenamide) acı biberden elde edilmektedir ve acı bibere acılığını veren maddedir. Kapsaisin kullananlara birçok faydalar sağlamakta ve bunların başında da ağrı kesici özelliği gelmektedir. Bir çeşit ağrı kesici olan bu madde, asetaminofen ağrı kesici ve anti inflamatuvar etkisi olan bir maddedir.  Büyük farmakoloji markalarının sık sık ilaçlarında kullandığı parasetamol molekülü parol, panadol, tylenol gibi ürünlerde kullanılmaktadır. Kapsaisin içinde bulunan asetaminofen benzeri ağrı kesici  maddelerden farklı olarak aspirin içinde yer alan asetil salisilik aside etki mekanizması olarak benzemektedir.

Organik kimya sınavına hazırlanan bir öğrenci kapsaisin maddesinin vanilil grubuna sahip bir molekül olduğunu öğrenmeye hevesli olabilir. Ancak bizler bununla ilgilenmiyoruz. Acı bibere, acı tadını veren kapsaisin maddesi acı tadı vermesini yanısıra pek çok farklı etkileri ile kapsaisin, düzenli kullanımında lokal etkileri ve sistemik etkileri ile kullananların sağlığına inanılmaz faydalar  sağlar.

Kapsaisin nedir ve faydaları nelerdir kullanım alanlarından biri olan, eklemleri ve kas rahatsızlıklarını kontrol etme amaçlı kullanımına tıbbi metinlerde rastlamak için yüzyıllarca geriye gitmek gerekiyor. Kapsaisin, nöropeptid özellikte bir maddedir ve merkezi sinir sistemi boyunca bulunan impulslardaki görevli hücrelerin taşıma, depolama ve yayılım özelliklerini etkiler.

Kapsaisin, nöronlarda salgılanan bir nöromediyatör madde birikimini engelleyerek ağrı kesmeye yardım eder. Eğer sinir uçlarında “substance P” adındaki bu madde birikimi olmazsa, ağrı uyarıları beyne ulaşmaz ve eğer ulaşırsa, ağrı hissetmenizin sebebi budur.

 

Kapsaisin Faydaları

Kapsaisin ilk kez John Clough Thresh tarafından ayrıştırıldı. Kimyasal yapısının tam olarak belirlenmesi ise 1919 yılında E. K. Nelson tarafınfan yapıldı. 1930 yılında ise Ernst Spath ve Stephen F. Darling tarafından sentezlendi. Fakat bu teknik gelişmeler son dönemlerde yaşandı, acı biber 6 bin yıldır öyle ya da böyle kullanılmaya devam ediliyor. Acı biberin ağrı kesici özelliği dünya üzerindeki değişik kültürler tarafından onaylanmış. Örneğin Amerikan Yerlileri, özellikle dişleri ağrıdığında acı biber ile dişlerini ovmayı ve diş ağrısından kurtulmayı deneyimleri ile biliyorlardı. Ayrıca mutfak ile ilgili kullanımı da oldukça yaygındır. Aynı zamanda acı biber, İnkalar tarafından, İspanyollara karşı bir silah olarak da kullanıldı. Son yıllarda ise kapsaisin içerikli biber gazları yasal hale gelmiştir.

 

 

Kapsaisin Faydaları

Önemli sayıda araştırma, kapsaisin molekülünün etkileyici faydalarını kanıtlar nitelikte. Öte yandan, 2001 ile 2021 yılları arasında yapılan çok sayıda  kapsaisin maddesi ile ilgili araştırmalar hep farklı olumlu etkilerinden bahsetmektedir.

Bu maddenin tüm faydaları geniş çaplı olarak ortaya konamamış olsa da, en etkileyici 9 faydasını aşağıda görebilirsiniz.

1. 1986 yılında orta ya da ileri düzeydeki sedef hastaları üzerinde yapılan araştırmada, vücut üzerinde 6 haftalık süre boyunca kapsaisin kullanmanın yanma, batma, kaşıntı ve kızarıklık gibi sorunları azalttığı görülmüştür.

 

2. Ayrıca kapsaisin, egzemaya faydası olduğu düşünülmektedir.

 

3. 1991 yılında yapılan araştırma ise kapsaisinin eklem iltihaplarına bir çözüm olabileceğini gösterdi. Romatizma gibi eklem hastalıklarında kullanılan kapsaisin kremlerinin 4 hafta sonunda ağrıları %57 ila %33 oranında azaltmaya yardımcı olduğu sonucuna varıldı.

 

4. Kapsaisin, kronik sırt ağrılarının çözümüne de yardımcı olur.

 

5. Kapsaisin, kronik yumuşak doku rahatsızlıklarına da iyi gelir.

 

6. Kapsaisin, sinirsel ağrıların çözümünde de kullanılabilir.

 

7. Kapsaisin, prostat kanseri hücrelerini de bastırmakta önemli bir role sahiptir.

 

8. Kemoterapi alan kanser hastalarının ağız yaralarını da önlemek için, kapsaisin ağız yoluyla almak yardımcı olabilir.

 

9. Ayrıca kapsaisin, tokluk hissini sağlayarak obezite ile mücadele eder, kalori ve yağ alımını azaltır.

 

 

Yöresel Kapsaisin Faydaları için Kullanımı

Yöresel kapsaisin ürünleri genellikle kas ve eklemleri rahatlatmak için kullanılıyor. Bu tür uygulamalara kremlerde, losyonlarda, jellerde, burun spreylerinde ve bantlarda karşılaşılabiliyor. Kapsaisin özlü bir merhem kullandığınızda hafif bir yanma ya da kaşıntı hissetmek geçici yan etkilerdendir. Bu alerjik reaksiyonların dağılmasını önlemek için kapsaisin kullandıktan sonra ellerinizi ve gözleriniz gibi hassas bölgelerinizi iyice yıkayın.

Kapsamlı araştırmalar, yöresel kullanımlar, bilimsel çalışmalar, kapsaisin nedir ve neden en bilinen kas gevşeticilerin ve doğal yöresel kremlerin içeriğinde yer aldığını bu bizlere gösteriyor.

Kapsaisin içeren kremler hangileridir ?

Kapsaisin krem kullananların yorumları

Gaynur H 56 yaş: Kapsaisin nedir diye araştırırken kapsaisin krem buldum ve kapsaisin krem kullanmaya başladım. Ağrıyan yerlerime kapsaisin krem artık aklıma geldikçe sürüyorum.

Hafize K 36 yaş: Kapsaisin krem baş ucumda durur ağrıyan yerlerime özellikle sırt ağrısı, dorsalji bölgelerime sürerim biraz orada ısı artışı yapar ve birden ağrı kaybolur.

Kamran A 42 yaş: Kapsaisin nedir acı biberdir, isotdur. Ağrıyı keser. Kullanımı kolay etkisi hemendir.

 

Biberde bulunan kapsasin maddesinin eklem ve kasları rahatlatmanın da içerisinde olduğu 9 faydası.
Biberde bulunan kapsaisin nedir? nelere faydaları vardır? Kapsaisin maddesi eklem ve kasları rahatlatıcı etkisinin  içerisinde olduğu 9 farklı  faydası.
error: Kopyalamak mümkün değil !