Kara Mürver Özütü Şurubunun Faydaları

Kara Mürver Özütü Şurubu mevsim geçişi hastalıklarından muzdarip olduğumuz dönemlerde çevremizden, doktorlardan, aktarlardan ve medyadan sıklıkla adını duyduğumuz bir ürün. Sonbaharın gelmesi, havaların serinlemeye başlaması ile hastalıkların daha fazla karşımıza çıktığı bu zamanlarda adını zikredip, denemeyi düşüneceğimiz Kara Mürver bitkisini, Kara Mürver özütünü iyice tanıyalım. Diğer adıyla Sambucus’un faydaları, zararları nelerdir? Kara Mürver nasıl tüketilir? Kimler Kara Mürver bitkisini kullanmamalı? sorularınızın cevaplarını yazımızda sizler için derledik.

Kara Mürver nedir?

Kara Mürver, Latince adıyla Sambucus Nigra, Mürvergiller familyasından Sambucus cinsinden çalı ya da ağaç formunda olabilen bir bitkidir. Doğada ilk olarak göz alıcı formu ve rengiyle göze çarpar. Kara Mürver kırmızı-mavi-mor renkli meyveleri ve içerdiği antioksidan sebebiyle kırmızıya çalan dalları ve yemyeşil zarif yaprakları ile bizlere adeta bir görsel şölen sunar. Ana vatanı Kuzey Avrupa ve Kuzey Amerika’dır. Ülkemizde ise birçok yörede kendiliğinden yetişir. Meyve dökümü sayesinde çoğalır, tarımı yapılan bir bitki değildir. Birleşik beşli yaprakları olan, çiçekleri oldukça küçük ve demet şeklinde birleşen, meyveleri küçük ama camsı mavi-mor renkleri ile gösterişli Kara Mürver bitkisi ormanlık alanlarda yetişmeyi sever. Hiçbir özverili çalışma ve gelişmiş yetiştirme tekniğine gerek olmadan kendiliğinden yetişir.

Türkiye’de;

 • Ankara
 • Bursa
 • Bolu
 • Erzincan
 • İstanbul
 • Kocaeli
 • Rize
 • Sinop
 • Sivas
 • Samsun
 • Tekirdağ
 • Trabzon illerinde sıklıkla karşımıza çıkar.

Kara Mürver genellikle peyzaj ve park-bahçe, özel alan düzenlemelerinde gösterişli görünümü nedeniyle tercih edilir. Kara Mürver, çiçeklenme zamanında narin beyazımsı sarı çiçekleri ile de keyif vericidir. Çiçeği, yaprakları ve meyveleri sağlık sektöründe ve alternatif tıpta yüksek faydaları nedeniyle kullanılır. Ayrıca Kara Mürver mayhoş ve kendine has lezzeti ile reçel, marmelat, meyve suyu, şerbet, jöle, tatlı yapılarak da zevkle tüketilir. Dekoratif olarak pasta ve kutlama, nişan, düğün, yılbaşı masalarını özelleştirme de kullanılan Kara Mürver meyveleri ve yaprakları minik, parlak taneleri ile ortama nezih bir görünüm katar. Sambucus da denilen Kara Mürver’in Terleme Çayı, Patlangıç, Elder Sureau gibi isimleri de vardır.

Kara Mürver özütü nedir?

Kara Mürver özütü, mavimsi mor renkteki meyvelerin her birinin özünde yer alan tohumuyla birlikte ele alınan kısmıdır. Bağışıklık sistemini güçlendirici, antioksidan etkisi yüksek kısmı olan Kara Mürver özütü bitki çayı olarak, tatlandırıcı katmaya gerek kalmadan marmelat olarak tüketilebilir. Ayrıca gıda takviyesi olarak üretilen Kara Mürver (Sambucus) tabletlerinde bu özüt kullanılır. Birçok içecek ve kokteylde renkli tane etine sahip olması sebebiyle ekstra bir aşama gerektirmeden renklendirici olarak kullanılabilir.

Kara Mürver ekstresi hangi amaçla kullanılır?

Kara Mürver Ekstresi grip, nezle, soğuk algınlığı gibi hastalıklarda yatıştırıcı etkiye sahiptir. Öksürük, burun tıkanıklığı, geniz kaşıntısı gibi hastalık etkenlerini ortadan kaldırmaya yardımcı olur. Balgam söktürücü özelliği alternatif tıpta sıklıkla kullanılmaktadır. Ayrıca Kara Mürver çiçeklerinin bitki çayı şeklinde tüketilmesi halinde diüretik etki (idrar söktürücü) gösterdiği ayrıca bağırsakların çalışma hızını artırdığı, müshil etkisi gösterdiği bilinmektedir.

Kara Mürver nasıl tüketilir?

Kara Mürver yaz aylarının başında yani Haziran ayı ortalarına doğru çiçeklenmeye başlar. Çiçeklenme sonrası çiçekleri taze olarak toplanıp kaynar su içinde 10-15 dakika bekletilerek, dilerseniz bal, limon, karanfil ile tatlandırılıp içilebilir. Ayrıca toplanan çiçeklerin temiz, kuru, nemi az olan bir ortamda kurutulması ile de kış için kara mürver çiçeği ihtiyacınızı karşılayacaktır. Kara Mürver meyveleri genellikle yaz sonuna doğru oluşumunu tamamlar ve hasat, taze meyvelerin demlenmesi şeklindeki tüketim için uygun olurlar. Koyu kırmızı tane etine sahip morumsu-mavi renkli taneler kaynar su içinde demlemeye bırakılarak tüketilebilir. Meyveleri çiçeğine göre daha mayhoş bir tada sahiptir. Kara Mürver yaprakları ise yılın uzunca bir dönemi toplanabilir ayrıca temiz, nemi az, kuru bir alanda kurutulup uzun vadede tüketime hazır olarak saklanabilir. Kara Mürver yaprakları meyve ve çiçeklerine göre pek hoş olmayan bir kokuya sahiptir ancak kaynar su içinde demlenerek tüketime hazırlandığında rahatsız edici bir koku oluşturmaz. Meyveleri oldukça sert olduğu için pasta, marmelat ve reçellerde pişirilerek tüketilmesi gerekir. Meyve suyu olarak tüketilecekse ezme, pastörizasyon, durultma gibi işlemlerden geçmelidir.

Kara Mürver (Sambucus) faydaları

Kara Mürver diğer adıyla sambucus alternatif tıpta ve ilaç sanayisinde oldukça fazla kullanılan bir bitki. Bu kadar fazla kullanılmasının sebebi sağlık açısından;

 • Bağışıklık sistemini güçlendirici
 • Vücut direncini artırıcı
 • Antioksidan etki
 • Grip ve nezlenin olumsuz etkilerini yatıştırıcı özellik
 • Diüretik- idrar söktürücü etki ile ödem atma
 • Metabolizmayı hızlandırıcı etki ile zayıflamaya yardımcı
 • Kabızlık giderici
 • Terlemeyi teşvik edici

gibi olumlu etkilerinin olduğunun bilinmesidir. Kara Mürver bitkisinden fayda sağlamak için öncelikle doğru bitkinin kullanıldığından emin olunması gerekir. Aktarlarda yaprak, çiçek ve meyvelerin taze ve kurutulmuş formlarını bulabilirsiniz. Ya da Kara Mürver ekstraktlarından oluşan tablet formlarına eczanelerden ulaşabilirsiniz. Ancak kullanmadan önce mutlaka sizi diğer sağlık sorunlarınız ile birlikte değerlendirebilecek bir hekime başvurmanız gerekir. Özellikle araştırmalarda emzirme dönemi ya da hamilelikte kullanılıp kullanılamayacağına dair bir bilgi bulunmadığından bu dönemlerde Kara Mürver bitkisini kullanmaktan kaçınmakta fayda var.

Kara Mürver (Sambucus) zararları

Oldukça fazla faydası sıralanabilen Kara Mürver, Sambucus cinsine ait bir bitkidir.

 • Sambucus cinsi içerisinde toksik (zehirli) etkiye sahip bitkiler fazlaca yer alır. Bu nedenle çok dikkatli olmak gerekir. Bitkiyi tanıyan kişilerin önderliğinde bitki tüketilmeli, bir uzmandan yardım alınmalı.
 • Kara Mürver meyvesi, yaprak ya da çiçeklerini güvenilir aktarlardan almalı ve tazeliğini sorgulamalısınız.
 • Sambucus tablet ya da jel formundaki gıda takviyelerini ve Kara Mürver bitkisini kullanmadan önce alanında uzman bir doktora danışmak gereklidir.
 • Ayrıca alerjik reaksiyonların yaşanabileceği ihtimalini de unutmamak gerekir. Kara Mürver bitki çayını tüketirken az oranlarda başlayıp vücudunuz ile olan uyumuna göre devam edebilirsiniz.
 • Ayrıca günde 2 fincandan fazla tüketilmemesi önerilir.

Kara Mürver vitamin içeriği

Bilimsel araştırmalar kara mürver bitkisinin C ve E vitaminlerince zengin, folik asit, magnezyum, kalsiyum, potasyum ve demir içerdiğini söylüyor. Ayrıca Sambucos lif içeriği yüksek bir bitkidir. Besleyici değeri yüksek ve düşük kalorili bir bitki olan Kara Mürver sağlık için bire bir olan flavanollerce zengindir. Mürver çiçeği bünyesinde, meyvesine göre daha fazla flavanoid barındırır. Flavanoller hastalıkları önlemede en etkili antioksidanların başında gelir. Ayrıca yaprak, kabuk ve tohumlarında uçucu ve sabit yağ asitleri, reçine alkaloit, tanen ve şeker de bulunur. Kara Mürver ya da başka bitkisel bir ürün ya da bunların gıda takviyesi formları üzerinde yapılan tüm araştırmalar (besin içeriği, antioksidan etki, toksik eti gibi) ticari formlar üzerinden yapılmaktadır. Bu nedenle bu araştırmalar evde yapılan kürler, bitki çayları, ekstraksiyonlar hakkında net ve güvenilir bilgiler vermeyecektir. Kullanırken bu bilgiyi lütfen unutmayın.

Kara Mürver kullanırken dikkat edilmesi gerekenler

Şifalı kara mürver bitkisi de her bitkisel ürün ve besin takviyesi gibi doktor tavsiyesi ile kullanılmalı. Sizin yaş, kilo, sağlık geçmişiniz ve kullandığınız ilaçlar ile güncel sağlık durumunuzu bilen ve hepsini bir arada değerlendirecek bir uzman doktora danışmadan kesinlikle kullanılmamalıdır. Ayrıca bazı durumlarda Kara Mürver Bitkisini kullanmak sakıncalı olabilir. Bunlar;

 • Eğer hamileyseniz,
 • Emziriyorsanız,
 • Şeker ya da tansiyon hastalığınız bulunuyorsa,
 • Kronik mide ya da bağırsak hastalığınız bulunuyorsa,
 • İçerisinde bulunduğunuz dönemde ishal, mide ağrısı gibi şikayetleriniz var ise,
 • İdrar söktürücü ilaç kullanıyorsanız,
 • Alerjik bir bünyeye sahipseniz,
 • Sağlıklı ve normal beslenmenizi engelleyici unsurlar bulunuyorsa,
 • Herhangi bir sağlık probleminiz bulunuyorsa

Kara Mürver bitkisini kullanmanız tehlikeli ve sağlıksız olabilir. Ayrıca çocuklarda bu tarz bitki çaylarının kullanımı doğru olmayacaktır.

error: Kopyalamak mümkün değil !