Karın ağrısı ve ishale ne iyi gelir

Karın Ağrısı ve İshal nasıl geçer?

Karın ağrısı ve ishal problemleri yaş fark etmeksizin herkes tarafından yaşanılabilen bir durumdur. Özellikle yaz aylarında sıcak havalar; güneşe uzun süre maruz kalmak ve beslenme değişikliği, iştah kaybı gibi durumlar yaşadığımızda ortaya çıkabilen bir durumdur. Ancak sık sık ve düzenli olarak yaşanılan bulantı ve ishal problemlerinde doktora gitmenizde fayda vardır. Bebeklik ve çocukluk döneminde rastlanan ishal problemlerine erken müdahalede ORS sıvısını ile tedavi yapılmaktadır. Ev imkanları ile kolaylıkla hazırlayabileceğiniz ORS sıvısı çocuğunuzun veya bebeğinizin ishal probleminde kaybetmiş olduğu sıvı ve elektrolit kaybını yerine koymada oldukça etkilidir. Eczanede paket şeklinde satılan ORS tozunu evde hazırlamak oldukça kolaydır.
ORS sıvısı nasıl hazırlanır?
Önceden kaynatılmış 1 litre ılık su.
1 çay kaşığı tuz
1 çay kaşığı karbonat
8 tatlı kaşığı şeker.
İki yaşından küçük çocuklar için ishal sonrası her dışkılamanın ardından bir çay bardağı içirmeniz gerekmektedir. İki yaşından büyük çocuklar için yine her dışkılama sonrası bir su bardağı olacak şekilde içirilmesi gerekmektedir. Oldukça hızlı ve etkili bir tedavi yöntemidir; hayat kurtarıcıdır. İshalin düzeldiği süreç içerisinde sıvı alımı bırakabilirsiniz. Bu süreç içerisinde bebeğinizin diyetine önem vermeniz gerekmektedir.
İshal ve mide bulantısının en önemli nedenlerinden biri sindirim sistemi ile ilgili rahatsızlıklarımız olduğu için her şeyin başında yeterli sıvı alımı ve dengeli, sağlıklı bir beslenme gelmektedir. Sigara, alkol ve kafein gibi zararlı maddelerden uzak durarak; günlük yeterli su tüketiminizi sağlayarak mide rahatsızlıklarınızın önüne geçmek mümkündür.

YETİŞKİNLERDE KARIN AĞRISI VE İSHALE NE İYİ GELİR?

Mide bulantısı ve ishal, yaz aylarında mevsim değişiklikleri dolayısıyla çok şikâyet edilen sağlık sorunlarının başında gelmektedir. Bu şikayetlerden bir tanesi bile günümüzü mahvetmek için yeterli bir sebeptir. Genellikle kadınlar, mideleri hassas oldukları için veya hamilelik döneminde de bulantı problemlerini sık sık yaşamaktadırlar. Bu gibi durumlarda doktorlar gebelik dönemleri için bulantı ilaçları önermektedir. Günlük yaşantınızda mide bulantısını ve ishal rahatsızlıkları ile karşılaştığımız zaman ilaç içmeden önlemek mümkün. Peki ishal ve mide bulantısına neler iyi gelir? İlk olarak ishal nasıl geçer ve ishal olduğumuzda nelere dikkat etmeliyiz bunu konuşalım.
İshal olduğumuzda beslenmemize nasıl dikkat etmeliyiz?
İshal ve mide bulantısının da temel etkenleri düzgün beslenmemek ve az su tüketiminden kaynaklanmaktadır. Bu yüzden doğru beslenme ilkelerini benimsemekte fayda vardır. İshal olduğumuz süreç içerisinde de beslenmemizde birtakım değişiklikler yaparak ishalin geçmesini sağlayabiliriz. İşte dikkat etmemiz gereken beslenme tavsiyeleri.
İshal olduğumuz zaman kaybettiğimiz sıvıyı geri kazanmak için yeterince sıvı almaya önem vermemiz gerekmektedir. Sıvı yanında elektrolit kaybı da olduğu için yemeklerinize veya ayranınıza tuz ekleyerek de tüketebilirsiniz.
Az yağlı besinler tüketin ve yağ tüketimini azaltın. Yağ ishalin artmasına neden olur.
Şekerli besinler ve meyveler ishalin artmasına neden olacaktır.
Laktoz da ishale neden olabilecek etkenlerden birisidir. Bu yüzden süt tüketimini de kısıtlamakta yarar olacaktır.
Haşlanmış tavuk, patates, yumurta gibi besinler tüketebilirsiniz.
Kafeinli içeceklerden ve alkolden uzak durun.
Ara öğünlerinizde grisini, muz veya kabuksuz elma, yoğurt veya ayran tercih edebilirsiniz.
Bol bol Su tüketin.
Beslenmenize dikkat ettiğiniz ve yeterli sıvı aldığınız süreç içerisinde ishal rahatsızlığınız sona erecektir.
Mide bulantısının önüne nasıl geçebiliriz? Mide bulantısı nasıl geçer?
Mide bulantısı da ishal kadar rahatsız edici ve zor bir durumdur. Beslenme bozuklukları ile karakterize bir rahatsızlıktır. Saatler boyu geçmediği veya birkaç gün boyunca geçmediği durumlar ile karşı karşıya kalabiliyoruz. Özellikle yaz aylarında su ve tuz kayıpları dolayısıyla ortaya çıkan problemlerden bir tanesidir. Mide bulantısını önlemek ve geçirebilmek için yapmamız gerekenler şu şekildedir:
Alkollü içeceklerden ve kafeinden uzak durun.
Sıcağa ve güneşe maruz kaldıysanız ve mideniz bulanıyorsa serin yerlerde istirahat edin.
Tuzlu içecekler tüketin.
Nefes egzersizleri yapın ve temiz havaya çıkın.
Nane-limon çayı mide bulantısına oldukça iyi gelecektir.
Zencefil çayı tüketin.
Baharatlı ve acılı yiyeceklerden uzak durmanız gerekmektedir.
Aşırı yağlı besinler ve kızartmalar ile beslenmeyin.
Ev yapımı yoğurt tüketimi probiyotik özellikli olması ile midenize oldukça iyi gelecektir.
Haşlanmış kabuksuz patates tüketimi.
Bir bardak su içerisinde 1-2 yemek kaşığı elma sirkesi eklemek.

error: Kopyalamak mümkün değil !