Karma Ciltler İçin Peeling

Karma ciltler cilt tipleri içerisinde bakımı en zor olanlarıdır. Bu ciltler için genel bakım çok işlevsel değildir. Yüz bölgesinde T bölgesi olarak nitelendirilen alın ve çene-burun bölgesi yağlı iken yanaklar kuru olmaktadırlar.

Bu cilt tipi için en doğru yöntem hangi bölgelerin kuru olduğu hangi bölgelerinde yağlı olduğunun tespiti gerekmektedir. Bölgelerin birbirinden ayrıldığı çizgiler kesin olarak belirlendiği taktirde sıra kurulu ve yağlılık derecelerinin tespiti gerekmektedir. Son aşama ise hangi maskenin kullanılması gerekmekte olduğu tespit edilmelidir. Çünkü bazı maskeler çok kuvvetli olmaktadır ve uygun olmayan ciltlerde tahriş kabiliyeti yüksek olmakta ve cilde zarar verebilmektedir. Bazı maskelere ise birtakım ilaveler gerekmektedir. Örneğin kuru ciltler için kullanılacak maskelerin içerisine doğal nemlendiriciler katılması gerekmektedir.

Karma ciltler için bir diğer metot ise sadece sorunlu bölgeye odaklanmaktır. Eğer sorun kuru bölgede ise kuru ciltler için uygulanabilecek maske kullanılırken yağlı bölgede ise maske sadece bu bölge için belirlenip uygulanmalıdır.

Karma ciltlerde önemli olan maskenin diğer tarafa bulaştırılmaması gerekmektedir. Yağlı ciltler için uygulanacak maske daha kuvvetli olacağı için kuru cilt bölgelerine çok aşırı zarar verebilir. Kuru cilt bölgesine ise daha hafif maske kullanılabilir. Ve yağlı bölgelerin yağlanmasını artırabilir.

 

Yağlı bölgeler için uygulanabilecek maske peeling;

Kahve sonrası fincanda kalan telveyi gözlerinizi muhafaza ederek tüm yüzünüze sürün ve kuruyana kadar bekleyin. Bu süre yaklaşık olarak 10 dakikaya tekabül etmektedir. Kuruduktan sonra cildinizi ılık su ile temizleyin. Günlük olarak yaptığınız taktirde kısa süre içerisinde parlak ve sağlıklı bir cilde kavuşmuş olursunuz. Maskenin uygulama öncesinde çerisine bir miktar zeytin yağı yada diğer bitkisel yağlardan ilave ederseniz peeling işlevinin yanı sıra cildinize de etkili bir bakım uygulamış olursunuz.

 

Kuru bölgeler için uygulanabilecek çilek ile peeling;

2 adet normal ebatta çileği alın ve ezin içerisine iki çay kaşığı badem yağı ve 3 yemek kaşığı şeker ilave edin. Karışımı cildinize sürün ve kuruduktan sonra ovalayarak temizleyin. Ve akabinde cildinizi ılık su ile durulayın. Tüm peeling yöntemlerinde olduğu gibi cildinize yaptığınız maskenin ardından nemlendirici kullanmayı ihmal etmeyin.

Karma ciltler için bilgilendirme yazısı
Karma ciltler için bilgilendirme yazısı
error: Kopyalamak mümkün değil !