Karma Ciltler İçin Sivilce Maskesi

Karma ciltlerde T bölgesi adı verilen alın, burun ve çene ya yağlı ya da kuru olmakta yüzün diğer bölümleri ise bundan farklı bir cilt tipi özelliği göstermektedir. Karma ciltlerin bakımı diğer cilt türlerine göre daha zordur; çünkü yüzde farklı özelliklere sahip bölgelerin bulunması her birine farklı bir bakım gerektirir. T bölgesi yağlı olan ve özellikle sivilcelerin de bu bölgede toplandığı kişiler evde bazı bitkisel yöntemleri kullanarak sivilce sorunundan kurtulabilir veya sivilcelerini azaltabilirler.

 

 

1. Elma sulu sivilce maskesi tarifi

Karma ciltlerdeki sivilceleri kurutmak ve yok etmek için önce yağlı bölümün istenmeyen yağlarından doğru bir bakımla kurtulması gerekir. Bunun için birkaç yol deneyebilirsiniz.

Bunlardan ilki doğal meyve asidi içeren elma ile yapılan maskedir. İki elmayı sıkarak suyunu çıkardıktan sonra, bu suyu isteseniz birkaç damla limon suyu da ekleyerek temiz bir pamuk yardımı ile problemli bölgeye sürün. 10 dakikalık sürenin sonunda yüzünüzü ılık bir su ile temizleyebilirsiniz. Elma suyu asitleri cildinizde açık olan gözenekleri sıkılaştırıp, oluşan yağları kurutarak sivilce oluşumunun önüne geçmektedir. Yine limon da sahip olduğu asitlerle hem sıkılaştırıcı hem de sivilceleri kurutucu bir etkiye sahiptir.

 

 

2. Maden sulu siyah nokta maskesi tarifi

Cildinize uygulayabileceğiniz diğer bir metot da maden suyu maskesidir. Maden suyunun içinde bulunan mineraller cildinizi besleyerek ihtiyaç duyduğu birçok maddeyi gözenekler aracılığı ile cilde verir ve daha parlak, sağlıklı bir tene sahip olmanıza yardımcı olur.

Maden suyunu buz kalıplarına koyarak dondurucuya yerleştirip donmasını bekleyin. Daha sonra her sabah bu buz kalıplarından bir tanesini alıp, özelikle T bölgenize yavaş bir şekilde masaj yapar gibi sürün. Maden suyunun donmuş bir şekilde kullanılması cildi sıkılaştırmak ve dirilik sağlamak içindir. Dilerseniz yarım limonu sıkıp maden suyu ile birlikte dondurabilirsiniz. Böylece hem T bölgesindeki yağı dengelemiş hem de gerekli mineral takviyesini de yapmış olursunuz.

 

 

3. Siyah noktalar için kil maskesi tarifi

Bu maske için bir çorba kaşığı kil, birkaç damla limon suyu ve bir damla zeytinyağı karıştırılarak yüze tatbik edilir. Kil çabuk kuruyan bir özelliğe sahip olduğu için cildinizin gerilmeye başladığını hissettiğiniz anda maskeyi ılık bir suyla yıkayıp temiz bir havlu ile masaj yaparak yüzünüzü temizlemeniz gerekir.

Siyah noktalardan kurtulmak için öneriler
Siyah noktalardan kurtulmak için öneriler
error: Kopyalamak mümkün değil !