Kaş Dökülmesi Sorunu Ve Doğal Bakım

Kaş madarozisi adı da verilen kaş dökülmesi, önemsenmeyen ama ciddi sorunlara yol açabilecek bir problemdir. Araştırmalara göre her 100 kişiden birinde kaş dökülmesi problemi görülür. Kaş dökülmesi geçici olabileceği gibi kimi zaman da kalıcı bir hale de gelebilir. Kaş dökülmesinin nedenlerini şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Dökülmenin ana sebebi yanlış kaş alımıdır. Kaşlarını çok sık ve fazla bir şekilde alan veya tamamen kazıtan kişilerde bu sorun daha fazla görülür. Bunun yanında kaş için kullanılan kimyasallar ve makyaj malzemeleri de bu probleme yol açabilmektedir.
  • Kaşlarınızı alırken bu durumun kalıcı bir şekilde kaşlarınızı dökebileceğini unutmayın. Bunun yanında kaşları daha belirgin hale getirmek için kalem kullanmak da dökülmeye sebep olur.
  • Yetersiz beslenme de kaş dökülmesinin sebebidir. Özelikle vitamin ve mineral eksikliği bu soruna yol açar. Genel olarak sülfür saç ve vücuttaki diğer kılların uzaması için önemli bir mineraldir. Sülfürün eksik olması kaşlarla beraber diğer kılların da dökülmesine yol açar.
  • Troid hormonunun fazla veya eksik çalışması kaşların dökülmesine neden olur. Bu hastalığın belirtileri kıl dökülmesinin yanında, kabızlık, kilo alımı, cildin kuruması ve kronik yorgunluk olarak bilinir.
  • Saç kıran ve egzama gibi bazı deri hastalıkları da kaşların dökülmesine ve tamamen yok olmasına neden olabilir.

Kaş Dökülmesinin Tedavisi Ve Bitkisel Öneriler

Kaşlarınızın dökülmesini önlemek için ilk önce bu sorunu ortaya çıkaran nedeni bulup ortadan kaldırmanız gerekir. Eğer bir hastalığın bu rahatsızlığa yol açtığı belirlenmişse gerekli tedavi yöntemleri uygulanmalı; makyaj malzemesi gibi dışsal etmenlerden kaynaklanıyorsa bu durumdan vazgeçilmelidir. Özellikle cilde dost, onu tahriş etmeyen ürünler kullanılmalı; alerjik reaksiyonlara yol açan ve cilde zarar veren ürünlerden kaçınılmalıdır. Eğer troid hastalığınız varsa hormon tedavisi olabilirsiniz. Bunun yanında kaş çıkarmak için yapılan iğneler de olumlu sonuçlar almanızı sağlayabilir. Eğer hiçbir yöntem işe yaramadıysa kaş ekimi yaptırabilirsiniz.

Bitkisel yöntemler

Zeytinyağı, Hindistan cevizi yağı ve Hint yağını aynı oranda cam bir kâsede karıştırın ve kaşlarınızı sürün. Bu yağların kıl çıkartıcı ve gürleştirici bir etkisi bulunmaktadır. Bunun yanında çok etkili bir diğer bitkisel kür de sarımsak suyu ve badem yağı ile yapılır. Sarımsaktan elde edilen su badem yağı ile karıştırılıp kaşa sürülür. Düzenli olarak devam edildiğinde kaşların gürleştiği gözlemlenmiştir.

Kaş dökülmesi sorununuza karşı bilgilendirme yazısı
Kaş dökülmesi sorununuza karşı bilgilendirme yazısı
error: Kopyalamak mümkün değil !