Kaşıntıya Ne İyi Gelir?

Kaşıntıya Ne iyi Gelir ?

Kaşıntı, doğrudan bir hastalık belirtisi olarak görülebilir ve bazen ilaçların yan etkisi veya yenilen bir gıdaya karşı aşırı hassasiyet gibi sebeplerden kaynaklanabilmektedir. Oldukça rahatsız edici bir durum olan kaşıntının tedavisi için ilk önce nedeni tespit edilmelidir. Bazı alerjiler, mantar, egzama, metabolik bozukluklar örneğin şeker hastalığı, böbrek ve karaciğer  gibi önemli  organ rahatsızlıkları kalıcı ve aşırı kaşıntıya neden olabilmektedir. Veyahut bazı ilaçların yan etkisi, böcek ısırmaları, uyuz mutlaka  kaşıntı yapar.

Kaşıntı hissedilmeye başlandığında öylesine rahatsız edici bir hal alır ki kaşınan bölgeyi sert davranarak tahriş ederiz. Bu sebeple kaşıntıdır geçer demeden önce bazı uzun süreli ve aşırı kaşıntıların yukarıda saydığımız bazı hastalık veya bulaşıcı hastalığa bağlı olabileceği ve tıbbi tedavi gerektirebileceğini mutlaka akılda tutmak gerekir. Hafif veya basit tipte olan kaşıntıların önüne geçmek ve kaşıntının verdiği rahatsızlığın yanında bir de acı çekmek istemiyorsanız, aşırı kaşıntı ile cildinize zarar vermeden bazı basit evde yapabileceğiniz doğal uygulamalar ile bu kaşıntınızı hafifletmek veya geçirmenin mümkün olduğunu bilmelisiniz. Bu basit ve fakat kaşıntıya ne iyi gelir sorunuza cevap  olacak bazı yöntemler şu şekildedir;

Kaşıntıya Fesleğen iyi gelir 

İçerisindeki anti-bakteriyel ve antiseptik özellikler sayesinde fesleğen kaşıntı için birebirdir. Ancak etkili olabilesi için mutlaka taze olması gerekmektedir. Taze fesleğeni yapabildiğiniz kadar ince bir şekilde doğradıktan sonra kaşıntı olan bölgeye sürebilirsiniz. İnce doğranılmasının sebebi fesleğenin içerisindeki özün tene temas etmesini sağlamaktır. Bu sayede daha etkili bir sonuç elde edilir. Kaşınan bölgeniz taze fesleğenin durabileceği bir bölge değilse de, fesleğenin çayını demleyip, pamuk yardımı ile sürebilirsiniz.

Papatya kaşıntıya iyi gelir mi?

Cildi rahatlatıcı bir özelliği bulunan papatyanın, iltihaplanmaya karşı da olumlu bir etkisi vardır. Böcek ısırması ya da alerji kaynaklı olan bölgelerde direk etkiye sahiptir. İltihaplanma için yararlı olduğundan, aşırı kaşınmadan kaynaklı tahrişleri de önleyecektir.

Aynısefa

Bu bitki en şifalı bitkiler arasında yer almaktadır. Kaşınma sonrası oluşan tahrişi ve iltihabı geçirerek, o bölgedeki rahatsızlığı hafifletmektedir. Böcek sokmalarında da kullanılan bu bitki, ciltteki morluklarında geçmesine yardımcı olmaktadır.

Çay Ağacı Yağı ile masaj kaşıntıya iyi gelir .

Bu bitki sayesinde kaşınan bölge temizlenebilecektir. Özellikle enfeksiyon kaynaklı ya da mantardan dolayı meydana gelen kaşıntının tedavisinde kullanılabilir. Kaşınan bölgeye ılık suyun içerisine 10-12 damla damlatılarak uygulanır. Duştayken uygulanması çok daha rahat ve etkili olacaktır.

*Elbette kaşıntıyı önleyen şifalı bitkiler sadece saydıklarımız değildir. Bu bitkiler dışında kan otu, sakız otu, zeytinyağı, karakafes otu, kuş otu ve sarı kantaron da etkili birer kaşıntı gidericidir. Ancak yukarıda açıklaması yapılan bitkiler, etkileri daha kısa sürede hissedildiği için, daha çok tercih edilmektedir.

Kaşıntıya için doğal tedavi yöntemleri.
Kaşıntıya için doğal tedavi yöntemleri.
error: Kopyalamak mümkün değil !