Katran Sabunu ve Faydaları

Katran, yüzyıllardır sabun yapımında kullanılan antiseptik, antiparaziter ve antibakteriyel özelliklere sahip bir maddedir. Sivilce, akne, egzama, sedef hastalığı, seboreik deri iltihabı, rosacea (gül hastalığı), kepek, kaşıntılı cilt rahatsızlıkları, böcek ısırıklarının neden olduğu kaşıntılarını gidermeye yardımcı olduğu bilinmektedir.

Katran, çam ve ardıç gibi ağaç kök ve kütüklerinin kapalı bir kapta basınç altında karbonize edilmesi ile elde edilmektedir.

 

 

Katran sabununun faydaları

Koyu katran sıvısı, daha hafif kokulu olması için çeşitli bitkisel ve esans yağlar ile karıştırılarak tedavi edici özelliğe sahip katran sabunu elde edilir.

 

Sivilce ve akne

Katranın antiseptik, antiparaziter ve antibakteriyel özellikleri, sivilce oluşumuna sebep olan bakterileri öldürebilmesini sağlar. Gözeneklerinizi tıkayan kir ve yağ bakterilerin üremesi için uygun bir ortam oluşturur. Katran sabunu, yüz temizliği için düzenli olarak kullanıldığında bu bakterileri öldürerek akne ve sivilce oluşumunu önlemeye yardımcı olur.

 

Kaşıntılar ve cilt yanmaları

Ciltte oluşan tahrişleri teskin etmek için kullanılan katran sabunu aynı zamanda kaşıntı ve yanmaları da azaltır.

 

Egzama ve sedef hastalığı

Katran sabunu, egzama, sedef hastalığı ve dermatitin diğer formlarını tedavi etmek için 100 yıldan uzun bir süredir kullanılmaktadır. Kuru ve pullu cildi nemlendirir, iyileşmesine yardımcı olur. Katran sabunu, yüzün ve bedenin herhangi bir yerinde kullanmak için güvenlidir ve ayrıca şampuan olarak kullanılabilir.

 

Kepek

Kuruyan ve pul pul olan saç derisini nemlendiren katran sabunu kepeklenmenin önüne geçer. Katran sabunu saç derisinde oluşan kaşıntıyı alır ve cildin sağlığına kavuşmasına yardım eder.

 

Zehirli sarmaşık, zehirli meşe ve zehirli sumak

Katran sabunu, zehirli sarmaşık, zehirli meşe ve zehirli sumak temasından kaynaklanan kızarıklıkları ve döküntüleri teskin eder. Etkilenen bölgeyi katran sabunu ile yıkamak, kaşınmayı durdurabilir ve döküntülerin kurumasına yardımcı olarak iyileşmeyi hızlandırır.

 

Böcekler ve böcek ısırıkları

II. Dünya Savaşı öncesinde, Amerikan Ordusu Mühendisleri Birliği, katran sabununun günlük olarak kullanılmasını tavsiye etmiştir. Katran sabununun kokusu sivrisinekleri, keneleri ve diğer böcekleri uzaklaştırır. Bunun yanı sıra bölceklerin neden olduğu kızarıklıkların teskin edilmesini sağlayarak cildin sağlıklı olmasına yardımcı olur.

 

 

Katran sabununu kullananların yorumları

Katran sabununu çeşitli amaçlar için satın alıp kullanan ve görüşlerini internette yayınlayan kullanıcıların yorumlarından derlenmiştir.

 

İsimsiz kullanıcı:

Hamileliğimin son aylarında karnımda oluşan ve bir türlü çözüm bulamadığım aşırı kaşınan kırmızı döküntülere kalıcı bir çözüm bulmak için çaresizlikten katran sabununu kullandım. Kullandığım en güzel kokulu sabun değildi ancak zaten buna hazırlıklıydım. Duştayken kullandım ve köpüklü halde birkaç dakika bekledim. Duş sonrasında kaşınma hissi yok oldu. İkinci kullanımdan sonra kızarıklıklar da hemen hemen kayboldu. Artık sabahları daha az kaşıntım oluyor. Katran sabunu benim için işe yaradı. Tavsiye ediyorum.

 

G. T.

Hemen hemen tüm sabunlar cildimi tahriş eder. Ancak katran sabunu sedef hastalığımın teskin olmasına yardımcı oldu. Hoş bir ağaç kokusu bırakıyor. Gerçekten temizlendiğinizi hissediyorsunuz.

 

K. E.

Yüzüm için rahatlıkla kullanabiliyorum. Artık deodorant etkili sabunları kullanmıyorum çünkü katran sabunu cildimi kurutmuyor. Ayrıca hapşırmama da neden olmuyor.

 

 

Ardıç katran sabunu

Katran sabunu yurtdışında yaygın olarak çam katranından yapılırken ülkemizde daha çok ardıç ağacından elde edilen katrandan imal edilmektedir. Ardıç katran sabunu alırken;

 • tamamen doğal olmasına,
 • alkali içermemesine,
 • paraben ve slikon gibi kimyasal katkıların olmamasına,
 • ağır metal içermemesine,
 • renklendirici ve esans bulunmamasına (alerjik ciltler için dikkat edilmeli),
 • helal belgesine sahip olmasına

mutlaka dikkat edin.

 

 

Katranın zararları ve yan etkileri

Doğru üretildiğinde ardıç veya çam katranı sabunu herhangi bir sağlık riski oluşturmaz.

 

 

Katran sabununun fiyatı

Katran sabununu internetten kolaylıkla satın alabilirsiniz. Adet fiyatı 10TL ila 20TL arasında değişmektedir.

Ardıç Ağacı. Ardıç katran sabunu sivilce, akne, cilt tahrişi, kızarıklıklar, mantar, sedef, egzama gibi çok sayıda cilt rahatsızlıklarının teskin edilmesinde yaygın olarak kullanılmaktadır.

  Sosyal   Medyada   Paylaşın
 • Site Yorum

 • Bir Yorum Bırak
 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
Tüm Konular
error: Kopyalamak mümkün değil !