Kavurucu Yaz Sıcaklarında Cildi Ferahlatma Yöntemleri

Yazın şiddetli sıcağı ile cildimiz güneş ışınları altında normalden çok daha fazla sıvı kaybeder. Özellikle bu havalarda cildin nem yapısına daha fazla dikkat edilmeli ve önlemler alınmalıdır. İnsan vücudu kavurucu sıcaklar altında normalden daha fazla sıvı kaybettiği için özellikle cilt için yapılan bakımlar, makyaj şekilleri ve koruyucu önlemler daha özenle seçilip uygulanmalıdır. Sıcağın etkisi ile ciltte yağlanma da artar. Şiddetli yaz sıcaklarında nelere daha fazla dikkat etmeliyiz gelin birlikte bakalım.

 

 

1- Korunmadan dışarı çıkmayın

Kavurucu sıcaklara sebep olan güneş ışınları bu mevsimde maksimum derecede zararlı olacaktır. Sadece tatil zamanı, sahil kenarında güneşlenirken kullanılması gerektiği düşünülen güneş kremleri normal gündelik hayatta da muhakkak tercih edilmelidir. Hassas cilde sahip bireyler güneş kremini daha sık kullanmalıdır.

 

 

2- Akneler korkulu rüyanız olabilir

Yaz aylarında sıcağında artışı ile ciltte meydana gelen yağlanma artacağı için akne riski de artacaktır. Güneşten uzak kalmak, güneşin en etkili olduğu saatlerde güneşe maruz kalmamak ve ağır makyajdan kaçınmak akneden uzak durmak için güzel bir seçim olacaktır.

 

 

3- Sık sık ve serin duş alın

Sıcakların etkisi ile yaz aylarında makineler, cihazlar bile etkilenip bozulurken cildimizi kurşun geçirmez gibi görmek yanlış olacaktır. Gün içinde kaybolan nemin etkisini hafifletmek ve vücudunuzu ödüllendirmek için serin duşlar almak çok yerinde bir karar olacaktır. Özellikle küçük çocuklarınızı da günlük duş aldırarak sıcakların etkisinden kurtulmalarını sağlayabilirsiniz.

 

 

4- Nemlendirmeye özen gösterin

Vücuda nem girmesi için su ve sıvı tüketmek aklımıza gelen ilk yöntemdir. Bazen bu yöntem yeterli kalmayabilir. Nem kaybı sadece yüzde gerçekleşiyor gibi de yanlış bir algı da vardır. Bu yüzden nem kaybını önlemek için su tüketirken aynı zamanda yüz ve cilt için nemlendirici krem ve spreyleri de kullanmakta fayda vardır.

 

 

5- Cilt dostu maskeleri tercih edin

Kavurucu sıcaklardan korunmak için kendiniz de yapabileceğiniz ekonomik cilt dostu maskeleri kullanarak cildin nem dengesini sağlayabilirsiniz. Özellikle aromatik yağlardan olan nane yağını gül suyu içinde vücuda uygulayarak hem nem dengesini sağlayıp hem de sindirim üzerinde ferahlatıcı etkisi ile kendinizi daha iyi hissedebilirsiniz.

 

Cilt nemlendirici maskeler:

Salatalık Maskesi (Nemlendiren ve Yağlardan Arındıran Tarifler)-

Cildiniz İçin 10 Doğal Nemlendirici

Doğal Cilt Nemlendiricileri – Süt Maskesi

 

 

6- Makyaj tercihlerini güncelleyin

Kadınların vazgeçilmezi makyaj, sıcak yaz aylarında doğru bir şekilde tercih edilmezse kişinin gününü alt üst etmeye yetecektir. Sıcağın etkisi ile artan nem kaybı ve terleme ile yüzde istenmeyen makyaj kalıntıları, hoş olmayan görüntüler kaçınılmaz olacaktır. Makyaj ürünlerinde su geçirmeyen ürünleri yaz aylarında tercih etmek bayanlar için en doğru tercih olacaktır. Ayrıca sıcak yaz günlerinde toz pudralar gibi toz makyaj ürünlerini tercih etmek yerine hafif ve krem ürünleri tercih etmek daha doğru olacaktır.

 

 

7- Nemlendirici tercihlerinde revizyona gidin

İçinde olduğumuz yaz aylarında sıcağa bağlı yağlanmanın artmasından bahsettik. Bu durumda kullanacağınız nemlendirici tercihini hafif ve yağ bakımından zayıf ürünlerden yana kullanmanız gerekecektir.

Güneşe ve aşırı sıcaklara bağlı olarak cildinizde istemediğiniz değişimler meydana gelmeye başlarsa muhakkak bir cilt uzmanına gitmenizi öneririz. Fakat normal bir cilde sahip bireyler yukarıda belirttiğimiz şartlara uyması halinde, cildinde kavurucu sıcaklara karşı muhakkak ferahlatıcı bir etki görecektir.

Cildin nem dengesini koruma, cildin yağlanmasını önleme, güneşten korunmasını sağlama yöntemleri.
error: Kopyalamak mümkün değil !