Kayısı Yağı İle Lekelere Çözüm ve Cilt Bakımı

Kayısı sahip olduğu harika içeriği ile sindirimden cilt bakımına, kalpten, göz veya saç bakımına kadar her derde deva bir meyve desek abartmış olmayız. Dünya üzerinde en yüksek kapasitede üretim yapan ülkenin Türkiye olması kayısı üzerinde araştırmaların yoğunlaşmasına ve her alanda kullanılması gibi sonuçları beraberinde getirmiştir. Kayısı ile ilgili ekonomik faaliyetlerde de çeşitlilik sağlamış ve başta sofraları zenginleştiren reçel, pekmez gibi ürünlere ve hediyelik şekerlemeler gibi ticari nitelikli paketlenmiş hazır tatlılara kadar türevleri geliştirilmiştir. Ülkemizin en büyük üretici ülke olması ve ülke genelinde kayısının yetişiyor olmasına rağmen Malatya ve civarında profesyonel olarak tarımı yapılan kayısı yaz aylarının başlangıcında artan sıcaklarla beraber ihtiyacın ziyadeleşmesi ile birlikte kanın sulandırılması ve insanın serinlemesi işlevini harika olarak gören bir meyvedir.

Kayısı sadece sofraları süsleyen bir ürün olarak kullanılmamakta dermatoloji alanında da hatırı sayılır itibarı vardır. Bu harika meyvenin dermatolojik açıdan kullanım yerlerinden bazıları aşağıdaki şekildedir.

 

Cilde elastikiyet verir;

Cilt gerginliği herkes tarafından istenen bir özelliktir. Zira cilt gerginliği demek kırışıklıklardan azade olmuş ve düzgün parlak görünen bir cildi ifade eder. Çoğu insan özellikle kadınlar ilerleyen yaşlar ya da cildin fıtratı gereği aşırı elastik ya da sarkık olabilmektedir. Cildin elastik olası ve sarkıklığı farklı şeyler iken sonuçları birbirini netice vermektedir. Sarkık cilt çok çeşitli sebeplerden dolayı oluşabilir. Bunlardan en çok karşılaşılan hızlı kilo verme durumudur. Bu durumlarda cilt sarkmaları eğer verilen kilo çok aşırı ise örneğin 150 kilodan 120 kiloya düşülmüş ise bazı bölgelerde ameliyatı gerektirecek boyutta olabilir. Sarkık cilt ile elastik cildin farkı hücre sayısıdır. Yani 10 cm deri içerisinde kaç elastik ciltte 100 hücre varsa sarkık ciltte 250 hücre vardır. Elastik ciltte hücreler arası bağlar fiziksel bir kuvvet ile gevşer ve deride uzama olur. Eğer cildin elastikiyeti az ise maruz kalınan az bir kuvvette dahi çatlamalar ve kırışıklıklar, kalıcı izler oluşabilir. Bu nedenle cildin elastikiyetinin belli bir noktada olması istenir. Kayısı çekirdeğinden elde edilen kayısı yağı bakım esnasında hazırlanan küre sürüldüğü vakit cildin elastikiyetini artırır ve cilde bir toparlanma sağlayarak kırışıklıklarında gerginliğini artırır.

 

Kayısının egzamaya faydası;

Egzama cildin kuruması ve alerjik bir durumla birlikte cereyan eden şiddetli kaşıntı hissi ve açık kanlı görünümlü ciltte yaralar olur. Egzamanın kesin bir tedavi şekli yoktur ve çok çeşitli varyasyonları vardır. Hatta o kadar ki nerede ise tüm cilt hastalıları egzama olarak değerlendirilir. Kayısı yağı cilt tarafından çok kolay bir şekilde emilir ve deride hiç bir yağ kalıntısı bırakmaz. Ve cildin kuruluğunu ortada kaldırmakta ve kaşıntı hissini yok etmektedir. Ayrıca kayısı yağının içeriğinde bulunan linoleik ve oleik asit ile cildin herhangi bir yerinde meydana gelen tahrişlere karşıda faydalı olabilmektedir. Bu bölgelerde cildin yenilenmesini hızlandırıp bağışıklık sistemini ve metabolizmayı desteklemektedir.

Cilt bir çok sebebe dayalı olarak tahriş olabilmektedir. Bu sebepler tüketilen gıdalardan kaynaklı alerjik etki olabileceği gibi içerisinde bulunulan ruh haline dayalı stresin hatta aşırı mutluluğun neticesinde de bu tür tahrişler görülebilmektedir. Cildin hassas yapıda olması ise olası hastalık ya da deformasyonlara deriyi daha fazla açık hale getirir olmaktadır. Kullanılan bakım ürünlerinin de yan etkileri ve doğal ürünlerinin ise alerjik olabilmesi maalesef hassas ciltleri daha problemi hale getirmektedir. Kayısı yağı hiç bir alerjik etkisinin olmaması ve yan etkisinin bulunmaması gibi mükemmel niteliklere haiz olması ile hassas ciltlerin bakımı için vaz geçilmez önem kazanmaktadır.

Kayısı ile saç bakımı;

Saç bedende bulunan en zayıf diye netlendirebileceğimiz ve savunma mekanizması en düşük uzvumuzdur. Bunun nedeni saçın doğrudan fiziksel etmenler ile teması ile tahriş düzeyi çok yüksek olmaktadır. Saça temas eden kimyevi gazlar ve asit içeriği olan yağmur yada rüzgar gibi fiziksel kuvvet uygulayıcı etkenler ile saç haliyle yorulmaktadır. Bu nedenle saça yapabileceğiniz bakım ürünlerine de çok ihtiyaç olmaktadır ve aşırı bir çeşitlilik bulunmaktadır. Bu yöntemlerden birisi de kayısı yağı ile yapılan saç bakımıdır. Saç için besleyici olan oleik ve linoleik asitler bakımından zengin kayısı yağını belirtilen etmenler ile tahriş olmuş saçları yumuşatmak için kullanabilirsiniz. Saç derisinin aşırı kurumasına neden olan sedef, egzama, kepek gibi sorunlar için kayısı yağını destek ürün olarak kullanılabilmektedir ve saç için hazırlayacağınız bakım kürlerine de ilave ederek bu tarz problemlerin önüne geçebilmeyi mümkün olmaktadır. Saç derinize bu yağ ile masaj yaptığınızda kayısı yağının içeriğindeki A ve E vitaminleri ile ölü ve tahrip olmuş hücrelerin yenilenmesine yardımcı olarak saç derisini etkili ve uzun soluklu olarak nemlendirecektir.

Cilt Lekeleri

Kayısı yağı ile ilave edilerek hazırlanan bakım maskeleri ile bu maskelerin işlevselliği daha da artabilmektedir. Kayısı yağının niteliklerinden ve içeriğindeki zengin vitamin ve iyonlar ve cilt için hazine sayılabilecek asitler cilde verebileceği faydayı maksimize etmektedir. Bu nedenle her hangi bir sebepten dolayı yüzde çıkmış lekelerden cildi temizlemek için hazırlanacak doğal peeling yada farklı bir bakım maskeleri ile bu lekelere karşı etkili bir çözüm sağlanabilmektedir.

Kayısı ile yüz bakım maskesi hazırlama yöntemi;

Fakat kayısı yağı her daim ulaşabileceğiniz bir konumda olmayabilir. Bu nedenle evde eğer kayısı var ise kendi imkanlarınız ile ikame bir ürün hazırlama imkanınız da her daim bulunmaktadır. Eğer bu şekilde bir vaziyet içerisinde iseniz 5 tane kayısıyı yarım bardak ılık süt ve 1 yemek kaşığı bala sizin için yeterli olacaktır.Çekirdeği ayıklanan kayısıları iyice ezdikten sonra süt ve bal ile homojen bir karışım olacak şekilde çırpın. Ve oluşan kürü parmaklarınız ile masaj yapar şekilde yüzünüze sürün ve yarım saat beklettikten sonra ılık suyla yüzünüzü temizleyin. Bu şekilde uygulanan maske cildinizi hem nemlendirecek hem de gerginleştirecektir.

Kayısının diğer faydaları;

Kayısının tek fonksiyonu bununla sınırlı değildir. Kayısı içeriğindeki yoğun vitamin çeşitliliği ile başta sindirim sisteminin en büyük problem olan kabızlığa iyi gelmektedir. Bununla birlikte kemik dokunun gelişimi ve beslenmesi için vücudun ihtiyaç duyduğu tüm vitaminleri içerir. Bu nedenle kayısı bir bayan hastalığı olarak bilinen osteoporoz olarak literatüre geçmiş kemik erimesi rahatsızlıklarında tüketilmesi gereken birincil meyvelerden birisidir. Kayısının diğer bitkisel gıdalara göre içeriğinde zengin olarak barındırdığı flavonoid ve diğer antioksidanlar başta kalp hastalıkları olmak üzere pek çok ciddi hastalığı tetikleyen oksidatif stresi olarak bilinen rahatsızlığı dengeler ve bu antioksidanlar kılcal damar duvarlarının yapısını korumak için faydalıdır.

Kurutulmuş kayısı çekirdeklerinden elde edilen kayısı yağı yüksek C vitamini içeriği ile ölü cilt hücrelerinin temizlenmesinde ve cildin yumuşatılmasında kullanılabilir. Cilde çok çabuk nüfuz eden kayısı yağı hassas ciltlerde kullanılabilir ve cilt lekelerine karşı yukarıda açıklandığı üzere etkili bir doğal çözüm sunar. Aynı zamanda cildin elastikiyetini arttırarak kırışıklık oluşumunu geciktirir. Ayrıca kayısı içerisinde beden için hayati fonksiyonlara sahip potasyum, demir iyonları da zengin olarak vardır.

Kayısı yağı ile cilt bakımı ve lekelere çözüm ile kayısının faydaları konulu yazı
Kayısı yağı ile cilt bakımı ve lekelere çözüm ile kayısının faydaları konulu yazı
error: Kopyalamak mümkün değil !