Kemikleri Kuvvetlendirmek ve Enerji Kazanmak İçin Tüketebileceğiniz İçecekler

Kemikler vücuttaki en sert mineral maddeler olup, aynı zamanda canlı ve büyüyen bir dokuya sahiptirler. İki ana materyalden meydana gelirler; kolajen (protein) ve kalsiyum (mineral).

Kemikler iç organları korumakta, kasları desteklemekte, dolayısıyla vücuda kuvvet ve denge kazandırmaktadır. Sağlıklı kemik yapısı aynı zamanda dik bir duruş kazandırarak dış görünüşü geliştirdiğinden ve bireye genç bir görünüm kazandırdığından büyük önem arz etmektedir.

Vücudunuzun sağlıklı ve aktif kalabilmesi için kuvvetli kemiklerin yanı sıra, bol miktarda enerjiye de ihtiyacı vardır. Yeterli miktarda enerji olmazsa, en basit aktiviteleri dahi gerçekleştirmekte zorlanabilirsiniz. Vücudunuzu son derece bitkin bir hissiyat bürür, ayrıca zevk aldığınız aktivitelerden uzak kalırsınız.

Yaşınız ne olursa olsun, mesele kemik sağlığını korumak ve enerji kazanmak ise eğer, asla geç kalmış sayılmazsınız. Beslenme programınızı ve yaşam şeklinizi düzene sokarak vücudunuzun kuvvetli kemiklere sahip olmasını sağlayabilirsiniz.

Kalsiyum, magnezyum, potasyum, D ve K vitamini, beta-karoten ve protein gibi besleyici bileşenleri barındıran zengin bir beslenme programı sayesinde, kemiklerinizi kuvvetlendirebilir, dayanıklılığınızı arttırabilir ve fiziksel açıdan geçirilen ağır bir günün ardından hızlıca iyileşmenizi sağlayabilirsiniz. Dengeli beslenme kadar düzenli egzersiz yapmak da büyük ehemmiyet arz etmektedir.

Kuvvetli kemikler ve enerjik bir vücut için ihtiyaç duyulan tüm besinleri elde etmek için, güne sağlıklı bir içecekle başlayabilirsiniz.

 

 

Bu çerçevede hazırlayacağınız içeceğin içeriği şunlardan oluşmalıdır:

– Yarım porsiyon çiğ ıspanak

– Yarım bardak D vitamini açısından kuvvetlendirilmiş portakal suyu

– 1 adet dilimlenmiş salatalık

– 2 adet küçük küçük dilimlenmiş yeşil elma

– 1 parça soyulmuş zencefil kökü

Bu besinlerin kemiklerinize ne gibi faydalar sağladığını sizler için derledik.

 

 

1) Ispanak

Ispanak kemik sağlığınız için gereken tüm besleyici bileşenleri fazlasıyla bünyesinde barındıran bir yeşil sebzedir.

K vitamini açısından oldukça zengin olan ıspanağın 1 porsiyonu, günlük K vitamini ihtiyacının %181‘ini karşılamaktadır. Bu vitamin, kemik yapısına zarar veren osteoklast adlı hücrelerin aşırı miktarda oluşmasını önlemektedir.

Ayrıca kemik sağlığı için oldukça önem arz eden kalsiyum ve magnezyum gibi bileşenleri de barındırmaktadır.

 

 

2) D Vitamini Takviyeli Portakal Suyu

Turunçgiller ailesinden olan portakal, kemik ve kas yapısı için oldukça olan D vitaminini bünyesinde barındırmaktadır.

D vitamini güçlü kemiklerin oluşumuna katkıda bulunan kalsiyumun vücutta emilimine yardımcı olur. D vitaminin eksik olması, kemiklerin yumuşak, ince ve kırılgan yapıda olmalarına sebebiyet vermektedir. Bu da çocuklarda raşitizm ve yetişkinlerde osteoporoz hastalığına yol açmaktadır.

2003 senesinde Amerikan Klinik Beslenme Dergisi’nde yayınlanan bir araştırmada, D vitamini takviyeli portakal suyunun vücuttaki D vitamini oranını arttırdığı, böylelikle yetişkinlerde osteomalazi ve osteoporoz gibi hastalıkların ortaya çıkma riskini azalttığı belirlenmiştir.

 

 

3) Salatalık

Salatalık A, B ve C vitaminleri ve kalsiyum, magnezyum, fosfor ve potasyum gibi mineraller açısından oldukça zengin bir besindir. Söz konusu bu minerallerin topluca vücuda alımı sayesinde, vücudunuzun sıvı ihtiyacı giderilir ve kemikleriniz kuvvetlenir. Ayrıca salatalık içerisindeki karbonhidratlar ve B vitaminleri, tüketilen besinin glikoza dönüştürülmesine yardımcı olarak vücuda enerji kazandırır.

Yüksek oranda alkalin yapıda olan salatalık vücudun pH seviyesinin düzenlenmesine yardımcı olur. Aynı zamanda bünyesinde barındırdığı silika bileşeni, bağ dokularının gelişmesine ve güçlenmesine yardımcı olur. C vitamini açısından son derece zengin olan portakal suyuyla birlikte tüketildiğinde, vücuttaki ürik asidin dışarı atılmasını sağlayarak gut ve artrit ağrılarının azaltılmasına yardımcı olur.

2016 senesinde Yaşlanma Araştırma ve Klinik Uygulamalar Dergisi’nde yayınlanan bir araştırmada, salatalığın hücrelerdeki ve bağ dokularındaki suyun tutulmasına yardımcı olarak genel sağlığı olumlu etkilediği ortaya konulmuştur.

 

 

4) Yeşil Elma

Bu leziz meyve kemik sağlığına faydalı bileşenler açısından muazzam bir kaynaktır.

Yeşil elmanın bünyesinde barındırdığı florizin adlı bileşen, vücuttaki iltihaplanma belirtilerini azaltıp kemik yoğunluğunu arttırarak, bireylerde osteoporoz hastalığının görülme riskini azaltmaktadır. Üstelik içeriğindeki C vitamini, kasların, kan damarlarının, kemiklerin ve kıkırdağın oluşumunda önemli rol oynayan kolajen bileşeninin üretimi için gereklidir.

Ayrıca sahip olduğu antioksidan ve iltihap önleyici karakteristikler sayesinde kemik gücünü ve yoğunluğunu arttırmaktadır.

 

 

5) Zencefil

Zencefil kemik sağlığına katkıda bulunmakta ve eklem ağrılarını gidermektedir. Bünyesindeki gingerol adındaki emsalsiz bileşen, muazzam düzeyde iltihap önleyici etkilere sahiptir.

Zencefil iltihaba sebebiyet veren sitokin gibi bileşenlerin, kemikleri etkilemesine fırsat vermeden ortadan kaldırılmasında kilit rol oynamaktadır.

 

 

İçeceği Hazırlamak için Uygulanacak Adımlar

1) Yeşil elmanızı küçük küçük dilimleyin ve meyve sıkacağınıza koyun.

2) Ispanağın saplarını yapraklarından ayıklayın ve meyve sıkacağınıza ilave edin.

3) Salatalık dilimlerini ekleyin.

4) Zencefil kökünü soyup dilimleyin, ardından ilave edin.

5) Karışımın suyunu bir kaba doldurun ve üzerine portakal suyunuzu ekleyin.

6) İyice karıştırın. Dilerseniz karışımın kıvamını ayarlayabilmek adına bir miktar su ekleyebilirsiniz.

7) Bir bardağa doldurun ve için. Dilerseniz içine buz atabilirsiniz.

Bu sağlıklı içeceği her sabah tüketin.

 

 

İlave İpuçları

– Her zaman meyve ve sebzelerinizi üzerlerindeki böcek öldürücü kimyasalları (pestisitleri) ve kirleri temizlemek adına iyice yıkayın.

– En iyi etkiyi alabilmek adına, daima organik ürünleri tercih edin. Bilhassa salatalık, ıspanak ve elma temin ederken buna çok dikkat edin.

– İçeceğinizin oksitlenme oranını azaltmak ve içeriğindeki besleyici bileşenlerin ömrünü uzatmak adına bir miktar limon suyu ekleyebilirsiniz.

– Dilerseniz lezzeti arttırmak için üzerine bir çay kaşığı susam serpiştirebilirsiniz.

– Edineceğiniz faydaları ve içeceğin lezzetini en üst seviyede tutmak adına, içeceğiniz hazır olur olmaz tüketin.

Kemik dokusunu güçlendiren, enerji veren ve bir çok ilgili hastalığa yakalanmanızı zorlaştıracak doğal içecekler.
error: Kopyalamak mümkün değil !