Kendinize Yüz Masajı Yapın

Cildinizdeki kan dolaşımını arttırmak ve cilt hücrelerinin yenilenmesini hızlandırmak için yüz masajı oldukça faydalıdır. Bu yazımızda kendinize nasıl yüz masajı yapabileceğinizi anlatacağız.

– Ellerinizi (sabun ile) ve yüzünüzü (sadece) soğuk su ile yıkayarak temizleyin.

 

– Cildinize uygun bir yağ seçin (yağ ve şeker peelingi bölümündeki yağ çeşitlerini inceleyebilirsiniz).

 

– Seçtiğiniz yağdan sadece birkaç damla elinize alın. Avuçlarınızı birbirine sürterek iyice ısıtın ve tüm yüzünüze yumuşak hareketlerle ovarak sürün.

 

– Ağzınızı açın, çenenizi serbest bırakın ve yapabileceğiniz en büyük gülümsemeyi yapın. Durabildiğiniz kadar bu şekilde bekleyin.

 

– Masajı yukarı doğru yapın.

 

– Kaşlarınızın arasını yumuşakça çimdikleyin/sıkın. Gerilimin biriktiği noktalardan birisi olduğu için bu işlem sizi rahatlatacaktır.

 

– Kaşlarınızın üzerindeki kısmı (kaşlarınızı çattığınızda kasılan bölgeyi) işaret parmaklarınız ile burnunuzun üzerinden başlayarak kulaklarınıza doğru bastırarak kaşlarınızı ayırmaya çalışın.

 

– Burnunuzun ucunu işaret parmağınız ile bastırın. Bir süre bu şekilde tutun.

 

– Üst dudağınızdan tutun ve aşağı doğru çekin ve bir saniye bu şekilde bekleyip bırakın.

 

– Her iki elinizdeki orta parmaklarınızı kullanarak burun kemerinizden burun deliklerinize doğru yuvarlak hareketlerle masaj yapın.

 

– Göz altı bölgenize baskı uygulayın. İçten dışa doğru yüzük parmaklarınızı bastırarak çekin. Her defasında önce derin bir nefes alın, verin ve baskı uygulama işlemini yapın.

 

– Yorgun gözlerinizi uyandırmak için kafanızı hareket ettirmeden birkaç defa yukarı, aşağıda, sağa ve sola bakın.

 

– Çene hattınızı canlandırın. Baş ve işaret parmağınızı kullanarak çenenizin yanlarından bastırarak çenenizin ucuna/ortasına doğru parmaklarınızı birleştirin. Bu işlemi dilerseniz ensenize de yapabilirsiniz.

 

– Ağız kaslarınızı esnetin. Ağzınız hafif açıkken parmağınızla ağzınızın sol ucunu esnetebildiğiniz kadar dışarı esnetin. Aynı işlemi sağ tarafı için de yapın. Bu işlemi 5 defa tekrarlayın.

 

– Çenenizi ve yanaklarınızı çimdikleyin. Hızlı ve sık yapılan bu işlem sayesinde kan ve gıdalar yüzün bu bölgelerine pompalanmaktadır.

 

İpuçları

 

Daha da devam etmek isterseniz 15 dakika gözlerinize salatalık dilimleri veya soğuk çay poşetleri koyarak dinlenebilirsiniz.

 

Yüz masajı ile cildinizin ihtiyacı olan kan dolaşımını sağlayın.
Yüz masajı ile cildinizin ihtiyacı olan kan dolaşımını sağlayın.
error: Kopyalamak mümkün değil !