Kusmak için ne yapılır

 

Kolay kusmak için ne yapılır ?

Mideniz allak bullak ve kolay yoldan kusmak için ne yapılır diye araştırıyorsanız bu yazıyı okumanız faydalı olacaktır. Kusmanın yolları için farklı yöntemler anlatılacaktır. Tedavi amaçlı korozif olmayan zehir, toksin, vücuda  zararlı olabilecek bozuk gıda ve içecekler, zararlı bir kimyasal yanlışlıkla içilmişse, kusma yardımıyla bu zararlıları insan vücudundan bir ölçüye kadar bağırsaklardan emilmeden çıkartmak mümkündür.

Bazı zehirlenmelerde acil servislerde başvurulabilen öncelikli tedavi edici yöntem olarak kısa yoldan  pratik kusmak için ne yapılır diye düşünmeden, sağlık çalışanları tarafından kolayca kusmak için ne yapmalı tıbbi protokolüne uygun olarak zehirlenmiş veya intihar amaçlı toksik madde almış kimseler kolayca kusturulur.

Ancak alınan toksik maddenin korozif yakıcı özelliği var ise kusturma yolları değil mide ve bağırsak sistemi içinde zehirli maddenin nötralize edilmesi yoluna başvurulur. Korozif madde, zehir ve toksik kimyasal madde tarzı şeyler yanlışlıkla yutulmuşsa kusma asla evde uygulanacak bir çözüm değildir. Sağlık otoriteleri Ulusal Zehir Danışma Merkezine danışılmadan zehirli içeriklerin vücuttan atılması için kusma veya başka bir işlemin hastane şartları dışında uygulanmasını önermemektedir.

Nasıl kusulur acaba diye kusma eyleminin refleks olarak tetiklenebilen doğal bir mekanizmadır. Kusturmayan mide bulantısı olan bir kişi  doktora danışıldıktan sonra evde veya sahada yapılacak kusma yöntemleri  kusmak için son çare olmalıdır. İstemli kusma eylemi dışında alınan maddelerin irritasyon etkisi ile önemli bir sinir olan vagus siniri (10. kafa siniri) uyarılması ile spontan refleks kusma eylemi zehirlenme olgularında kendiliğinden öğürme refleksi ile birlikte oluşabilir.

Ayrıca kişilerin emosyonel durumları, korku ve heyecan gibi ani oluşan duygu durum değişimleri, güçlü ve kötü kokular, iğrenç durumlar ile spontan olarak santral sinir sisteminde yer alan kusma merkezinin uyarısı ile refleks kusma eylemi tetiklenebilir.

Evde kusmak için ne yapılır ?

Aşırı ve gereksiz istemli kusmanın zararları olacağı akılda tutulmalıdır.

Kusmayı tetiklemeden önce yan etkilerinden haberdar olmalısınız. Zorla kendinizi kusturmak vücudunuz için zararlı olabilir ve alışkanlık haline getirilmesi vücudunuzda ve ruhi durumunuzda düzelmesi zor hasarlar bırakabilir. Zorla ve sürekli kendinizi kusturmak ve bunu bir çeşit alışkanlık halinde ara ara başvurulan bir yöntem haline getirmek vücudunuzu minerallerden mahrum eder, mide sıvısı asit vasıfta olduğu için sık kusma ile metabolik alkaloz adı verilen önemli metabolik denge bozukluğu oluşabilir, sürekli ağız yolu ile asit atılması diş minelerinizin asitten zarar görerek aşınmasına sebebiyet verir.

Kusma esnasında veya öncesinde öğürme refleksi uyarımı ile yemek borusu tahrişi ve sonuçta yemek borusunun irritasyona bağlı yutma güçlükleri, ağızdan taze kan gelmesi ve  soluk borusunda gene asit irritasyonuna bağlı ödem, solunum zorluğu, irritasyon öksürüğü  ve sürekli kusma ile sıvı kaybı ile dehidratasyona neden olabilir.

Kusmak için asla kilo verme amacı gütmeyin. Kusma yoluyla kilo vermeye çalışmak dengesiz beslenmeye sebep olacaktır. Kusma ile elektrolit kaybı oluşturarak metabolizmanızı olumsuz etkileyecek ve psikolojik yeme bozukluğu olan Anoreksi nervoza gibi hastalıklara yol açabilir. Kilo vermek için kusmayı alışkanlık haline getirmek sağlığınızı mutlaka tehlikeye sokar.

Eski Roma asilzadelerinin tarihte daha çok yiyebilmek için kusmak için ne yapılır konusunda tarih yazdıkları muhakkaktır ancak bu durumun onların sağlıkları için iyi bir şey olmadığını bilselerdi belki tarih sahnesinden de silinmelerine sebep olan aç gözlülük ve oburluklarının göstergesi olan bu kötü alışkanlıklarından en kısa zamanda vazgeçerlerdi. Kusma eylemi bir zorunluluk veya artık kaçınılmaz bir durum olduğunda provakatif bir yöntem ile hızlandırılabilir veya ivedi rahatlama amacı ile kolay olarak kusma yöntemi kullanılabilir.

Bunun dışında provakatif aşırı kusma ve öğürme refleksinin uyarılması ile kolay kusma mümkün bile olsa gebeler kontrolsüz bir şekilde vücutlarında dehidratasyon (aşırı su ve elektrolit kaybı) ile rahim içinde doğmamış bebeklerinin sağlığını tehdit edecek şekilde hayati besinlerden mahrum kalması ihtimali oluşacaktır.

Bu nedenle hamile kadınlar kendilerini her ne sebeple olursa olsun kusturmaya çalışmamalıdır. Gebelikte kanda bazı hormonların (beta hcg) fizyolojik veya patolojik artmasına bağlı sebepsiz kusma, öğürme uyarılması ağır bir klinik form olan preeklampsi veya eklampsiye neden olabilir. Önemli bir klinik durum olup kadın doğum acillerinden biridir.

 

 

Acil durumda evde kusmak için ne yapılır ?

Pratik kusmak için ne yapılmalı evde kolay kusma yöntemleri

– 1 bardak ılık su veya portakal suyuna 1 yemek kaşığı hint yağı koyup karıştırılmış karışımı içmekte kusmanıza yol açabilir. Ancak bu yöntem özellikle küçük çocuklarda soluk borusu ve ciğerlerinde iltihaplanmaya yol açabileceğinden tavsiye edilmemektedir.

– Önceki yıllarda kusmak için ipeka şurubu adı verilen ve tezgâh üstü satılan şurup tavsiye edilirdi. Fakat son yıllarda Amerikan Gastroentereoloji Akademisi yaptığı araştırmalar sonucunda ipeka şurubu kullanımını önermemekte hatta evinizde bulunuyorsa zararlı etkilerinden korunmak amacı ile atılmasını tavsiye etmektedir.

Kusmak için ne yapılır konusunda farklı provakatif kusma yolları bahsedeceğiz.

Bu kolay kusma yöntemleri ile kusmanın tıbbi bir öneri veya ebeveyn bilgisi olmadan çocuklar ve erişkin olmayanlar tarafından uygulanmasının sakıncalı olacağını bir kez daha ifade etmeliyiz.

 

 

1. Parmaklarınızı Kullanın

Kusmak için ne yapmalı sorusunu sokaktan geçen herhangi birine sorarsanız, kolay kusmak için ne yapılır sorusuna çoğu kişinin vereceği cevap ‘parmak at, çıkart, rahatla’ olacaktır. Vücudunuzun doğal öğürme refleksini harekete geçirip kolayca kusmanıza yol açacak olan bu geleneksel kusma yönteminde parmaklarınızı kullanarak kolayca kusabilirsiniz.

Antik çağ tarih kitaplarında sefahat düşkünü eski Roma asilzadelerinin mükellef yemeklerden sonra boğazlarına parmak atıp kustukları ve sonra tekrar sofraya kaldıkları yerden devam ettikleri anlatılmaktadır. Romalılar kusma gibi travmatik bir hadiseyi alışkanlık haline getirmiş bile olsalar insanoğlu zorda kalmadıkça proaktif yoldan kusmayı sağlamayı nadir durumlarda son çare olarak düşünmektedir.

1. Kusacağınız yeri seçin, boğulmayı önleyecek şekilde kafanızı aşağıya doğru eğin, rahat bir pozisyonda sağlam bir şekilde oturun.

2. İyice temizlenmiş olan işaret ve orta parmağınızı ağzınıza sokun.

3. Parmaklarınızı dilinizin üstüne koyun ve parmaklarınız ile dilinizi damağınızdan aşağıya sarkan oynak şey olan yumuşak damak veya küçük dilinize değinceye kadar itin.

4. Kusmayı başlatmak için parmak uçlarınızı aşağıya doğru bastırın.

5. Kısa süre içinde mide kramplarınız başlayacaktır. Parmaklarınızı çekin ve mideniniz içinizdekilerin çıkmasına izin verin.

6. Kustuktan sonra ellerinizi ve ağzınızı çok iyi bir şekilde yıkayın.

Önemli Not: Kaşık ve çubuk gibi sert objeler ile kendinizi kusmaya zorlamayın.

 

 

2. Diş Fırçası Tekniği

Diş fırçası tekniği de kolay kusmak için öğürme refleksinizi tetiklemeye yardımcı olur.

1. Yumuşak kıllı diş fırçanızı ıslatın.

2. Dilinizin arkasına yumuşak diş fırçası kıllarını nazikçe sürtün.

3. Bunu kusana kadar birkaç defa tekrarlayın.

4. Kustuktan sonra ağzınızı iyice yıkayın.

 

 

3. Hardallı Su

Hardallı su yöntemi de kolayca kusmanızı sağlayacak yöntemlerden biridir.

Hardal sosu ve su karışımının rahatsız edici ve iştah kaçırıcı kokusu sizi kusturmaya yardımcı olacaktır.

1. 1 yemek kaşığı hardal sosunu bir bardak sıcak suya katın.

2. İyice karıştırın ve daha sonra tek seferde karışımı için.

3. Karışımın işe yaraması için 20-30 dakika bekleyin.

Bu ev yapımı uygulama herkes için olmasa da çoğu kişi için etkilidir. İşe yarayıp yaramadığını öğrenmek için kendiniz denemelisiniz.

 

 

4. Elma Sirkesi

Eğer çürümüş bir besin yediğinizden ve gıda zehirlenmesi geçirdiğinizden şüpheleniyorsanız, elma sirkesi evde denemek için en iyi yöntemlerden biridir.

Sizi kusturacak olan elma sirkesinin çiğ ve güçlü olan kokusu olacaktır. Ayrıca elma sirkesinin içerisinde bulunan asidik içeriğe karşı bakteri ve patojenler oldukça duyarlıdır. Elma sirkesi vücudunuzun içerisindeki zehirli içeriklerden arınmasını sağlayacaktır.

Filtrelenmemiş, ham şekilde bulunan elma sirkesinden 1-2 yemek kaşığı kadar yutun. Elma sirkesinin güçlü koku ve tadı anında midenizi bulandıracak ve kusturacaktır.

 

 

5. Sıcak Su-Tuz Karışımı

Eğer zehirli bir şey yiyip içtiğinizi düşünüyorsanız, herkesin evinde bulunabilecek su ve tuz malzemelerinden yapılabilecek bir karışım kusmanıza yardımcı olabilecektir.

Sıcak su ve tuz karışımı kusmanıza yardımcı olabilir fakat risklerden de haberdar olmanızda fayda var. Amerika Kalp Sağlığı Birliği günlük tuz alımının 1,500 mg’ı geçmemesini önermektedir.

1. Ilık su içerisine 3 çorba kaşığı kaya veya yemek tuzunu ekleyin.

2. İyice karıştırın ve karışımı yavaşça için. Bütün karışımı içmenize gerek kalmayabilir. Mideniz bulanana kadar içmeniz yeterlidir.

3. Aşırı tuzlu tat sizi anında kusmaya zorlayacaktır.

Önemli Not: Bu yöntemi uygularken aldığınız tuz miktarını göz önünde bulundurun. Sınırlı sodyum tüketimli diyet yapanların bu yöntemi kullanmaması önerilir.

 

 

6. Duyusal Uyarım

İnsan vücudunun duyusal uyarım sistemi farklı durumlarda değişik tepkiler verir. Hatta belli başlı uyarıcılar anında mide bulantısı yapıp, kusmanıza yardımcı olabilir.

Örneğin birini kusarken izlemek sizin de midenizin bulanmasına ve kusmanıza yol açabilir. Benzer şekilde, kusma sonucu çıkan kötü koku da öğürtü ve kusmaya yol açabilir.

Birine sizin karşınızda kusmasını istemek garip bir istek olacağından, internetten kusma videoları, iğrenç videolar izleyebilirsiniz. Zorlayıcı bir medikal operasyon veya iğrenç görüntüleri ile meşhur bir korku filmi izlemekte kusmanıza yardımcı olabilir.

Hatta çürümüş meyve veya sebze tarzı kötü kokular koklamak bile kısa süre içinde kusmanıza yardımcı olabilir. Malezya ve Singapur  için geleneksel önemi olan düryan meyvesi şiddetli kötü kokusu, çürümüş hayvan leşi yada iğrenç derecede kesif sarımsak ve ayak kokusu karışımı gibi aromatik kokusu ile taze bir meyve olmasına rağmen, alışık olmayanları ilk karşılaşmalarında spontane kusturabilir.

Her zaman bu duyusal uyarıların işe yarama garantisi yoktur. Ama denemenin de bir zararı dokunmaz.

 

 

7. Kendi Etrafınızda Dönün

Kusturmayan mide bulantısı var ve nasıl kusulur diye kara kara düşünüyorsunuz. İşte size yeknesak kendi etrafınızda dönerek başınızı döndürüp kısa süre içinde bulantı refleksini güçlendirerek kusturmayan mide bulantısı sıkıntısından kurtulabilirsiniz. Kolayca kusmak için ne yapmalı aşamalarını geçip bu yöntemle midenizin içinde bulunanları çıkarmak mümkün. Bu mekanizma temel olarak iç kulak içinde bulunan denge cisimciklerinin etkilenmesi ile vertigo ile birlikte oluşan bulantı ve kusma etkileşimine bağlıdır. Başınızı döndürerek ve denge organınızı yanıltarak elde etmeniz mümkündür. Düşüp başınızı bir yere vurmamaya dikkat göstermek dışında alınması gereken bir tedbir yoktur.

1. Dönen bir sandalyede sıkıca oturun.

2. Yavaşça sandalyeyi döndürmeye başlayın ve kademeli olarak hızlanın.

3. Başınız dönüp kusana kadar dönmeye devam edin.

 

 

Kolay kusmak için ne yapılır ? Ek Bilgiler

 

* Kusarken her zaman başınızı öne ve aşağıya doğru eğin. Bu şekilde pozisyon alarak

* Saçlar ve kıyafetler kusarken ağzınıza yakın bulunmamalıdır.

* Etrafı batırmayın, kusmuğunuzla yeni aldığınız koltukların veya halının üzerine kusmayın. Kolay temizlenebilmesi için banyoda veya tuvalette kusun.

* Kustuktan hemen sonra ağzınızı iyice yıkayın. Yapacağınız gargara ile ağzınızda mide asitleri ve safra nedeni ile oluşan kötü tattan kolayca kurtulmanızı sağlayacaktır.

* Kusarken, zararlı içeriğin çıkmasını yavaşlatabileceğinden dolayı öksürmemeye çalışın.

* Kusmak vücudunuzu susuz bırakacaktır. Bol bol su içmek vücudunuzun su dengesini geri kazanması için iyi bir yoldur. Vücudun daha hızlı suyu absorbe edebilmesi için ılık su içmeyi tercih edin.

* Kustuktan 1-2 saat sonra vücudun gerekli olan besinleri kolayca alabilmesini sağlamak için çorba veya et suyu tarzı şeyler için.

* Kustuktan sonra diş fırçalamak için 30 dakika boyunca bekleyin. Mide asidine maruz olan diş mineleriniz hassas olacağından diş macunu, diş minelerinize zarar verebilir.

* Ellerinizi ve yüzünüzü iyice yıkadığınızdan emin olun. Eğer iyi hissediyorsanız sıcak bir duş almak çok iyi hissetmenizi sağlayacaktır.

* Sindiriminizi kolaylaştırmak ve sindirim sisteminizi korumak için bitkisel çaylar için.

* Kustuktan sonra iyice dinlenmeniz çok önemlidir. Vücudunuzun kendini toparlaması için sıcak bir duş alıp, yatın ve bir süre uyumaya çalışın.

* Asla kilo verme amacıyla kusmayın. Bu vücudunuz için çok zararlı olabilir. Psikiyatrik sonuçları olabilen ağır bir ruhi bozukluk olarak sınıflandırılır.

Önemli Not: Kusmayı tetikleme 12 yaş altı çocuklarda, hamile ve emziren kadınlarda kesinlikle yapılmaması gereken bir eylemdir. Ayrıca kilo kaybı için yapılması da oldukça sakıncalıdır.

Kusmak için ne yapmalı veya kolay kusmak için ne yapmalıyım gibi sorularınıza konumuzda cevap bulamadıysanız bu konularımızı da inceleyin.

Kusmak için ne yapılır

 

Kolay kusmak için ne yapılır ?

  Sosyal   Medyada   Paylaşın
 • Site Yorum

12 adet yorum var.

 1. arzu dedi ki:

  zayiflamak için yaparsak ne olabilir?

 2. Fulya G. dedi ki:

  Çok teşekkürler unutarak mideme gerçekten çok dokunan birşey yemiştim,
  Çok işine yaradı

 3. Ogrenci dedi ki:

  Okula gitmenek için kullanacagim.Birşey olur mu?Bi zararı olur mu?

  • doğal dedi ki:

   Merhaba,
   Bu yöntemleri sadece sağlığınız tehlikede olduğunda (gıda zehirlenmesi vb.) uygulamalısınız. Amacı dışında kullanmanız sağlığınızı tehlikeye atacaktır.

 4. Berfin dedi ki:

  Merhaba istemeden yemeği fazla kaçırdım kusma işlemini uygulayabilir miyim

  • doğal dedi ki:

   Merhaba,
   Bu yöntemleri sadece sağlığınız tehlikede olduğunda (gıda zehirlenmesi vb.) uygulamalısınız. Amacı dışında kullanmanız sağlığınızı tehlikeye atacaktır.

 5. Cam yutmuş kişi. dedi ki:

  Tebrikler ;

  Parmak tekniğinizle az önce bir hayat kurtarmış olabilirsiniz.

  Size defalarca kez ne kadar teşekkür etsem azdır, yazdığınız parmak tekniği cidden de camı kusmamı sağladı, aksi takdirde başıma neler gelirdi bilmiyorum. Defalarca kez size teşekkür ediyorum. Umarım tamamını kusmuşumdur. Siz bedelini ödemesi çok zor bişeye vesîle oldunuz, saolun.

  • doğal dedi ki:

   Merhaba,
   Yazılarımızın fayda sağladığını ziyaretçilerimiz çok defa dile getirdiler ancak böyle hayati bir konuda size yardımcı olabildiğimizi öğrenmek bizi çok mutlu etti. Geçmiş olsun.

 6. defne dedi ki:

  ya ne yaptıysam kusamadım başka bir teknik varmı

 7. hayriye betan dedi ki:

  Kusmak için özel çaba sarfedilmesi ancak midenizin boşalmasının durduğu veya zehirlenme durumlaırnda rahatlatıcı olabiliyor. Bir hemşire olarak kusmanın en kolay bir yöntemi tuzlu su içmektir öneririm ancak bizzat kusma zaten insanın bünyesinde durmayan bir şeyin vücut tarafından reddi kabul edilmemesidir.

 • Bir Yorum Bırak
 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
Tüm Konular
error: Kopyalamak mümkün değil !