Kesin Sonuç Veren Zayıflama Metotları

Yaza girdiğimiz şu dönemlerde kilo problemi olanları zayıflama telaşı sarmaktadır. Ancak hem hızlı ve sağlıklı bir şekilde kilo verdiren hem de herkesin isteklerini karşılayabilecek mucize bir diyet programı yoktur. Diyet programları kişinin sahip olduğu vücut değerlerinin, ihtiyaçlarının ve yaşam koşullarının farklılığından dolayı kişiye özel olmalıdır. Kilo verme sürecinde üç kilit nokta vardır: İstek, istikrar ve motivasyon. Bu üç öğe zayıflama sürecinde temel alındığında, diyet ve egzersiz sürdürülebilir ve zevkli hale gelecektir. Sürdürülebilir diyet ve egzersiz ise sizi kesin bir başarıya götürecektir.

 

 

Gerçekçi Hedefler Belirleyin!

Etkili bir zayıflama sürecinde ilk adım olarak gerçekçi hedefler belirlemek oldukça önemlidir. Hızlı kilo vermeyi hedefleyen insanların zayıflama programını yarıda bırakmaları ve verdikleri kiloyu bazen daha da fazlasıyla alma olasılıkları fazladır. Ayrıca kaçamak yaptığınızda diyeti bırakmak yerine günün geri kalanında sağlıklı beslenmeye devam edin. Aşırıya kaçmadan yapılan kaçamaklar size engel olmak yerine aksine motivasyon kaynağı olabilir.

 

 

Yanınızda Sağlıklı Atıştırmalıklar Bulundurun!

Her an yanınızda bulundurduğunuz sağlıklı atıştırmalıklar açlık hissinizi ve yeme isteğinizi bastırmada kurtarıcı olacak ve zayıflama sürecinizde çok etkili olacaktır. Çantanıza atacağınız

  • kuru/yaş meyveler,
  • kuruyemişler,
  • 2-3 kare bitter çikolata veya
  • salatalık-havuç gibi sebzeler

açlık hissinizi yatıştırmakla beraber aklınızdaki yemek isteğini de baskılayacak ve öğün saatinizde yemek yerken sofradan daha az yiyip, daha az kalori alarak kalkmanızı sağlayacaktır.

 

 

Diyete Her Ortamda Devam Edin!

Diyet yapanlar çoğunlukla yemek yenilecek arkadaş ortamlarında, aile oturmalarında bulunmak istemezler. Bunun sebebi kendilerine hâkim olamayıp, yeme isteklerini bastıramadan diyeti bozmaktan korkmalarıdır. Oysa sağlıklı beslenmeyi kilo vermek adına zorunluluk olarak değil bir yaşam tarzı olarak görürsek bulunduğumuz her ortamda sağlıklı besinleri tercih edebiliriz. Okul ve ofis gibi ortamlarda yemeğinizi evde hazırlayıp yanınızda taşımak yapacağınız en sağlıklı seçim olacaktır. Yemeğinizi bir kafede veya restoranda yiyecek iseniz yiyecekleri pişirme yöntemlerine ve içerdiği sos ve yağ durumuna göre seçmeniz önerilir. Izgara veya haşlama et ürünlerini gönül rahatlığıyla tercih edebilirsiniz, salata tercihinizde ise daha az kalori almak için salatanızı sossuz sipariş vermeli, sosunuzu makul ölçülerle kendiniz ilave etmelisiniz.

 

 

Egzersizi Hayatınıza Dâhil Edin!

Kilo vermede beslenmenin %70, egzersiz ise %30 payı vardır.  Egzersizler fiziksel ve ruhsal açıdan birçok sağlıklı etkiye sahiptir. Stres ve kaygı kilo vermenin önündeki en büyük engellerdendir. Egzersiz ruh halinizi düzeltir ve stresinizi azaltır. Düzenli egzersiz aynı zamanda metabolizma hızınızı artırarak kilo kaybınıza yardımcı olacaktır. Vücudunuzda bulunan bir kilo yağı eritmek için yaklaşık 7000 kalori harcanması gerekmektedir. Haftada bir kilo verebilmek için her zamankinden 7000 kalori daha fazla harcamalı veya 7000 kalori daha az almalısınız. Bu da günlük 1000 kaloriye denk gelmektedir. Beslenme tarzınızdaki değişimlerle 500 kalori daha az alabilir ve hayatınıza egzersizi ekleyerek de 500 kalori harcayabilirsiniz. Böylece yaşamınızda yaptığınız ufak değişikliklerle haftada bir kilo yağı vücudunuzdan uzaklaştırabilirsiniz.

 

 

Yediklerini ve İlerleyişi Kaydet!

Günlük olarak tükettiğiniz yiyecekleri kaydetmek zayıflama sürecinizde destekleyici olacaktır. Yediklerinizi kaydetmek aşırı yemenizi engelleyecek ve neyi eksik ve ya fazla tükettiğinizi görmenize yardımcı olacaktır. Ayrıca kilonuzu belli aralıklarla ölçüp kaydetmek zayıflama sürecinizin nasıl ilerlediğini görmek açısından oldukça önemlidir. Tartılmak için en uygun zaman sabah aç karna, tuvalet ihtiyacınızı giderdikten sonra ve mümkünse kıyafetsiz olduğunuz zamandır.

  • fazla uyuma veya uykusuzluk durumunda,
  • stres-gerginlik halinde,
  • uzun yolculuklar sonrasında,
  • kaçamaklar sonrasında,
  • PMS ve regl dönemlerinde

kilonuzda artış gözlemleyebilirsiniz. Bu artış ödemdir ve geçicidir ancak çok sık tartılırsanız kendinizi kilo almış olarak görüp motivasyonunuzun düşmesine neden olabilirsiniz.

Sağlıklı kilo verme üzerine birebir denenmiş yöntemlerin anlatıldığı bilgilendirme yazımız.
error: Kopyalamak mümkün değil !