Keten Yağının Saymakla Bitmeyen Yararları

Keten yağı –köftün yağı olarakta bilinir- vücut sağlığına inanılmaz faydaları olan ve 7000 yıldan fazla bir süredir yaşamsal faaliyet gösteren bir yağdır. İlk olarak Avrupa’da bulunan bu bitkinin kahverengi tohumları iltihaplı ciltler ve kabızlık sorununu çözme de kullanılırdı. İçerdiği doymuş asit oranı sayesinde, keten yağı hem kalp hastalıklarının tedavisinde hem iltihaplı bölgelerin rahatlatılmasında hem de hormonel problemlerin (kısırlık vb.) tedavisinde kullanılabiliyor.

 

 

İyileştirici Bir Bitki

Eski zamanlardan bu yana keten kumaşı için bir fiber kaynağı olan bu bitki ayrıca uzun zamandır iyileştiriciliğiyle de ünlü. Bugün, keten yağı bilinen en iyi terapi yağı olarak geçiyor. Bu yağ ayrıca hafif hastalıkların tedavisinde de ününü en eski zamanlardan beri koruyor.

 

 

Omega Yağları

Keten yağının içerisindeki özel doymuş yağlar sağlıklı bir vücuda sahip olabilmek adına size yardımcı oluyor. Doymuş yağlar özellikle vücut için inanılmaz değerli çünkü vücut tüm işlevlerini yerine getirebilmek adına –kendisi de bunu tek başına yapamayacağından bu yağlara ihtiyaç duyuyor. Özel doymuş yağlar tüm vücudun hücre yenilenmelerinde görev alıp ayrıca işlevini yitirmiş hücrelerin de tekrar işlev kazanmasına yardımcı oluyor.

Keten yağının içindeki doymuş yağlardan bir tanesi olan alfa-linoleik asit, ayrıca doymuş omega-3 yağı diye de biliniyor. Tıpkı balıklardaki omega-3 gibi tepkimeye giren alfa-linoleik asit kalp krizi riskini azaltırken daha sayamayacağımız bir sürü yararı da vücudumuza önemli miktarlarda sağlıyor.

‘’Keten yağı inanılmaz bir omega-3 kaynağıdır’’: İki kereden fazla olmak suretiyle diyet programınıza 1 çay kaşığı / 2.5 gram keten yağı kattığınızda farkı oldukça net bir şekilde anlayacaksınız. Ayrıca keten yağı doymuş omega-6 /linoleik asidik formunu da içinde barındırıyor: bu asit tıpkı bitkisel yağlar kadar faydalı.

Buna tüm ketentohumunu göz önünde bulundurarak bakarsak (sadece yağının faydaları değil), ketentohumu lignan (bitkilerde bulunan bir çeşit yararlı kimyasal) yönünden de oldukça zengin. Bu madde vücudun hormonel dengesini düzenleyerek hormonel hastalıkların önüne geçip, varsa onların tedavisinde kullanılabiliyor. Lignanlar ayrıca bakteri, mantar virüslerle de savaştıklarından kanser tedavisinde de kullanılabilirliği yüksek bir madde.

 

 

Kolestrolü düşürerek kalp krizine karşı koruma sağlıyor ve yüksek kan basıncını kontrol altına alıyor.

Birçok araştırma gösteriyor ki keten yağı, kolestrolü düşürerek kalp krizi riskini neredeyse ortadan kaldırıyor. Bu yağı kullanmak aynı zamanda göğüs bölgesi ağrılarına ve yüksek kan basıncına da iyi geliyor. Buna ek olarak, Boston’s Simmons College’in yaptığı beş yıllık bir çalışmaya göre keten yağı daha önceden kalp krizi geçirmiş hastaların bir daha kalp krizi geçirmelerini de önleyen bir özelliğe sahip. Ayrıca yüksek kan basıncını da düşürerek bu basınç yüzünden oluşan rahatsızlıkları da (arter damarının zorlanması, zayıf sirkülasyon vb.) ortadan kaldırıyor.

 

 

İltihap yoluyla ortaya çıkan gut, deri veremi ve meme fibrokistik hastalıklarıyla savaşıyor

Doymuş omega-3 asitleri bu rahatsızlıkların tedavisinde görev alıyor. Örneğin deri veremi hastalığında, keten yağı sadece iltihabı yok etmiyor aynı zamanda bu hastalıktan kaynaklanmış olan artmış kolestrol seviyesini de bir nevi yerine oturtuyor. Gut hastalığı için keten yağı almak hastalık esnasında yaşanan ağrılı semptomları hafifletebiliyor. Buna ek olarak, doymuş omega-3 asidi iodine (fibrokistik meme hastalığı yaşayan kadınlarda seviyesi çok düşmüş olan bir mineral –bu mineral sadece kadınlarda bulunur) emilimini önleyerek acıyan bölgenin rahatlamasını sağlar.

 

 

Kabızlığı, hemoroidi, divertikül bozukluklarını ve safrakesesi taşı hastalıklarını kontrol altına alır

İçerdiği yoğun miktardaki lif oranı sayesinde, ketentohumu tohumları dışkılama yollarının (kalın bağırsaktan anüse kadar ilerleyen yol) açılmasına yardımcı olur, bu nedenle doğal olarak kabızlık, hemoroid ve divertikül bozukluklarının da doğal bir çözümü haline gelir. Bu divertikül rahatsızlığında, ketentohumu ayrıca karaciğer torbalarını boşaltarak ve bu doluluk nedeniyle oluşan iltihapları da ortadan kaldırır. Bağırsak iltihabındaki rahatsızlıklar sırasında ketentohumu alırsanız, bu bitki iltihap oranını azaltarak vücudu onarmaya başlar. Ek olarak, bu yağ ağrılı safrakesesi taşı hastalığını da kontrol altına alarak taşın dışarı atılmasında vücuda yardımcı olur.

 

 

Sivilce, egzama, sedef hastalığı, güneş yanığı ve gül hastalığı gibi deri rahatsızlıklarını tedavi eder

Yağın içerisinde bulunan doymuş yağlar cilt yenilenmesi ve korunmasında da önemli rol oynarlar. Kızarmış, egzama yüzünden tahriş olmuş bölgelere, sedef ve gül hastalığının yarattığı iltihaplı durumun karşısında doymuş yağlar devreye girerek, iltihabın yok olmasına yardımcı olurken bir yandan da tüm cildin nem oranını dengeleyerek daha yumuşak bir görüntü elde edilmesini sağlar. Ayrıca güneş yanığına maruz kalmış bir cildin de daha hızlı iyileşmesini sağlar.

 

 

Saç ve tırnakları destekleyerek onları korur

Keten yağının içerisinde bulunan zengin omega-3 doymuş yağı sayesinde saçlar doğal olarak daha sağlıklı ve daha hızlı uzarlar. Buna benzer olarakta, yağın doymuş yağlarla dolu olması sayesinde tırnaklar nemini korur ve daha güçlü oldukları için kırılma ya da sararma gerçekleşmez.

 

 

Sinir sistemi bozukluğu nedeniyle oluşan hastalıkların hasarlarını en aza indirir

Keten yağının içinde bulunan doymuş yağlar sayesinde sinir uçları kendini yeniler ve bu yağ sinir uçlarını yenilediği için de uyuşma ve karıncalanma hissini ortadan kaldırır. Ayrıca sinir hücrelerine sürekli bir aktarım gerçekleştiğinden Parkinson hastalığının tedavisinde de kullanılabilir. Ve son olarak sinir hücrelerinin diyabet ve doku sertleşmesinden kaynaklanan bozukluklarını onarır ve korur.

 

 

Kanser riskini azaltır ve yaşlanma etkilerine karşı bir duvar oluşturur

Ketentohumundaki lignanlar meme, kolon, prostat ve cilt kanser çeşitlerinde etkili bir rol oynar. Daha fazla çalışmaya ihtiyaç duyulmasına rağmen, Toronto Üniversitesi’nin yapmış olduğu çalışmalar gösteriyor ki meme kanserine maruz kalmış kadınlarda ketentohumu virüsleri yok ederek hücre yenilenmesine yardımcı oluyor. İlginç bir biçimde, lignanlar ayrıca yaşlanma karşıtı bir etkiye de sahip oluyorlar.

 

 

Menopoz dönemi rahatsızlıklarını, rahim bölgesi ağrılarını, kadın doğurganlığını ve endometriyozis hastalığının tedavisinde önemli rol oynar

Ketentohumunda bulunan lignanlar hormonel dengeyi sağlama konusunda yeterli oldukları için kadınların östro-progesteron oranlarını stabilize ederler ve ayrıca vajinal bölgenin rahatlamasına ve menopoz dönemi nedeniyle oluşan yanma hissiyatının yok olmasına yardımcı olurlar. Ketentohumu ayrıca kadının doğurganlığını da önemli oranlarda arttıran bir bitkidir. Buna ek olarak, ketentohumu içerisinde bulunan doymuş yağlar sayesinde kadınların regl döneminde prostaglandins üretimini durdurur ve bu da aşırı kanamayı önleyen ve rahatsızlık hissiyatını ortadan kaldıran bir özelliktir.

 

 

Prostatla, erkek doğurganlığıyla (kısırlık) ve iktidarsızlıkla savaşır

Keten yağı içerisinde yer alan doymuş yağlar sayesinde prostatın vermiş oldu şişkinliğe ve iltihaba karşı ekstra koruma sağlar. (prostat: sidik torbası bölümündeki et bezlerinin aşırı şişmesi sonucu oluşan hastalık) Şişme, büyüme ve çiş tutamama gibi semptomları en aza indirmeye yardımcı olur. Doymuş yağlar ayrıca spermlerin daha sağlıklı olmasını sağlar ve bu da erkek doğurganlığı oldukça arttıran bir yöntemdir. Ayrıca penis üzerindeki kan akışını maksimum düzeye çıkartarak iktidarsızlığı tamamiyle ortadan kaldırır. Bu da dolaylı yoldan hem doğurganlığı arttırır hem de psikolojik olarak kişinin iyi bir durumda olmasına yardımcı olur.

Omega yağı içeren keten tohumları iktidarsızlığı giderme, yaşlanmayı geciktirme ve daha bir çok konuda faydalıdır.

Omega yağı içeren keten tohumları iktidarsızlığı giderme, kalp krizine karşı koruma ve yaşlanmayı geciktirme ve daha bir çok konuda faydalıdır.

  Sosyal   Medyada   Paylaşın
  • Site Yorum

  • Bir Yorum Bırak

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Tüm Konular
error: Kopyalamak mümkün değil !