Kıl Dönmesi neden olur evde doğal çözümler

Kıl dönmesi neden olur?

Kıl dönmesi neden olur ve nasıl evde basit yöntemlerle iyileşir konusunda  profesyonel tıp çalışmaları ışığında bu yazı  size yol gösterecektir. Genellikle göbekte, kuyruk sokumu ve koltuk altı gibi bölgelerde oluşan, kılların deri altına girerek apse yaratması durumuna kist dermoid sakral veya kuyruk sokumu apsesi denir. Çeşitli nedenlerden dolayı cilt yüzeyine çıkamayan kılların oluşturduğu bu cilt problemi daha çok genç erkeklerde görülmektedir. Kıl dönmesi kaşıntı, iltihaplı cerahat toplanması yani apse , kokusu pis akıntı, iç çamaşırda ıslaklıklara neden olabilmektedir.

Ağrı ve acı veren bu rahatsızlık kaşıntı ile kendini belli ederken çoğu kişi için ileri dereceye ulaşan bu acı cerrahi müdahaleler ile sonuçlanmaktadır. Uzun süre bilgisayar ya da masa başında oturanların, uzun yol şoförlerinin, sırtları ve gövdeleri yoğun ve sert kıl kaplı olanların daha sık karşılaştığı kıl dönmesi sorunu için erken süreçte alınabilecek önlemler aslında vardır.

Bunların temelinde kılın ucunun deri altından çıkamadığı ve içeride büyümeye devam ederek cilt altında mikrobik etki ile kıl kökü iltihabı ve sonrasında  oluşan bir süreci tarif eden sakral apse, kuyruk sokumu iltihabı, kuyruk sokumu apsesi tanımıdır. Son yıllarda bu şekilde kıl ucunun deri altında hapsolması dışında bir diğer teoride deri yüzeyinden kopan kılların kuyruk sokumu, koltuk altı, kasık ve sırt gibi vücut bölgelerinde tıpkı bir diken gibi deriye saplandığı ve buradan deri altına nüfuz ederek deri altında kuyruk sokumu iltihabı ve apsesi oluşur. Kuyruk sokumu iltihabı ve sebebi kıl dönmesi adı altında anılan bütün sağlık sorunlarını oluşturduğu yönündedir.

Kıl batması oluştuğunda evde ilk zamanlarda uygulanabilecek bazı bitkisel çözümler ile fayda sağlamak mümkün. Ancak problem ileri derecedeyse bu çözümler fayda etmeyebilir. Bu yazımızda kıl dönmesi sorunu olanlar ve erken süreçte önlem almak isteyenler için bitkisel öneriler sunacağız.

Kıl Dönmesi için Bitkisel Kür 

Malzemeler

  • 100 gr. kurutulmuş ısırgan otu
  • 1 bardak su

Uygulanışı

1 bardak suda 100 gr. kurutulmuş ısırgan otunu 4-5 dakika kadar haşlayarak lapa kıvamına getirin. Ardından ısırgan otu lapasını temiz bir beze ya da tülbent üzerine koyarak kıl dönmesi oluşan bölgeye sarın. Kürü o bölgede 20 dakika bekletmeniz yeterlidir. Batık kıllar sonrası oluşan apse için aynı bitkisel kür yöntemini haftada 2-3 defa tekrarlayabilirsiniz.

Kıl Dönmesi için pişmiş soğan kürü

Malzemeler

  • 1 adet soğan
  • Gül suyu

Uygulanışı

Pek çok hastalıkta etkili ve faydalı olan soğan kürünü kıl batması ile apse oluşan bölge için de uygulayabilirsiniz. Kuru soğanı ocakta biraz ısıtarak vücudunuzun dayanacağı sıcaklığa getirin. Ardından soğanı kıl batması ile oluşan apse üzerine koyarak soğuyuncaya kadar bekletin ve sonrasında o bölgeyi gül suyu ile temizleyin.

Kıl dönmesi için veya kuyruk sokumu iltihabı soğan kürü uygulamasını haftada 2 kez uygulayarak kolay yoldan apse boşalması sağlanabilir. Bunun dışında dikkate almanız gereken bazı ufak önerilerde şunlardır;

  • Kuyruk sokumu iltihabı oluşan bölgeye kese uygulaması ve peeling uygulaması yapabilirsiniz ancak bu durum genellikle iltihaplı dönemde uygulanırsa faydadan çok zarar yapacak ve itihabın yaygınlaşarak kana karışmasına bile sebep olabilecektir. Bu nedenle kuyruk sokumu iltihabınız varsa arkadaşınız size hamamda kese önerirse bundan kaçının.
  • Kılın batık ve dönmesini engellemek için kendi halinde uzamasını bekleyebilirsiniz.
  • Kılın uzun kalmasını sağlayacak ağzı buna uygun tıraş makinelerini tercih edebilirsiniz.
  • Kıl dönmeleri için kullanılabilecek özel bir cımbızla kılları çekebilirsiniz.

Kıl dönmesi tedavisi nasıl olur?

Kıl batması sonrası oluşan dermoid kist ve apse ilk olarak apseye yönelik acil müdahale ile tedavi edilir. Bu durumda apse drenajı, marsupializasyon dışa ağızlaştırma, çeşitli kavite içi lazer ve vakum tedavisi gibi yöntemler uygulanabilir. Oluşmuş bir kuyruk sokumu apsesi aslında tekrarlayabilecek bir durum olduğu için tedavi amaçlı aşırı kıllı hastaların lazer epilasyon veya düzenli depilasyon ile sırt, boyun ve kuyruk sokumu bölgesinin kıllardan arındırılması önlem olarak denenebilir. Bütün bu saydıklarımız yapılsa bile bünyesel olarak batık ve içe büyüme eğilimi olan kılların varlığı, kalın ve yağlı cilt özellikleri olan hastalarda tekrarlayan kuyruk sokumu apsesi oluşabilir.

Kıl dönmesi sorunu ve doğal tedavisi
İltihaplı kıl batması nedir ve kıl dönmesi ameliyatı gibi doğal tedavilere alternatif çözümler her zaman karşımıza çıkabilir.
error: Kopyalamak mümkün değil !