Kil Maskesinin Faydaları

Kil içeriğinde birçok mineral bulunduran yanardağlar, kayalar ve toprak parçacıklarından oluşan bir toprak çeşididir. İçerdiği minerallerden dolayı değerli bileşenlere sahiptir.

Kil farklı bölgelere göre farklı renkte ve içerikte olabilir. Kilin rengi, bulunduğu bölgenin toprak rengine, kayaların ve volkanik etkilerin bulunmasına göre değişebilmektedir. Cilt maskesi olarak kullanılan killer pembe, beyaz, sarı ve yeşil renkte farklı bölgelerden elde edilmesiyle ortaya çıkar.

Kil Maskesi Ne İşe Yarar?

Kil maskesi eski çağlarda da güzelleşmek için kullanılan bir maske olarak tarihin sayfalarında yer alır. Cildin parlamasını engeller, cildin nem dengesinin korur, yaşlılık etkilerinin azalmasını gerginleşmesini sağlar, gözeneklerin açılmasını ve sivilcelerin oluşmasını önler. Özellikle düzenli olarak uygulamak cilde sağlık katacaktır.

Kil Maskesi Nasıl Yapılır?

Kil maskesi cilt tipine göre rengi seçilerek hareket edilmesi gereken bir uygulamadır. Cildin yağlı, kuru, karma olması farklı renklerde kullanım gerektirir. Ayrıca içerisine bazı ilave yağlar ya da malzemeler eklenerek etkisi artırılabilir. Ancak en basit şekilde süt ya da su karıştırılarak hazırlanabilir.

Kil Maskesi Kullanımı

Süt ya da suyla hazırlanan kil maskesini kullanmadan önce cildin temizlenmesi gereklidir. Makyaj ya da herhangi bir kalıntı olmamalıdır. Yeşil veya beyaz kil cilt için uygun olan killerdir. Kili suyla ya da sütle karıştırarak yumuşattıktan sonra göz çevresi hariç olarak yüze dairesel hareketlerle yedirilir. 10 dakika sonra ovalayarak çıkartılır ve sonrasında da ılık suyla yüz yıkanır. Yağlı ciltlere yeşil kil, kuru ve hassas ciltlere de beyaz kil kullanılması uygun olacaktır.

Her Cilt Tipi İçin Kil Maskesi Tarifi

Bir yemek kaşığı kili bir kabın içerisine koyun, yağlı ciltler için su ekleyin, karma ciltler için süt ve kuru ciltler için de; jojoba yağı kullanarak karıştırın ve iyice ezin. Maskeyi yüzünüze uygulayarak 10 dakika sonra ılık suyla yıkayın. Kuru ciltler nemlendirici kullanabilir.

Kil çeşitleri, maske tarifleri ve kil maskesinin faydaları.

Kil çeşitleri, maske tarifleri ve kil maskesinin faydaları.

  Sosyal   Medyada   Paylaşın
  • Site Yorum

  • Bir Yorum Bırak
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Tüm Konular
error: Kopyalamak mümkün değil !