Kilin Cilde Faydaları

Kil, cilt ve saç maskelerinde sıkça kullandığımız bir malzemedir. Özellikle yağlı cilt ve yağlı saçlar için oldukça etkili olan kil maskesi, cildini tazelemek ve yağdan arındırmak isteyenlerin tercihi oluyor. Ülkemizde bol miktarda bulunan kil, doğal bir hammadde olduğundan, kozmetik ürünlerin yanı sıra, ev yapımı cilt maskelerinde de sıkça kullanılır. Topraktan aldığı vitamin ve mineraller ile cilde birçok yarar sağlayan kil, yüzyıllardan bu yana vücudu hastalıklara karşı korumak için kullanılmıştır. Özellikle deri ve cilt sağlığında kullanılan kilin cilde faydaları saymakla bitmez desek yanlış olmaz.

Başta egzama ve sedef olmak üzere birçok deri hastalığının tedavisinde kullanılan kil, ciltteki bakterileri temizlemek için uygun bir malzemedir. Cilde su ile karıştırarak uygulanır. Cilt üzerinde çabuk kuruyan bir malzeme olduğu için cilt üzerinde 15 dakika bekletilmesi yeterlidir. Ciltte oluşan leke ve kızarıklıkların giderilmesine, ayrıca tahriş ve alerjilerin de azalmasına yardımcı olur. Peki, kil cilt için nasıl kullanılır?

Yağlı Ciltler İçin Kil Maskesi

Yağlı bir cilt yapınız varsa, bu maskeyi haftada 1 ya da 2 kez düzenli olarak kullanarak sivilce, akne, siyah nokta ve yağlanma problemlerinizin önüne geçebilir ve azaltabilirsiniz. 

  • 1 tatlı kaşığı kil
  • 1 tatlı kaşığı maden suyu
  • 2 tatlı kaşığı su
  • birkaç damla limon suyu 

Yeşil kil, aktarlarda bulabileceğiniz bir malzemedir ancak yine de satın aldığınız ürünün gerçekten kil olduğuna emin olmalısınız. Kili bir kaba aldıktan sonra içerisine maden suyu, limon suyu ve içme suyunu da ilave edip karıştırın ve çamur kıvamı elde edin. Fazla su maskenin sulanmasına neden olabilir. Bu nedenle suyu azar azar ilave edin. Hazırladığınız kil maskesini, önceden temizlediğiniz yüz, boyun ve dekolte bölgenize uygulayın. Çabuk kuruyan bir maske olduğundan, 5 dakika sonra mimik hareketleri yapmada zorlanabilirsiniz. Bu maskeyi, yağlı bir cildiniz varsa 15, kuru ya da hassas bir cildiniz varsa 10 dakika yüzünüzde bekletmeniz yeterlidir. Kil, hücrelerin oksijen almasına yardımcı olur. Bu nedenle yaşlanmış ciltler için de oldukça faydalı bir malzemedir. Kili dilerseniz vücut maskesi olarak da banyo sırasında kullanabilirsiniz.

Cilt yağlanması ve buna bağlı cilt sorunları için kil maskesi tarifi.
Cilt yağlanması ve buna bağlı cilt sorunları için kil maskesi tarifi.
error: Kopyalamak mümkün değil !