Kilo Kaybı Nedenleri

Ani Kilo Kaybı Nedenleri

Normalde birkaç kilo kaybetmek gayet normaldir!

Ani kilo kaybı kaç kilo demek?

Diyet ve egzersizle verilen kilo aynen öyledir. Ancak yaşam biçiminizde büyük bir değişiklik yapmadan ani kilo kaybı büyük bir soruna işaret edebilir. Ani kilo kaybı demek için aynı miktarda yiyecek yediğiniz ve aynı miktarda fiziksel aktivite yaptığınız anlamına gelir.

Kilo verme bir başarı gibi gözükse de, açıklanamayan kilo kaybı, neşelenmeniz gereken bir şey değildir. Aslında, bir yıldan az bir sürede vücut ağırlığınızın% 5’inden fazlasının açıklanamayan bir şekilde kaybedilmesi ile oluşan ani kilo kaybı altta yatan bir tıbbi soruna işaret edebilir. Bir ay içinde sebepsiz 5 kg ve üstünde kilo kaybı ani kilo kaybı demek için yeterlidir.

Durduk yere olan hızlı kilo kaybı ciddiye alınmalıdır ve bunun nedenini belirlemek için derhal bir doktora danışmalısınız. Unutmayın, bir hastalık ne kadar erken ortaya çıkarsa, tedavinin başarılı sonuçlanması o kadar yüksektir.

İşte açıklanamayan ani kilo kaybı yapabilecek 10 sağlık sorunu.

1. Diyabet ani kilo kaybı ile seyredebilir.

Diyabet, açıklanamayan kilo kaybının ardındaki genel bir nedendir. Vücutta yetersiz insülin üretimi veya vücudun insüline düzgün tepki vermemesi nedeniyle kandaki glikozun yükselmesine neden olan bir metabolik bozukluktur.

Kilo kaybı diyabetli kişilerde iki nedenden dolayı ortaya çıkar: sık idrara çıkma nedeniyle aşırı su kaybı ve vücudun kandaki şekerden dolayı kaloriyi alamamasıdır.

Ayrıca, eğer vücutta yetersiz insülin varsa vücut, enerji için yağ ve kas yakmaya başlar ki bu da vücut ağırlığının düşmesine neden olur.

Indian Journal of Medical Research’te yayınlanan 2014 çalışmasında, ciddi kilo kaybının sadece Tip 1 diyabet veya Tip 2 diyabette yaygın olduğu ve uzun süreler boyunca saptanamayacağının rapor edildiği bildirildi.

İstenmeyen kilo kaybının yanı sıra, diyabetin diğer bazı belirtileri arasında; sık idrara çıkma, aşırı susama, yoğun açlık, fazla yorgunluk, düzgün iyileşmeyen kesikler ve çürükler ve ayaklarda ve / veya ellerde karıncalanma hissi sayılabilir.

 

 

2. Hipertiroidi ani kilo kaybı sebepleri arasında sıktır.

İştahta hiçbir değişiklik ya da artış olmamasına rağmen hızlı kilo kaybı tiroid problemini özellikle de hipertiroidi düşündürmelidir.

Bu tip tiroid probleminde tiroid bezinin fazla çalışmasında oluşan anormal bir tiroid hormonu artışı, kanda dolaşan tiroid hormonlarının aşırı aktivitesi ile hızlanan metabolizma ile kilo kaybına neden olur.

T4, T3 veya kanda dolaşan yüksek miktardaki tiroid metabolizma  hormonları, metabolizma işleme hızının yüksek olmasına ve vücudun çok enerji yakmasına neden olabilir.

Hipertiroid hızlı kilo vermenin yanı sıra kalp hızınızı da hızlandırır ve fazla terleme, sıcak basması, panik atak, ruh hali karmaşası, şişkin gözler, kas güçsüzlüğü ve yorgunluğa neden olur.

 

 

3. Mide Ülseri ani kilo kaybı yapabilir.

Peptik ülserden muzdarip insanlar açıklanamayan kilo kaybı yaşarlar. Aslında bu birçok insanda belirgin bir işarettir.

Bir mide ülseri olarak da bilinen peptik ülser, midenin iç astarında veya ince bağırsağın üst kısmında gelişen bir yaradır. Bu yara, ağrıya ve iştah kaybına neden olur.

Bu nedenle kilo vermenin ardındaki sebep, peptik ülserin belirtileri olan kusma ile karışık iştah kaybı ve mide bulantısıdır.

Bazı diğer belirtiler arasında, sadece birkaç kaşık yemek yedikten sonra tok hissetmek, göğüs ağrısı, kanlı veya koyu katran şeklindeki dışkı ve yorgunluk bulunur.

 

 

4. Parazit infestasyonu ani kilo kaybettirir.

Bağırsaklarda oluşan parazitler ani kilo kaybının diğer yaygın bir nedenidir.

Birkaç çeşit parazit vücudunuzda yaşayıp, vücudunuzdan besleniyor ve bazıları tükettiğiniz gıdalarda hayatta kalıyor. Bu gibi parazitler arasında kıl kurdu, kanca kurdu ve tenyalar bulunur; cildinizden veya yediğiniz yemeklerden vücudunuza girer.

Bir parazit infestasyonu sırasında, iştahınızı açıldığını fark edeceksiniz, çünkü parazitler yediğiniz gıdaları tüketiyor ve böylece her zamankinden daha fazla aç oluyorsunuz. Ayrıca, PLOS dergisinde yayınlanan 2013 tarihli bir araştırmaya göre, bir parazitlenme olayını takiben her ne kadar iştah artışı olsa da kilo verme kaçınılmazdır çünkü bu vücudun parazitlerle savaşma yönetimi olabilir.

 

 

5. Depresyon iştahsızlık ile kilo kaybına neden olur.

Tuhaf gelse de depresyon istem dışı kilo vermeye neden olur.

Bu genel duygu bozukluğu, iştahınızı da içeren günlük yaşamın farklı yönlerini etkileyebilecek hüzün, kaygı, öfke ya da hayal kırıklığına yol açar.

İştah azlığı nedeniyle, depresyona giren insanlar kilo vermeye başlar.

Uygulamalı Fizyoloji, Beslenme ve Metabolizma dergisinde yayınlanan bir 2008 çalışmasında, depresyon semptomlarındaki artışın kilo kaybıyla ilişkili olduğu bildirilmektedir. Bu da, T3 ve fT4 seviyelerindeki düşüş gibi hipoglisemi yönünde bir eğilimle bağlantılıdır.

Depresyonun diğer yaygın belirtileri arasında uyku sorunları, konsantrasyon güçlüğü, olumsuz düşünceler, umutsuzluk ve / veya çaresizlik duyguları, intihar düşünceleri ve çok daha fazlası yer alır. Bununla birlikte, bazı vakalarda, depresyon kilo kaybı yerine kilo artışına da neden olabilir.

 

 

6. Kanser hastalıkları katabolizma ile kilo kaybı yapar.

Açıklanamayan kilo kaybı, prostat, meme, akciğer, pankreas, yumurtalık ve kolon kanseri gibi farklı kanser tiplerinin ilk göze çarpan belirtilerinden biridir.

Anormal hücrelerin kontrolsüz büyümesi metabolizmanızı hızlandırır ve kilolara neden olan kaynakları zorlayarak tüm vücudunuzu yıpratır. Kanser hücreleri yayılmaya başladığında, çeşitli iç organların işleyişi de bozulur.

Ayrıca, kanser, yüksek kalorili yemekler yense bile vücutta kilo almayı zorlaştıran kimyasal değişikliklere neden olabilir.

Kanser tedavileri kilo kaybına yol açabilir. Radyasyon ve kemoterapi genellikle iştah azalmasına neden olur. Ayrıca bulantı, kusma ve ağız yaraları gibi yan etkiler, yemek yemeyi acı verici bir süreç haline dönüştürür.

Kilo kaybı ve iştah kaybı dışında belirtiler ve semptomlar kanser türüne göre değişir.

 

 

7. Crohn hastalığı bağırsak metabolizmasını bozar.

Crohn hastalığı, iltihaplı bir bağırsak hastalığı olan kasıtsız zayıflamayla bağlantılı başka bir sağlık sorunudur.

Kilo kaybı, ihtiyaçlarınızı karşılamak için yeterli kaloriyi almamanın neden olduğu yetersiz beslenmenin bir göstergesidir. Bu, kötü iştah, yemeklerden tiksinme, besin maddelerinin emilim yetersizliği ve ishal ayrıca bağırsak kanaması sonucu besin maddelerinin kaybı nedeniyle olur.

American Journal of Clinical Nutrition’da yayınlanan 1994 tarihli bir araştırma, kilo veren Crohn hastalığı olan kişilerde kilo vermeyen insanlara kıyasla daha düşük açlık ve daha az yeme keyfi olduğunu rapor ediyor. Burada kilo kaybı, hastalığın enerji tüketilmesinde değil, gıda alımındaki bir düşüşe bağlıdır.

Crohn hastalığının diğer bazı belirtileri kalıcı ishal, düşük dereceli ateş, düşük enerji, karın ağrısı, kramp, bulantı ve kusmadır.

 

 

8. Tüberküloz kronik kilo kaybı yapar.

Açıklanamayan kilo kaybı tüberkülozun (TB) bir belirtisi olabilir. Aslında, bu ciddi enfeksiyonun ilk işaretlerinden biri, iştahsızlık eşliğinde beklenmedik kilo kaybıdır.

Bu bulaşıcı hastalığa Mycobacterium tüberküloz bakterisi neden olur. En çok akciğerleri etkiler ancak lenf düğümleri, kemikler, sindirim sistemi, üreme sistemi ve sinir sistemi gibi vücudun diğer bölümlerini de etkileyebilir.

Açıklanamayan kilo kaybına ek olarak, tüberkülozun diğer semptomları, enfeksiyondan etkilenen organa bağlı olarak, 3 haftadan fazla süren kalıcı bir öksürük, aşırı yorulma, ateş, gece terlemesi ve diğer belirtileri de içerir.

 

 

9. Bunama ve Alzheimer Hastalığı kilo kaybına yol açar.

Açıklanamayan kilo kaybı, orta yaşlı insanlardaki bunaklık belirtileri olabilir. Her ikisinin de alakasız görünmesine rağmen, araştırmacılar kilo kaybı ve Alzheimer hastalığı arasındaki bağlantının altını çiziyorlar.

Londra’daki Psikiyatri Enstitüsündeki araştırmacılar tarafından 2005 yılında yapılan bir araştırmada, bunama hastalarında kilo kaybı, bunama belirtilerinin başlamasından bile çok daha önce başladığı belirtildi.

Weill Cornell Tıp Koleji araştırmacıları tarafından yapılan 2014 tarihli araştırma, beyinde amiloid-beta peptidin birikiminin vücudun kilo düzenleyici mekanizmasını bozduğunu ve Alzheimer hastalığının teşhisinden yıllar öncesinde kilo vermenin hızlandığını belirtti.

 

 

10. HIV bağışıklık sistemi çökmesi ie vücut direnci bozulur.

Önemli miktardaki kilo kaybı, bağışıklık eksikliği virüsüne (HIV) yakalanmış insanlarda yaygındır.

HIV tıpkı diğer virüsler gibidir, ancak diğer virüslerden farkı, insan bağışıklık sisteminin bu virüsü temizlememesidir. Aksine, virüs bağışıklık sistemini yok eder, böylece vücudunuz artık enfeksiyonlar ve hastalıklarla savaşamaz.

Zaman içinde kontrol edilmezse, HIV AIDS’e dönüşebilir.

Kilo kaybının yanı sıra, ateş, gece terlemesi, boğaz ağrısı, kas ağrısı, kızarıklıklar, yorgunluk, kusma, mide bulantısı ve ishal HIV’in diğer semptomlarından bazılarıdır.

 

 

Açıklanamayan veya Ani Kilo Kaybının Diğer Nedenleri:

Yukarıda belirtilen hastalıkların yanı sıra, kasıtsız kilo vermenin diğer bazı nedenleri şunlar olabilir:

* Kronik obstrüktif akciğer hastalığı, kas kaybı, konjestif kalp yetmezliği, alkol, hiperkalsemi (kalsiyum fazlalığı), yetersiz beslenme, Parkinson hastalığı, Addison hastalığı ve çölyak hastalığı.

* Kemoterapi, laksatifler ve tiroid ilaçları içeren ilaç tedavileri.

* Amfetaminler ve kokain dahil eğlence amaçlı ilaçlar.

 

error: Kopyalamak mümkün değil !