Kilo Vermek İstiyorsanız Asla Tüketmemeniz Gereken 10 Gıda – 1-2

Kilo vermek kolay bir şey değil fakat son dönemlerde gelişen sağlık etkilerinin farkındalığı sayesinde, insanlar vücutlarındaki fazla kilolarından kurtulmak için artık çaba sarfediyorlar.

Aşırı kilolu ya da obez hastası olan insanlar kalp krizi, diyabet, metabolik bozukluklar, depresyon ve kanser gibi bazı hastalıkların risklerini taşıyorlar. Neyse ki, kilo vermek bu tarz hastalıkların ve başka rahatsızlıkların risklerini azaltabiliyor.

Düzenli egzersiz ve sağlıklı bir diyet ile ulaşmak istediğiniz kiloya rahatlıkla düşebiliyorsunuz. Ama, insanlar genellikle diyetlerini planlarken bazı hatalar yapıyorlar.

*Unutmamak gerekir ki, bazı yiyecekler sizin kilo vermenize yardımcı olurken, bazıları da bunun tam tersi etkiyi yaratıyor vücudunuzda.

*Ve siz bu yiyecekleri olduğundan fazla tükettiğiniz anda, kilo verme sürenizi geciktirerek neredeyse bu amacınızı sonlandırıyorsunuz.

 

 

1- ŞEKERLİ KAHVALTILIK GEVREKLER

Düzenli ve sağlıklı bir kahvaltı daha az efor sarfederek kilo vermenizi ve gün içerisinde daha geç acıkmanızı sağlar. Ve eğer kahvaltıyı atlarsanız, son derece sağlıksız atıştırmalıklara yöneleceksiniz.

Ama eğer, bir kase dolusu şekerli kahvaltılık gevrek yerseniz, bunun da size bir yardımı dokunmayacaktır.

Bu kahvaltılık gevrekler vücudun kilo almasına neden olan şekerlerle doludur. Dahası, yapılış sürecinde aşırı kilo aldırıcı karbonhidratlarla rafine edilmiştir.

İşi daha da kötüleştirerek, bu ürünleri yediğinizde bu kan şekerinizin yükselmesine ve insülin seviyenizin tavan yapmasına sebep olacaktır.

Bu nedenle, bir kahvaltılık gevreği alırken içindekiler kısmını çok dikkatli okumanız ve yoğun oranda şeker ve rafine edilmiş ürünler varsa, o gevreklerden kaçınmanız gerekmektedir.

Fakat beslenme kurallarınıza uygun bir ürün (gevrek) seçtiğinizde, bu gevrekler kilo kontrolünüzde size yardımcı da olacaktır.

 

 

2- CİPSLER VE PATATES KIZARTMALARI

Patates cipsleri ve patates kızartması abur cuburların bir nevi bayrak taşıyanlarıdır ve eğer onları yemeyi çok seviyorsanız, kilo vermeyi rahatlıkla unutabilirsiniz.

Kızarmış haldeki patatesler yoğun miktarda yağ ve kalori içerirler, bu yüzden diyet döneminizde tüketmemeniz gereken bir yiyecek türüdür. Buna ek olarak, kızarmış patatesler kan şekerinizin ve insülin oranınızın çok hızlı yükselmesine ve beslenme alışkanlığınızın ve buna bağlı kilonuzun kontrolünde sizde negatif bir etkiye neden olur.

Bir diğer olay ise karbonhidrat yönünden zengin ürünler (patates kızartması gibi) yüksek ateşte kızartıldıklarından, yoğun oranda akrilamid üretirler. (akrilamid: yağ ve şeker yanmasından ortaya çıkan bir kanserojen madde)

Harvard’da 2011 yılında yüz yirmi bin sağlıklı ve obez olmayan katılımcı üzerinde yapılan araştırmada patates cipsleri ve normal patatesler tüketildiğinde sağlıksız kiloların vücutlarına geri geldiği bulgulanmıştır.

Ayrıca yapılan araştırmanın diğer bir sonucu da şu; katılımcılara her gün 1 ons (28 gram) cips veriliyor ve 15 adet cips yaklaşık olarak 420 grama tekabül ediyor ve 4 yıllık periyodda da sağlıklı olan insanlar bu 420 gramı sağlıksız bir kilo olarak vücutlarına alıyorlar.

Eğer patates seven biriyseniz, haşlanmış patates doyurucu bir özelliğe sahiptir ve sağlıklı bir seçenektir.

Diğer kızartılmış (dondurulmuş) yiyecekler (soğan halkası, kızarmış tavuk, paneli tavuk vs.) de tıpkı patates kızartması gibi sağlıksızdır ve kilo vermek için harcadığınız eforun yok olmasına neden olurlar.

 

Bu yazının diğer bölümleri:

Kilo Vermek İstiyorsanız Asla Tüketmemeniz Gereken 10 Gıda – 3-5

– Kilo Vermek İstiyorsanız Asla Tüketmemeniz Gereken 10 Gıda – 6-8

– Kilo Vermek İstiyorsanız Asla Tüketmemeniz Gereken 10 Gıda – 9-10

Kilo vermenizi engelleyen ve sağlığınızı kaybetmenize neden olan gıdalar
Kilo vermenizi engelleyen ve sağlığınızı kaybetmenize neden olan gıdalar
error: Kopyalamak mümkün değil !