Kilo Vermek İstiyorsanız Asla Tüketmemeniz Gereken 10 Gıda – 3-5

3- DİYET SODA (KOLA)

Eğer normal kola içerken birden diyet kola içmeye başlayıp kilo vermeyi düşünüyorsanız, bir daha düşünmenizde fayda var.

Diyet kolanızın içindeki yapay tatlandırıcılar iştahınızı tamamiyle etkileyerek, sizi daha fazla abur cubur yemeye itiyor. Hatta, 2015’te Amerikan Yaşlılık Hastalık Bilimi Topluluğu’nun o dönemki gazetesinde yayınladıkları bir rapora göre, diyet kola içen insanlar içmeyen insanlara göre dokuz yıl içerisinde üç kat daha fazla abdominal yağa sahip oluyorlar.

Kulağa saçma gelmesine rağmen, Purdue Üniversitesi’nin yaptığı bir çalışmaya göre tıpkı şeker gibi, şeker içeren maddelerde (tatlandırıcı) (aspartam, sukraloz, sakarin vb.) aşırı kilo alma, metabolik problemler, ikinci dereceden diyabet ve kalp ve damar hastalıkları gibi rahatsızlıkların olma olasılıklarını arttırıyorlar.

Susuzluğunuzu gidermek için, limonlu su ya da normal sudan daha iyi bir seçenek yoktur. Hatta maden suyunu bile deneyebilirsiniz. Sadece tatlandırıcı madde içeren tüm yiyecek/içeceklerden uzak durun.

 

 

4- PASTIRMA / KIRMIZI ET

İşlenmiş et, pastırma gibi, eğer zayıflamayı hayal ediyorsanız, kesinlikle uzak durmanız gereken bir yiyecektir.

Pastırma/kuru et doymuş yağlardan sodyum, nitrat ve nitrit yönünden inanılmaz zengindir ve kilo kontrolü/zayıflama yönünde ilerliyorsanız bu ürünleri almak sizin için iyi olmaz. Ayrıca, aşırı yemeklerinizi aşırı tuzlu yemeniz şişkinliğe ve vücudun gereksiz su toplamasına da neden olur.

2011 yılında New England Journal of Medicine gazetesinin yayınladığı bir çalışmaya göre kilo alma tamamiyle işlenmiş et, cips, patates, tatlandırıcılı içecekler ve işlenmemiş kırmızı etler tüketmeyle doğru orantılıdır.

 

 

5- SALATA SOSLARI

Salatalar diyet yapan her insanın hayatında önemli bir yerdedir.

Sebze ve meyveler içerdiği besleyici öğeler, antioksidanlar, çözülebilen lifler ve düşük kaloriler sayesinde çok sağlıklı ve zayıflamanız için başvurmanız gereken ürünlerdir.

Fakat bu sağlıklı ürünlerle yaptığınız salataların üstüne o yapay soslardan döktüğünüz anda tam tersi rollerinde ilerleyip size kilo aldırırlar.

Salata sosları genellikle yağlı ve aşırı kalorili ürünlerdir. (Mayonez, soya yağı ve yüksek fruktozlu mısır şurubu)

Salatanız eğer bu sosları kullanmadan çok yavan geliyorsa, tatlandırmak amacıyla ekstra hafif yağlar ya da sirke kullanabilirsiniz. Ayrıca salatanızı harika bir yemeğe dönüştürmek için çeşitli otlar bile kullanabilirsiniz.

 

Bu yazının diğer bölümleri:

– Kilo Vermek İstiyorsanız Asla Tüketmemeniz Gereken 10 Gıda – 1-2

– Kilo Vermek İstiyorsanız Asla Tüketmemeniz Gereken 10 Gıda – 6-8

– Kilo Vermek İstiyorsanız Asla Tüketmemeniz Gereken 10 Gıda – 9-10

Kilo vermenizi engelleyen ve sağlığınızı kaybetmenize neden olan gıdalar
Kilo vermenizi engelleyen ve sağlığınızı kaybetmenize neden olan gıdalar
error: Kopyalamak mümkün değil !