Kilo Vermek İstiyorsanız Asla Tüketmemeniz Gereken 10 Gıda – 6-8

6- PATLAMIŞ MISIR

Patlamış mısır oldukça lezzetli ve sağlıklı bir atıştırmalıktır. İçerdiği karbonhidrat sayesinde bir yandan enerji verirken diğer yandan da sağlam bir lif kaynağı olduğu için dayanıklılığınızı arttırır. Ayrıca, içerisinde çok fazla antioksidan madde barındırır.

Ama, sinema salonlarında satılan ya da sizin marketlerden aldığınız mısırlar sağlıklı bir seçim olmamakla birlikte, özellikle diyet döneminizdeyseniz, sizin için direkt yanlış bir seçim olacaktır.

 

 

7- MARGARİN

Sağlıklı olduğu söylenerek pazarlanan margarin, inanılmaz kalorili ve aşırı yağlı bir ürün olarak mutlaka uzak durmanız gereken bir maddedir.

İçerisinde hidrojenize edilmiş yağlar barındırır ve bu yağ çeşitleri arasında sizin için en zararlı olandır.

Bir tek kilo almanızı değil, aynı zamanda kalp/ciğer hastalıklarının risklerini de arttırır.

Hidrojenize edilmiş yağlarla yapılan bir diyet ise aynı zamanda insülin dengenizle ve ikinci derece diyabetle oldukça bağlantılıdır.

 

 

8- BEYAZ EKMEK

Eğer kilonuza dikkat ediyorsanız, beyaz ekmek tüketiminize de dikkat etmeniz gerekiyor.

Dışarıdan her ne kadar doyurucu bir yiyecek olarak görünse de, işin doğrusu size boş kalori aldırmaktan başka hiçbir işe yaramaz.

Beyaz ekmeğin içindeki karbonhidratlar çok yağlıdır ve aynı zamanda yoğun oranda glisemik indeks (yiyeceklerin yemek sonrası kan şekerini yükseltme hızları) özelliğine sahip bir üründür. Örneğin birkaç parça beyaz ekmek yedikten sonra, kendinizi daha çabuk aç hisseder ve daha çok yiyecek tüketir halde bulursunuz.

Ayrıca, ekmeğin içerisindeki nişasta vücudunazdaki kan şekeri oranını yükseltir ve bu da hem aşırı kilo alımına hem de diyabet riskinin artmasına neden olur.

Eğer aşırı ekmek seven bir bireyseniz, beyaz ekmek yerine tam tahıllı ekmeğe yönelebilirsiniz. Çünkü tam tahıllı ekmek besleyici öğeleri yönünden zengin ürünler içermektedir. (Lif, vitamin ve mineral)

Tıpkı beyaz ekmek gibi, aynı zamanda beyaz unla yapılmış olan tüm ürünlerden de uzak durmanız gerekmektedir. (pasta, kurabiye vb.) Ayrıca içerdiği zengin karbonhidrat ve besleyiciliği neredeyse olmayan beyaz pirinçten de tamamen uzak durmalısınız. Bunun yerine esmer pirinç de deneyebilirsiniz.

 

Bu yazının diğer bölümleri:

– Kilo Vermek İstiyorsanız Asla Tüketmemeniz Gereken 10 Gıda – 1-2

Kilo Vermek İstiyorsanız Asla Tüketmemeniz Gereken 10 Gıda – 3-5

– Kilo Vermek İstiyorsanız Asla Tüketmemeniz Gereken 10 Gıda – 9-10

Kilo vermenizi engelleyen ve sağlığınızı kaybetmenize neden olan gıdalar
Kilo vermenizi engelleyen ve sağlığınızı kaybetmenize neden olan gıdalar
error: Kopyalamak mümkün değil !