Kiraz İle Beden ve Cilt Sağlığı

Ana vatanı Anadolu ve Kafkasya olan kirazın hem beden sağlığına hem de cilde saymakla bitmeyecek faydaları vardır. Özellikle sivilceler ve cilt lekelerine, kırışıklıklar ve morluklar gibi en çok çare aranan estetik problemlerine etkili şifa kaynağıdır. Sadece kirazın düzenli tüketilmesi ile de kalmamakta kainatın hiçbir yerinde olmayan israf kirazda da olmadığı görülmektedir. Hiç kimsenin aklına gelemeyecek olan kirazın çöpü/sapı önce kurutulup ardından kaynatılarak demlenip çayı yapıldığı takdirde saçlara ve cilde öneli ölçüde fayda sağlar ve bakım yapar.

Kirazın gerek cildi gerekse tüm metabolizmayı kapsayan faydalarını aşağıdaki şekilde 15 ayrı başlıkta ifade etmeye çalıştık.

1. Antioksidan özellik; Hücre içerisinde besinlerin sindirilmesi ya da diğer kimyevi hadiseler neticesinde kontrolsüz olarak nitelendirilen serbest radikaller açığa çıkar ve bu radikaller bulabildiği ilk yüzeye tutunma ve o yüzey ile kimyevi bir tepkime eğilimindedirler. Ama beden ve hücrelerin içerisinde bedenin ürettiği ve ya çoğu meyve de bulunan antioksidan diye tabir edilen maddeler bu tarz serbest radikalleri tutar. Kiraz ise içeriğinde zengin bir rezervine sahip olduğu antioksidan ile bedende tümör veya kanser gibi olabilecek tehdit olasılıklarını yok eder. Maalesef içerisinde yaşadığımız ortam hava kirliliği ve tüketilen gıdaların ve kullanılan eşyalar kadar kimyevi ağırlıklı olmaları ile bu tür risklere insan bedenini her daim açık hedef eylemektedir. Bu nedenle kişilerin sadece kendi sağlığı değil aileleri için dahi kiraz ve diğer doğal meyve ve sebzeleri tüketmeleri önem arz etmektedir.

2. Kolestrol ve kan şekeri; İnsan bedeni belli bir yaşın ardından yaratılış gereği olarak metabolizma faaliyetlerinde yavaşlama ve bedende ikaz işaretleri kendini bir hayli belirginleşir hale gelmektedir. Bu tür aksaklıklardan birisi ise yağ tüketiminin yavaşlaması ve bedenin ihtiyacından fazlasının depolanması ile ve bu depolamaların özelikle kalp ve damarlarda artması sonucu oluşan rahatsızlığa kolesterol denir. Damarların iç kısımlarında olması gereken kolesterol belli bir oranda olması gerekmekle birlikte bu oranın artışı kalp ve damar fonksiyonlarını bozmakta hatta damar tıkanıklığına kadar gitmektedir. Ayrıca kanda bulunan şekerin hücrelere emilememesi ve ücretlerde birikenin kana geçememesi ile oluşan rahatsızlığa şeker hastalığı denmektedir. Kiraz hem yağ yakımını hızlandırıcı etkisi ile ve hem de kan içerisindeki yüksek şeker oranının aşağılara çekilme fonksiyonu ile şeker hastalığı riskini düşürür.

3. Zengin vitamin içerir; vitaminler genel olarak düzenleyici etkileri vardr. Enzimlerin ve hormonların faaliyetlerini destekleyici ve düzenleyici problem olan yere destek birimi olarak yetişen işletmelerdeki joker eleman niteliği taşırlar. Belki de bu nedenledir ki birçok vitamin türü beden de depolanmamaktadır.

İçeriğinde var olan zengin vitamin içerikler ile birlikte özellikle göz ve bağışıklık sistemini destekleyen A vitamini, cildi canlı tutan, yağların sindirimini kolaylaştıran ve tırnakların kırılmaya karşı kuvvetlendiren B vitamini ile özellikle kemik gibi tüm sistemlerin dayanıklı hale gelmesi ve eksikliği ile diş eti kanamaları, cilt morlukları, saçların kıvrılması, eklem ağrısı gibi yüzlerce probleme neden olan C vitaminine sahiptir

4. Bağışıklık sistemini destekler; bağışıklık sistemi bir ülkenin sınır kaleleri ve karakolları misal düzeni bozucu ve anarşiye yol açan ve devletin bekasını tehdit edecek olan unsurlarının yok edilip ya da ülke sınırları dışına atılması sistemi ile bire bir uyuşur. Bağışıklık sistemi ise deriden tutunda bezlere ve gözlere kadar hormonlardan tutunda tüm organlara kadar bağışıklık sisteminin nöbetçileri ya da karakollarıdır. Her gün ve her an beden ciddi tehdit altındadır. Günde binlerce kanser hücresi insan da oluşmakta ve bağışıklık sistemi de onları yok etmektedir. Ayrıca eller ve ağza hücum eden bakteriler ise içerilere sızmak içi fırsat beklemektedir. Düz mantık ile ne kadar güçlü bağışıklık sistemi o kadar kaliteli bir hayat. Kiraz ise yeterli tüketildiği takdirde bağışıklık sistemini destekleyerek insanı birçok hastalıklardan korur.

5. Kırışıklık ve lekeleri azaltır;Cilt üzerinde özellikle çizgili kas çevrelerinde en çok rahatsızlık vermeleri ile göz kenarları ile alında yaşın ilerlemesi ile meydana gelen çizgileri ve yüzün çeşitli loksyonlarında çıkan cilt lekelerinin yok eder. Bu tarz istenmeyen hatarladan kurtulmak için kirazı yemekle birlikte kiraz posasını bu bölgelere doğrudan koymak gerekmektedir.

6. Sivilceler size hiç uğramayabilir; tüm bakım yöntemlerinin en korkulu rüyası olan sivilceler sarf edilen onca uğraşı ve paranın yok hükmüne olması anlamına gelebilmektedir. İnsan yüzünde çıkabilecek birkaç milimetrekarelik sivilce insanın giydiği kıyafetten tutunda saçının şekline kadar tüm çabanın görünmemesi demek olabilmektedir. Tüketimi düzenli olduğu takdirde sivilce problemi yaşamayabilirsiniz.

7. Kiraz çöpleri ile böbrek hastalıkları; Ayrıca yediğiniz kirazın çöpleri ile de başta sindirim kolaylığı olmak üzere ruhsal dinginlik, böbrek rahatsızlıkları, idrar söktürücü, kanı temizleme, karaciğere faydalıdır, kilo vermek gibi birçok rahatsızlığın önünü alır.

8. Nikotin sökücü; Antioksidan yapısı ile vücutta birikmiş nikotini bedenin dışına atar.

9. Kireçlenme; özellikle yaşın ilerlemesi ile birlikte bazı eklemlerde kireçlenme ve damarlarda sertleşme görülebilmektedir. Düzenli tüketimi ile kireçlenme ve damar sertliği gibi rahatsızlıkların görünme oranı az tüketenlere göre çok daha az olur

10. Kişileri kanser ve kalp hastalıklarına karşı korur. Bu hastalıklardan herhangi birine sahip olanları da destekler kiraz tüketimi diyet yapma isteyenlere elde ettikleri sonuçta çarpan etkisi yapar. Vücutta birikmiş fazla suyun atılımını sağlayarak ödem yok edici fonksiyonu gösterir.

11. Böbrek taşı; böbrek taşı bulunduğu kişiye ok ağrı ve acı dolu bir süreci yaşatır. kimisinde ameliyeta kadar mecbur ederken kimisinde ise taş kendiliğinden çözülerek parça parça atılır. düzenli tüketilen kiraz ise böbreklerde taş oluşmasını engeller ve var olan taşlarında dökülmesine yardımcı olur.

12. Uyku bozukluğu; Uyku problemi sorunu ile günlük hayatları sürekli yorgun ve mutsuz ve başarısız bir hayatı olanların düzenli tüketimi ile uykularını düzenli hale getirir.

13. Kan şekerini düzenlemesi ile şeker, gün içerisinde mutlaka tüketmeleri gerekir

14. Mide içerisinde meydana gelen yaraları iyileştirici etkisi vardır.

15. Göz sağlığı ve görme duyusu konusunda çok etkili bir meyvedir.

Yukarıda bahsettiğimiz rahatsızlıklar şüphesiz ki ciddi ve kesinlikle hekim kontrolü gerektiren rahatsızlıklardır. hastalıklarınızın tedavi sürecinde kiraz şüphesiz olarak etkili bir destek ürünü olmakla birlikte hekiminizin önerdiği tedavi süreci ve ilaçlara ek olarak gene hekiminizin uygun görmesi ile kullanılabilmektedir. cilt konusunda ise tecrübe edenlerin anlattıkları kadarı ile bir hafta kadar kısa süre içerisinde etkili çözüm almış olan bayanlar vardır. özellikle kırışıklar konusunda denenmiş kira ile birlikte doğal cilt temizleyicilerini günlük olarak kullanmanız gerekmekte ve kiraz posasını kırışıklıklarının üzerine koyup beklemeniz gerekmektedir.

Sitemizde yayınlanan tüm doğal yöntemler geçerliliği olan ve önemli ölçüde okurlarımızı bilgilendirme esasını tema olarak benimsenerek yayınlanmaktadır. Açıklamalarımız esnasında verdiğimiz örnekler tamamen size bu ürünlrin çalışma prensibi ile ilgili fikir vermek adına kullanılmaktadır. İçerisinde bulunduğumuz asrım bilimsel niteliği ile uyumlu hale getirmektir. Bu nedenle tüm yazılarımızı kullanmadan önce muhakkak doktorunuza danışınız. Çünkü bir bardak su dahi herkese şifa olmayabilir.

Kiraz ile cilt bakımı ve çeşitli hastalıklara tedavi önerileri
Kiraz ile cilt bakımı ve çeşitli hastalıklara tedavi önerileri
error: Kopyalamak mümkün değil !