Kırışıklığa Sebep Olan Alışkanlıklar

Kırışıklığı önleyen temel kuralları hepimiz biliyoruz. Makyaj iyi temizlenmeli ve her gün nemlendirici kullanılmalı. Ancak bu sağlıklı alışkanlıkların yanı sıra bazı yaygın alışkanlıklarla da farkında olmadan cildinize zarar veriyor da olabilirsiniz.

 

Eyeliner Sürerken Gözü Çekmek: Hepimiz mükemmel kedigözü makyajını isteriz ama bunu yaparken göz çevresindeki narin deriye zarar vermek istemeyiz. Göz kapaklarını sert bir şekilde çekme şişliğe, damarların çatlamasına ve kırışıklıklara sebep olur. Geleneksel eyeliner’dan ziyade kolay sürülen eyeliner tercih edin.

Birçok Ürünün Aynı Anda Kullanılması: Kozmetik tutkunu birçok kadın makyaj temizleyicisi, yüz yıkama jeli, tonik, serum, nemlendirici, bakım yağı, göz kremi, göz çevresi jeli, güneş koruyucusu ve kırışıklık gidericisinin her birini mükemmel bir cilde sahip olmak için her gün kullanıyor. Ancak ne yazık ki, işler bu şekilde ilerlemiyor. Cilt bakımında yapılan en büyük hata “ne kadar az, o kadar iyi” mantığını benimsememektir. Tüm bu kozmetik ürünlerinin kullanımı cildi tahriş eder ve enfeksiyona sebep olur. Aynı zamanda yaşlanmayı hızlandırır. Uzmanlar bu ürünler yerine retinol, antioksidan ve SPF içeren ürünleri kullanmanızı öneriyor.

Arabada SPF İçeren Ürünlerin Kullanılmaması: Bir aracın içinde olduğunuz için korunmanızın gerekmediğini düşünüyor olabilirsiniz ancak yapılan araştırmalar cilt kanseri ve kırışıklık oluşumunun arabada güneşin daha fazla nüfus etmesiyle oluştuğunu gösteriyor. Her zaman güneş koruyucu kullanın. Özellikle arabadayken.

Organik Ürünlerin Doğası Gereği Daha İyi Olduğunu Düşünmek: Elbette organik ürünler daha iyidir ancak söz konusu yiyecekler olduğunda. Cildiniz için ise durum biraz daha farklıdır. Üzerinde organik yazdığı için bir ürünün kırışıklıkları azaltacağını düşünmeyin. Aksi hâlde iltihaba neden olan içeriklere kucak açmış olabilirsiniz. Ne de olsa zehirli sarmaşık da doğal ve organiktir ama cildiniz için faydalı değildir.

Göz Makyajını Agresif Bir Şekilde Temizlemek: Gece yatmadan önce makyajınızı temizlemek önemlidir ama bunu nazikçe yapmalısınız. Yapmak isteyeceğiniz en son şey göz çevresini ovuşturmak veya sert bir şekilde çekmek olmalı. Aksi hâlde kan damarlarınızın çatlamasına neden olabilirsiniz.

Yanlamasına veya Karın Üstü Yatmak: Uyku kaynaklı kırışıklıkları önlemek için sırt üstü yatmanız önerilir. Aynı zamanda yastık kılıfınızın ipekten olmasına özen gösterin. Bu kumaş pamuğa oranla daha az aşındırıcı özelliğe sahiptir.

Kaba Temizlik: Uzun bir günün ardından tüm kirden arınıp yatağa atlamak istiyor olabilirsiniz ama bu kırışıklıkların oluşmasına neden olan en önemli faktörlerden biridir. Yüzünüzü hızlı bir şekilde temizlemek için temizleyicileri cildinizde sert bir şekilde uygulamayın. Bu durum, doğal yağların dengesini bozar.

Ürünlerden Çok Kolay Vazgeçmek: Yeni bir ürün deneyip birkaç haftada sonuçlarını görmediğiniz için o üründen vazgeçtiğiniz oldu mu? Ne yazık ki, ürünlerin kısa süreli kullanımları ürünün faydalarını göstermesine engel olur. Bazen bazı kremlerin fark yaratması aylar sürebilir. O yüzden, cildinize hasar vermediği sürece yeni bir ürün alana kadar aynı ürünü kullanmak daha iyidir.

Yaşlanma Belirtilerini Ortadan Kaldırmak İçin Tek Bir Ürüne Mucize Gözüyle Bakmak: Harika bir cilde ulaşmak tek bir ürün kullanımı gerektirmez, bu bir yaşam tarzıdır. Yeme alışkanlıklarınızdan uyku ve egzersiz alışkanlıklarınıza kadar her şey cildinizi doğrudan etkiler.

Bilgisayar Ekranına Çok Yakın Oturmak: Gözlerinizi çok sık kısmak veya ekrana bakmak göz çevresinde kırışık oluşumuna neden olur. Ekrandan mümkün mertebede uzak durun. İyi bir duruş kazanmak için boynunuzu düz tutun. Her saat vereceğiniz bir iki küçük mola da yardımcı olacaktır.

Senelik Göz Muayenesinden Kaçınmak: İhtiyacınızın olmadığını düşünüyor olabilirsiniz ama görüşünüz yeterince belirgin değilse zamanla kaş çevresinde ince çizgiler oluşur.

Sigara Kullanmak: Sigaranın zararlarını artık hepimiz biliyoruz. Vücudunuz, cildiniz ve sizi sevenler için sigarayı bırakın.

Güneş Koruyucusu Kullanmamak: Günümüzde SPF’nin önemi hakkında birçok insan artık bilinçli ancak yine de çok az bronzlaşmanın zararlı olmadığını düşünen insanın sayısı da azımsanamayacak kadar çok. Yaşlanma belirtisi olan kırışıklıkların meydana gelmesindeki en önemli faktör güneşten korunmamış cilttir.

Alışkanlıklarınızı değiştirerek kırışıklıklarınızı azaltabilirsiniz.
Alışkanlıklarınızı değiştirerek kırışıklıklarınızı azaltabilirsiniz.
error: Kopyalamak mümkün değil !