Kırışıklık Azaltıcı ve Ölü Deri Temizleyici Bakım

Deriyi incelten besinler var mı?

Yaşlanma ile birlikte kırışıklıklar da artmaktadır. Ancak cildinize ihtiyacı olan bakımı sağlarsanız yeni ve daha derin kırışıklıklardan kurtulabilirsiniz. Cildiniz büyük bir organ olduğundan dolayı cilt bakım rutininize bugünden başlamanızı öneririz. Şayet cildinizdeki ölü deriyi düzenli olarak temizler ve cildinizde kolajen ile elastin üretimini desteklerseniz yaşlandıkça daha genç bir cilde sahip olabilirsiniz. Etkili bir cilt bakımı soyma, nemlendirme, güneşten koruma ve (sigara ve uyku alışkanlıkları gibi) kökleşmiş bazı günlük alışkanlıkları değiştirmeyi içerir. Bu yazıyı okuyarak cildinizdeki kırışıklıkları nasıl azaltacağınızı ve yüzünüzdeki ölü deriden nasıl kurtulacağınızı öğrenebilirsiniz.

 

Ölü Deriden Kurtulma

1- Yüzünüzü aynada inceleyin. Yüzünüzün hangi bölümlerinin soluk olduğunu veya siyah noktaya sahip olduğunu belirleyin. Soğuk ve kuru kış mevsimleri, sıcak banyolar, güneş hasarı, ağır sabunlar ölü hücrelerin artmasına neden olmaktadır. Cildinizin kuru olup olmadığını tespit edin.

 

2- Ölü deri temizleme işlemi için aşağıdaki tarifi uygulayın:

Bir kabın içerisinde iki yemek kaşığı (22 gram) bal, 1,5 yemek kaşığı (19 gram) toz şeker ve 1 yemek kaşığı (15 ml) limon suyunu karıştırın. Ilık ve hızlı bir duş alarak gözeneklerinizi açın. Daha sonra yapmış olduğunuz karışımı dairesel hareketlerle ve parmak uçlarınızı kullanarak yüzünüze uygulayın. Yüzünüzdeki siyah nokta bulunan bölgelere daha fazla zaman ayırın. Ilık su ile yüzünüzü durulayın. Serin su ile yüzünüzü yıkayarak gözeneklerinizi kapatın. Bu işlemi 2-3 günde bir tekrar edin. Cildiniz hassas ise ve bu tarifteki malzemelerden herhangi birine alerjiniz varsa uygulamayın.

 

3- Asidik losyon veya sabun kullanın. Bir meyve asidi olan, hem ölü deri hücrelerini temizleyen hem de kırışıklıkları azaltan alfa hidroksi asit içeren temizleyici satın alabilirsiniz.

 

4- Cildinizi nemlendirin. Sitemizde bulunan nemlendirici tarifleri.

 

Kırışıklıkları Azaltma

1- Güneşte uzun süre kalmayın. Güneş ışınları cildinizin kırışmasına neden olur. Düzenli olarak güneş kremi kullanın.

 

2- Sigara içmeyin ve içilen ortamda bulunmayın. Çalışmalar sigaranın ciltteki kolajen ve elastin bileşenlerini tahrip ettiğini, %40 oranında cildi incelttiğini göstermiştir. İnce cilt çabuk kırışmaktadır. Sigaranın cildinize yapabileceklerini deriyi incelten besinler ve diğer sorunları görmek için tıklayın.

 

3- Uykunuzu takip edin. Çenenizde, yanaklarınızda ve alnınızda kırışıklık oluşmasını istemiyorsanız sırtüstü uyumaya çalışın. Uykunuzu tam alın ve günde en az 8 saat uyuyun. Akşam 11’den önce uyumaya başlayın.

 

4- Omega-3 yağ asitleri içeren balık, meyve, sebze, soya ve kakao tüketin.

Ölü derileri temizleyerek, cildinizi nemlendirerek ve yediklerinize dikkat ederek kırışıklıkları önleyebilirsiniz.
Ölü derileri temizleyerek, cildinizi nemlendirerek ve deriyi incelten besinler ile yediklerinize dikkat ederek kırışıklıkları önleyebilirsiniz.
error: Kopyalamak mümkün değil !