Kırmızı Göz Hastalığı Nedir ve Nasıl İyileşir?

Adenovirüs isimli bir virüsten kaynaklanan tıbbi adı adenoviral konjoktivit olan kırmızı göz hastalığı mevsim geçişlerinde görülebilen bir hastalıktır. Bulaşıcı bir hastalık olan kırmızı göz hastalığı alerjik olarak başlayıp enfeksiyon halinde de görülebilir.

 

 

Kırmızı göz hastalığının belirtileri nelerdir

Bir çok göz rahatsızlığı ile ortak olabilecek başlangıç belirtilerine sahip olduğu için, bu tür bir rahatsızlık şüphesine düşerseniz muhakkak bir göz doktoruna göstermeniz gerekir.

Gözde;

  • yanma,
  • batma hissi,
  • gözlerde sulanma,
  • kızarıklık ya da
  • ışık hassasiyeti

gelişebilir. Bir çok göz rahatsızlığında bu tür semptomların ortak olduğunu unutmamak gerekir.

Kırmızı göz hastalığının en tipik belirtisi göz kapaklarında şişmedir. Gözün beyaz kısmında, bu bölgeyi kaplayan ince ve saydam tabaka konjoktivadır. Bu tabaka aynı zamanda göz kapaklarının iç kısmında da bulunur. Göze bulaşmış olan adenovirüs bu bölgenin enfeksiyon geçirmesine sebep olur. Hastalık ismini de buradan alır.

 

 

Adenovirüsü kaç günde enfeksiyon oluşturur

Virüs vücuda girdikten sonra enfeksiyon oluşması için yaklaşık 4 ile 10 gün arasında bir süre geçer. Hastalık tamamen iyi olana kadar virüs bulaştırıcı özelliğini korur. Hastalığın belirtileri görülmeye başladıktan sonra bir hafta içinde gözün kornea kısmında beyaz noktalar görülebilir. Bu noktalar yüzünden gözde batma hissi ve bulanık görme oluşur.

Virüslerin birçoğunda olduğu gibi adenovirüs tedavisinde de belirgin bir ilaç yoktur. Tedavi daha çok şikayetleri yok etmeye yönelik seyreder.

 

 

Nelere dikkat edilmelidir

Göz rahatsızlıklarında ilk dikkat edilmesi gereken hijyendir. Ortak kullanımda olan eşyalar göz problemlerinde muhakkak ayrı kullanılmalıdır. Adenovirüs hızla bulaşabilen bir virüs olduğu için kırmızı göz hastalığında hijyene daha çok dikkat etmek gerekir. Dikkat edilmezse salgına dönüşebilir.

Belirgin bir ilaç tedavisinin olmaması destekleyici tedaviyi ön plana çıkarır:

  • soğuk kompres,
  • suni göz yaşları

destekleyici tedavileri arasındadır.

Hastalığın bulaşma şekli, bu hastalığa yakalanmış kişilerden ve ya adenovirüslü eşyalar yolu ile olur. İlk tedavi yöntemi de bu yüzden hastalığın bulaşmasını engellemeye yönelik tutumla olur. Çocuklarda da görülebilen adenovirüs konjoktivitte de tedavi yöntemi yetişkinler ile aynıdır. Konjoktivit gelişen durumlarda daha önce bahsettiğimiz belirtiler görülebildiği için virüs kaynaklı olup olmadığı ancak bir uzman tarafından ayırt edilebilir.

Gözlerde kızarıklık, batma ya da yanma hissi olduğu zamanlarda gözleri ovuşturmak yapılan en büyük hataların başında gelir. Konjoktivit durumlarında gözleri bol soğuk su ile yıkamalı, el ve yüz hijyenine daha fazla özen göstermek gerekir. Çok uzun süre soğuk kompres yapmakta zarar verebilir. 1-1,5 dakika kadar soğuk kompres yeterli olacaktır.

Bazı durumlarda kırmızı göz hastalığının seyrinde adenovirüse bakteriyel enfeksiyonlar da eşlik edebilir. Bakteriyel enfeksiyonda gelişmişse adenoviral konjoktivit tedavisine antibiyotik içeren damlalar da ilave edilir.

 

 

Kırmızı göz hastalığı ne kadar sürede iyileşir

Kırmızı göz hastalığı genellikle 2-3 hafta sürebilen bir rahatsızlıktır. İlk 15 günlük süreçte bulaşma özelliği maksimum seviyede olduğu için hastalığa yakalanmış kişi ile gerekmedikçe temas edilmemelidir. Hastanın da bu süreçte sürekli üstünde durduğumuz hijyen koşullarını iyileştirmesi gerekmektedir.

 

 

Vücutta ve gözlerde bağışıklık nasıl kuvvetlendirmeli

Göz vücudumuzda bulunan en hassas organlardan biridir. Sürekli açık havaya maruz kalıp mikroplar ile temas halinde olabildiği için bağışıklık sistemini kuvvetlendiren besinlerinde tüketilmesi gerekmektedir. A, B2, C, E vitaminleri, omega 3 ve omega 6 bakımından zengin besinleri tüketirken çinko, magnezyum gibi minerallerin de muhakkak alınması gerekir.

Gözünüzde belirttiğimiz şikayetleri yaşıyorsanız muhakkak bir göz doktoruna başvurmalı, gözünüz için gereken en doğru tedaviyi almanızı öneririz.

Kırmızı göz hastalığı nedir, hangi virüs neden olur, belirtileri nelerdir, bulaşması nasıl önlenir ve iyileşmesi için neler yapılmalıdır.
error: Kopyalamak mümkün değil !