Kontakt Lens Kullanırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Kontakt lensler gözlük kullanmaktan sıkılanlar, gözlük kullanmak istemeyenler ve gözlerinin rengini değiştirmek isteyenler için çok fazla tercih ediliyor.

 

 

Kontakt lens kullanıcılarının bilmesi gerekenler

  • Kontakt lens kullanımında dikkat edilmesi gereken en önemli madde lens temizliğidir. Çıkarılan lensler temiz bir lens kabına konmalı ve her seferinde lensin suyu değiştirilmelidir.

 

  • Taktığınız lensleri gece yatmadan önce muhakkak çıkarmaya özen göstermelisiniz. Uzun süre gözünüzde kalan lens göz kuruluğuna yol açar.

 

  • Dikkat edilmesi gereken diğer bir husus ise kontakt lenslerinizi en geç bir ay sonra değiştirmeye özen göstermektir. Optiklerde günlük, haftalık, ayılık ve yıllık olarak genelde 4 tip kontakt lens bulunur. Hangi tür lensi alırsanız alın lenslerinizi günlük çıkartın, temizleyin ve gözünüzü dinlendirin.

 

  • Lenslerinizle çok tozlu ortamlarda bulunmaktan kaçının. Çünkü tozlar lensin yüzeyine yapışarak zamanla gözünüzü tahriş eder. Kızarıklık, yanma, batma ve kaşıntı gibi birçok etkiye yol açabilir.

 

Hangi amaçla olursa olsun lens kullanmayı düşünenler kesinlikle doktor kontrolünden geçerek buna karar vermeliler. Çünkü lensin gözüne uygun olup olmadığına ancak doktor karar verebilir.

 

 

Kimler Kontakt Lens Kullanamaz?

Kontakt lens kullanımı yaygın olsa da aslında basite alınacak bir durum değildir. Her göz kontakt lensi kabul etmez. Bu sebeple paranızın boşa gitmemesi için öncelikle bir göz doktoruna giderek gözünüzün uygunluğunu test ettirebilirsiniz.

 

 

Göz kuruluğunuz var ise kontakt lens kullanamazsınız

Çünkü lens gözyaşını kurutur. Zamanla göz tabakasını incelterek bazı tahribatlara yol açar. Göz yaşı kuruluğu olanlarda göz kontakt lensi kabul etmez.

 

 

Kontakt lens bazı alerjik reaksiyonlara yol açabilir

Gözü hassas olanlar için kontakt lensler uygun değildir. Kontakt lensi taktığınız anda gözünüzde kızarıklık ve kaşıntı başlar.

 

 

Kontakt lens belli olur mu?

Eğer göz çapınız ile lens çapı birbirine uyumlu değilse lens gözünüze büyük gelir ve yanlardan çıkıntı oluşturabilir. Bu çıkıntının olmasını istemiyorsanız göz doktoruna giderek göz çapınızı ölçtürebilir ve kendiniz uygun lensi seçebilirsiniz.

 

 

Kontakt lens ile banyo yapılır mı?

Kontakt lens ile banyo yapılabilir. Fakat banyo esnasında gözünüze su kaçırmamaya dikkat etmelisiniz.

 

 

Kontakt lens baş ağrısı yapar mı?

Lens uzun süre gözünüzde kalmışsa baş ağrısı yapabilir. Bu durumda lensi çıkartarak gözünüzü dinlendirdiğinizde baş ağrınız geçecektir.

 

 

Kontakt lensi devlet karşılıyor mu?

Malesef, lens kulanımı tamamen kişisel bir tercih olduğundan dolayı devlet karşılamıyor. Tüm masrafları kendi bütçenizden karşılamanız gerekiyor.

 

 

Kontakt lens ile bilgisayar oynanır mı?

Uzun süre bilgisayar veya TV karşısında vakit geçirmek normal olarak göz sağlığı açısından da uygun değildir. Belirli periyotlarla gözünüzü dinlendirmeniz gerekir. Kontakt lens ile bilgisayar oynanır fakat aşırıya kaçmamakta fayda vardır.

 

 

Kontakt lens ile denize girilir mi?

Kontakt lens ile denize veya havuza girilmesi çok fazla önerilmez. Denizde etrafı daha net görmek için lensle girmek istiyorsak deniz suyuyla temas ettirmemeye özen göstermeliyiz. Çünkü deniz suyu deformasyonlara yol açar.

 

Kontakt lens kullanıcıları

Doktorlar on yıldan fazla kontakt lens kullanımını kesinlikle önermiyor. Kontakt lens kullanamıyorsanız veya gözlük kullanmak istemiyorsanız sağlıklı başka yöntemler araştırmanın tam vakti.

Alternatif bir öneri; Lazer göz ameliyatı ile ilgili aklına takılan tüm soruların cevabını “Göz ameliyatı olmak sağlıklı mı?” yazısında bulabilirsin.

Kontakt lens almadan önce aklınıza takılan tüm soruların cevabını bulabileceğiniz bilgilendirme yazısı.
error: Kopyalamak mümkün değil !