Korona’ya Karşı Bağışıklık Sisteminizi Güçlendiren 16 Yiyecek

1- Kara Mürver

Günümüzün Geleneksel Tıbbı

Kara mürver yüzyıllardır tıbbi tedavi için kullanılan bir çalıdır. Sambucus nigra veya kara mürver bitkisi en yaygın olarak şurup ve pastil yapımında kullanılır. Kara mürver özütü antiviral, kanser ve inflamasyon karşıtı özelliklere sahiptir. Kara mürver yüksek miktarda flavonoid de içerir. İnsanlar, kara mürver şurubunu; soğuk algınlığı, grip ve bakteri kaynaklı sinüs enfeksiyonlarının tedavisinde kullanmaktadır. Bu bitkisel ilaç mukus zarlarında oluşan şişkinliği azaltarak etki gösterir. Bazı çalışmalar kara mürver özütünün grip süresini azalttığını göstermektedir. Eğer kara mürver, grip enfeksiyonunda işe yarıyorsa koronavirüse (COVID-19) karşı bağışıklık sisteminize yardımcı olabilir.

Dikkat edilmesi gereken hususlar

Kara mürver’in çok sayıda faydası olmasının yanında bu ilaç bazı reçeteli ilaçlarla birlikte kullanıldığında istenmeyen etkilere sebep olabilir. Bu yüzden, tedavinize yeni bir ilaç eklemeden önce her zaman doktorunuza veya eczacınıza danışmanız gerekmektedir. Kara mürver aşağıdaki ilaçlarla etkileşime girebilir.

Diüretikler: Karamürver bir idrar söktürücüdür bundan dolayı reçeteli bir diüretik ile birlikte alınması etkileri arttıracaktır.

Steroidler: Kara mürver bağışıklık sistemini uyarır. Bundan dolayı steroidler ve bağışıklık sistemini baskılayan diğer ilaçlarla birlikte kullanılmamalıdır. Organ nakli sonrası bağışıklık sistemini baskılayıcı ilaç alan kişiler kara mürver kullanmamalıdır.

Müshiller: Kara mürver, mide salgısını arttırıcı etkiye sahiptir. Bundan dolayı diğer mide salgısı arttırıcı (müshil) ilaçlarla birlikte alınmamalıdır.

Kemoterapi: Kara mürver kemoterapi tedavisi ile çakışabilir ve birlikte alınmamalıdır.

Diyabet ilaçları: Kara mürver, kan şekerini düşürür. Bundan dolayı diyabeti tedavi eden ilaçlarla birlikte alınmamalıdır.

Teofilin: Kara mürver, astım ve solunum rahatsızlıklarının tedavisi için reçete edilen bu ilacın kandaki miktarını düşürebilir.

2- Daha Fazla Mantar Tüketin

Bağışıklık Sisteminin Güçlendiricileri

Bağışıklık sisteminizi nasıl güçlendireceğinizi merak mı ediyorsunuz? Daha fazla kültür mantarı tüketin. Mantarlar yüksek miktarda selenyum ile riboflavin ve niasin gibi B vitaminlerini içerir. Bu minareller ve vitaminler, bağışıklık sisteminin mükemmel şekilde çalışması için gereklidir. Mantarlar, polisakkaridler yani bağışıklık fonksiyonlarını güçlendiren şeker benzeri moleküller açısından zengindir.

Mantarın lezzeti

Mantarların, bir çok yemeğin lezzetini arttıran iştah açıcı bir özelliği vardır.

3- Acai Çileğinin Faydaları

Antioksidan Açısından Zengin Çilek

Acai çileği, Brezilya, Trinidad ve Güney Amerika’nın belirli bölgelerinde yetişen acai palmiye ağacından elde edilen siyah-mor bir meyvedir. Bu meyve yüksek miktarda antosiyaninlere sahiptir. Bu flavonoid molekülleri çok etkili antioksidanlardır. Bu antioksidanlar, serbest radikalleri temizleyerek vücuttaki oksidatif stres ile savaşır. Antioksidanlar, vücutta bağışıklığı güçlendirici ve inflamasyonu azaltıcı özellikleri ile bilinirler. Bir tabak acai çileğinin tadını çıkarmanın tam zamanı.

Bağışlık Güçlendirici Meyve

Acai çileği, bağışıklık sistemi için öyle etkili bir antioksidan ve uyarıcıdır ki; araştırmacılar, tüm rahatsızlık türleri için potansiyel bir tedavi olarak acai çileğinin üzerinde çalışma yapmaktadır. Acai çileğinin kullanıldığı çalışma alanları:

  • yükselen prostat spesifik antijene (PSA) sahip kişiler
  • kardiovasküler hastalık ve metabolik sendroma sahip kişiler
  • alt rektum kanserine sahip kişiler
  • kabızlık ve diğer potansiyel çalışma alanları (örneğin mantar enfeksiyonları, grip, COVID-19)

4- İstiridyeler

Süper deniz ürünü

İstiridyeler denizden gelen besleyici bir güç kaynağıdır. 60 gramlık bir Pasifik istiridye tabağı günlük selenyum ihtiyacının %190’ını, günlük demir ihtiyacının %45’ini, günlük C vitamini ihtiyacının %20’sini karşılar ve hepsi sadece 140 kaloridir. 60 gramlık bir istiridye tabağı yüksek kaliteli 16 gram protein içerir. Bu deniz ürünü ayrıca çinko ve A vitamini içerir. İstiridyelerin içerisindeki bu vitamin ve mineraller bağışıklık fonksiyonlarının eksiksiz çalışabilmesi için hayatidir.

5- Karpuz

Besin kaynağı

Karpuz bağışıklık canlandırıcı bir meyvedir. İki dilim karpuz; 270 mg potasyum içerir, günlük A vitamini ihtiyacının %30’unu, günlük C vitamini ihtiyacının %25’ini karşılar. Karpuzda pek de fazla kalori yoktur. İki dilim karpuz sadece 80 kaloridir. Karpuzda ayrıca B6 vitamini ve glutatyon vardır. Vücudumuz, bağışıklık fonksiyonlarının eksiksiz çalışabilmesi için bu vitaminlere, yapı maddelerine ve glutatyon gibi bileşiklere ihtiyaç duyar.

6- Buğdağ Ruşeymi

Buğday ruşeymi, buğday tohumunun en içteki kısmıdır. Tahılın besleyicilik açısından en zengin kısmıdır; B vitamini, çinko ve E vitamini açısından zengindir. Yoğurdun veya mısır gevreğinin üzerine bir tutam buğday ruşeymi ekin. Buğday ruşeymi, fırınlanmış mamüllerin besin değerini kolaylıkla arttırmanın bir yoludur. Birkaç ek vitamin ve mineral almak için, yemek tariflerinde yer alan beyaz unun bir kısmı yerine buğday ruşeymi kullanabilirsiniz.

7- Az Yağlı Yoğurdu Sevmeniz İçin Nedenler

Sağlıklı Mandıra Yiyeceği

Beslenme rehberleri, yetişkinlere her gün üç porsiyon mandıra ürünü tüketmelerini önermektedir. 225 gram az yağlı yoğurt, 11 gram protein, 250 kalori ve hemen hemen 400 mg kalsiyum içermektedir.
Az yağlı yoğurt, günlük B12, D ve B2 (riboflavin) vitamin gereksiniminizi de karşılamaya yardımcı olabilir. Yeterli miktarda D vitamini ve diğer yapı maddeleri, güçlü bağışıklık sistemi için gereklidir. Yoğurt, Lactobasili asidofilus, Laktobasili casei ve Bifidus gibi probiyotikler açısından zengindir. Bu bakteriler bağışıklık fonksiyonlarını canlandırırlar ve hatta soğuk algınlıklarının hem şiddetini hem de süresini azaltmaya yardımcı olabilir. İyi bir sindirim, vücudun zararlı toksinlerden tam olarak arındırılması ve bağışıklık fonksiyonlarının eksiksiz çalışması için yararlı bağırsak florasına ihtiyaç vardır. Hatta probiyotikler, bebeklerde egzama belirtilerinin azalmasına yardımcı olur.

8- Süper Ispanak

Yeşil Yapraklı Süper Yiyecek

Ispanak yüksek folat, A vitamini, C vitamini, lif, magnezyum ve demir içeriği sayesinde süper yiyecekler arasında ilk sıralardadır. Ispanağın içindeki besinler bağışıklık fonksiyonunu hızlandırır, hücre bölünmesi ve DNA tamiri için vücudun ihtiyaç duyduğu besinleri sağlar. Besin içeriğini korumak için ıspanağı çiğ olarak veya hafif pişirerek yiyin ve maksimum fayda sağlayın.

9- Çay Zamanı

Bir Fincan Bağışıklık

ABD’deki insanların yaklaşık yarısı düzenli olarak çay içer. Çaydaki polifenol ve flavonoid olarak isimlendirilen antioksidanlar, bağışıklık fonksiyonlarını hızlandırmalarıyla bilinirler. Bu bileşikler kalp hastalıkları riskini de azaltabilir. Yeşil çay içmek, iyi HDL kolesterolünü arttırarak ve kötü LDL kolesterolünü, trigliseridleri ve toplam kolesterolü düşürerek kandaki yağ asitlerini (lipidler) iyi yönde etkiler.

10- Tatlı Patateslere Evet

Turuncu Patatesler Daha İyi

Sadece yüz kalori olan orta büyüklükte bir tatlı patates günlük A vitamini ihtiyacının %120’si, günlük C vitamini ihtiyacının %30’unu içerir. Bu vitaminler bağışıklık sistemi ve muhteşem bir cilt için olmazsa olmazdır. Tatlı patates kolesterolsüz ve yağsız bir besindir; bu yüzden faydalı ve bağışıklık hızlandırıcı tüm vitaminleri alırsınız. Tatlı patates aynı zamanda sağlık deposu olan lif bakımından zengindir.

11- Brokoli

Brokoli bağışıklık sisteminizi destekleyen besin dolu bir güç kaynağıdır. Bir kase brokoli bir portakaldan daha fazla C vitamini içerir. Bu sebze aynı zamanda, beta-karoten, potasyum, magnezyum, çinko ve demir açısından zengindir. Brokolide bir dizi B vitamini (B1, B2, B3 ve B6) bulunur. Bu vitaminler ve mineraller birlikte bağışıklık sisteminin eksiksiz şekilde çalışmasına yardım eder. Brokoli tarafından sağlanan diğer bir sağlıklı bileşen, vücudun antioksidan uzmanı, glutatyondur.

12- Sarımsağın Gücünden Faydalanın

İnsanlar sarımsağı, bağışıklık sistemini güçlendirici özelliklerinden dolayı asırlar boyunca öğünlerinden eksik etmemişlerdir. Sarımsak, antibakteriyel, antiviral ve mantar karşıtı özellikler taşır. Tabiat mucizesi bu gıda, Alzheimer, kalp hastalıkları, kanserler ve diğer rahatsızlıklarda rol oynayan serbest radikalleri bastırıcı etkiye sahip antioksidanlar açısından zengindir. Antiviral özellikleri, soğuk algınlığı, grip veya COVID-19 enfeksiyonlarının şiddetinin azalmasına yardımcı olabilir. Bir bilimsel çalışmada, sarımsak takviyesi alan insanların, plasebo ilaç alanlara nazaran, kış mevsiminde daha az soğuk algınlığına yakalandıkları tespit edilmiştir. Eğer soğuk algınlığına yakalanırsan, sarımsak hastalık süresini kısaltabilir. Eğer sarımsak takviyesi alırsanız, gerçek sarımsakta bulunan aktif muhtevayı içeren ürünlerden birisini seçtiğinize emin olun.

Sarımsak ve Kanser

Sarımsak, bağışıklık sisteminin kanser ve virüslerle savaşma görevini üstenen bölümünü güçlendirir. Bazı çalışmalar sarımsak kullanımı ile birçok farklı kanser çeşidinin görülme oranı arasında bir bağ olduğunu göstermiştir. Düzenli olarak çiğ veya pişmiş sarımsak tüketen insanların, yemeyenlere göre %30 ila %35 daha az kolorektal kansere yakalandığı ifade edilmektedir. Ameliyatı mümkün olmayan pankreatik, kolorektal veya karaciğer kanserli küçük bir grup insan üzerinde yapılan çalışmaya göre, altı ay boyunca bekletilmiş sarımsak ekstresi alan katılımcıların, bağışıklık fonksiyonlarında düzelme görülmüştür.

13- Miso Çorbası

Fermente Besinler ve Bağışıklık

Miso, Japon mutfağının yüzyıllardır vazgeçemediği bir çorba olmuştur. Miso, fermente soyafasülyesinden yapılmış tuzlu ezmedir. Mide ve bağırsak sağlığına faydalı ve bağışıklık sistemini güçlendiren probiyotikler açısından zengindir. Yararlı bakteri eksikliği veya mide-bağırsak sistemindeki bakterilerin dengesizliği; huzursuz bağırsak sendromu (HBS), gıda alerjileri, mide-bağırsak iltihabı, enflamatuar bağırsak hastalığı ve hatta belirli kanser türleri dahil bir dizi rahatsızlıkla ilişkilendirilmiştir. Bir kase Miso çorbası içmek, faydalı besin bazlı probiyotiklerle mide-bağırsak sistemini tanıştırmak için harika bir yoldur.

Meşgul Küçük Canlılar

Miso çorbası ve diğer fermente gıdalarda bulunan faydalı mikroorganizmalar, mide-bağırsak sisteminde bir dizi gerekli fonksiyon icra ederler. Vitamin ve amino asit sentezi yaparlar. Mide-bağırsak sistemindeki hücre zarlarının yakıt için kullandığı kısa zincirli yağ asitlerini üretirler. Probiyotikler, mide-bağırsak sistemindeki floranın sağlıklı bir dengeye kavuşmasını, vücudu alt etmeye çalışan patojenik gerilime karşı koruyarak sağlar. Bağışıklık sisteminin yaklaşık %70 bağırsağın durumuna bağlıdır. Sağlıklı ve dengeli bağırsak florası, bağışıklık sisteminin güçlü olmasını sağlar.

14- Soğuk Algınlığı için Tavuk Çorbası

Anneniz, hastalandığınızda, bir tencere ev yapımı tavuk çorbası pişirmekte haklıydı. İşe yaradığı ortaya çıktı; tavuk çorbasının, soğuk aldığınlığını hızlıca atlatmanıza yardımcı olduğu bilimsel olarak kanıtlandı. Soğuk algınlığına sebep olan virüsler üst solunum yolları sistemindeki dokuları istila ettiğinde, vücut inflamasyonu tetikleyerek cevap verir. Bu inflamasyon, beyaz kan hücrelerinin bu alana taşınmasını sağlar ve mukus üretimini tetikler. Tavuk çorbasının içindeki bileşenlerin, beyaz kan hücrelerinin hareketini durdurduğunu ve böylece soğuk algınlığı ile ortaya çıkan mukusu azalttığını göstermektedir. Evde sıfırdan pişiremeyecek kadar hasta mısınız? Konserve tavuk çorbası da soğuk algınlığı semptomlarını hafifletebilir.

Soğuk Algınlığı İle Mücadele İçin

Soğuk algınlığını daha hızlı atlatmak için tavuk çorbası, zencefil çayı ve limonlu ılık su gibi sıcak içeceklerden bol miktarda tüketin. Su tüketmek mukus salgısının incelmesine ve virüslerin vücuttan dışarı atılmasına yardım eder. Semptomların ortaya çıkmasının ardından (24 saat içerisinde) çinko pastili, şurubu veya tableti almak soğuk algınlığının süresini azaltmaya yardımcı olabilir. Kış ayları boyunca C vitamini takviyesi almak soğuk algınlığına yakalanmanızı engelleyemeyebilir fakat soğuk algınlığına yakalanırsanız semptomların hafif geçirmenize yardımcı olabilir. Grip ve koronavirüs enfeksiyon semptomlarının hafiflemesine de yardımcı olabilir.

15- Nar Suyu

Kızıl Gücü Tadın

Nar özütündeki faydalı bileşenlerin, E-coli, Salmonella, Yersinia, Shigella, Listeria, Clostridium, Staphylococcus aureus ve diğer organizmalar dahil, zararlı tip bakterilerin çoğalmasını engellediği laboratuvar çalışmalarında bulunmuştur. Nardaki bileşiklerin, ağızda oluşan periodontal hastalık, plak oluşumu ve dişeti iltihabına sebep olan bakterilerin çoğalmasını engellediği bilimsel olarak kanıtlanmıştır.

Nar özütü; grip, uçuk ve diğer virüslere karşı antiviral özelliklere sahiptir. Kötü virüsler ve bakterilerle savaşmanın yanı sıra nar özütü bağışıklık sisteminin güçlendiren Bifidobakteryum ve Laktobasilyus dahil faydalı bağırsak florasının çoğalmasını teşvik ettiği kanıtlanmıştır.

16- Zencefil

Inflamasyon Karşıtı Bitki Kökü

Zencefil kökündeki antioksidan bileşenler, etkili inflamasyon karşıtı ve bağışıklık hızlandırıcı özelliklere sahiptir. Vücuttaki normal metabolik işlemler, enfeksiyonlar ve toksinlerin hepsi, oksidatif strese sebep olan serbest radikallerin üretimine katkıda bulunmaktadır. Zencefil gibi yiyeceklerde bulunan antioksidanlar, serbest radikalleri bastırır ve artirit, kanser, nörodejeneratif bozukluklar ve başka diğer rahatsızlıklara karşı korumaya yardımcı olur. Biraz taze zencefil doğrayın, çay yapmak için sıcak suyun içine koyun. Taze rendelenmiş zencefil, sağlıklı karışık sebze kızartmasına da harika bir katkı sağlar. Zencefilin antibakteriyel ve antiviral özellikleri kanıtlanmıştır.

Miso Çorbası: Mide-bağırsak sistemini güçlendiren, bağışıklığınızı arttıran birbirinden etkili on altı yiyecekten biri.
error: Kopyalamak mümkün değil !