Koyu Göz Halkalarına Doğal Öneriler

Göz çevresinde bulunan deriler vücudumuzun diğer noktalarına oranla daha ince ve hassastır. Bundan dolayı göz halkaları zaman zaman renk değiştirip mor, kahverengi veya maviye dönebilmektedir. Gözlerdeki mor halkaların birçok sebebi vardır. Yemeklerde aşırı tuz tüketimi, alkol alımı, sigara kullanılması ve kafein tüketimi, aşırı yorulma, bilgisayar veya televizyon başında çok vakit geçirme bunlardan bazılarıdır. Eğer gözlerinizdeki halkaların sebebi yorgunluksa bol sıvı tüketimi bu sorunu ortadan kaldıracaktır. Koyu halklar için birçok krem ve ilaç satılsa da kimyasallardan uzak durmak ve doğal yöntemlerden yana olanlar bitkisel maskelerle bu sorunlarından kurtulabilirler:

Papatya Çayı Uygulaması:

Sıcak bir suya papatya kurusu eklenerek demlemeye bırakılır. Daha sonra karışım henüz ılıkken bir pamukla karışımın suyu alınır ve gözlere hafifi masaj yapılarak yedirilir. Bu yöntem göz altı morluklarının yanı sıra şişmiş göz kapaklarına da iyi gelmektedir.

Patates Uygulaması

Patatesler soyulduktan sonra ince dilimler halinde kesilir ve bu dilimler gözlerin üzerine konularak yatar pozisyonda 15 dakika kadar beklenir. Bu işlemi haftada 3-4 kez gerçekleştirebilirsiniz. Patatesleri gözlerinizin üzerinden aldıktan sonra göz çevrenizi ılık su ile yıkamanız gerekir.

Salatalık Uygulaması

Buzdolabında soğutulmuş salatalıklar soğuk bir şekilde dilimlenerek yatar pozisyondayken gözlerin üzerine konur ve 15 dakika beklenir. Soğuk göz çevresinde hücrelerin yenilenmesini hızlandırmakta ve koyu halkaların görünümünü de iyileştirmektedir. Dilerseniz aynı işlemi salatalıkları rendeleyerek de yapabilirsiniz. Salatalıkla yapılan bir başka maskenin içerisine süt de eklenir. Bir kâse sütün içine salatalık dilimleri konulup bir saat beklenir. Daha sonra sütte kalmış bu dilimleri gözlerinizin üzerine kapayarak 10 dakikalık sürenin ardından göz çevrenizi ılık su ile yıkamalısınız.

Göz Halkalarınızdan Kurtulun

Bütün bunların dışında göz halkalarından kurtulmak için günlük su tüketiminizi artırmanız, güneş ışınlarından korunmanız, düzenli olarak ve yeterince uyumanız, zaman zaman gözlerinizin üzerine bitki çayları ile kompres yapmanız, aşırı tuz tüketiminden kaçınmanız, K vitamini içeren kremleri kullanmanız, yeterli C vitamini almanız gerekir. Bunların yanında bazı uzmanlar bu tarz rahatsızlıkların böbrek hastalığından ileri geldiğini söylemektedir. Bu sebeple böbreklerinizle ilgili bir problem olup olmadığına baktırmanız da iyi olabilir.

Gözlerinizin çevresindeki koyu halkalardan kurtulmak için yapmanız gerekenler.
Gözlerinizin çevresindeki koyu halkalardan kurtulmak için yapmanız gerekenler.
error: Kopyalamak mümkün değil !