Kükürtlü Sabunun Faydaları ve Kullanımı

Kükürtlü sabun hakkında detaylı bilgiye ulaşmadan önce kükürtlü sabunun nasıl çıktığını, daha doğrusu sabunun tarihçesini inceleyelim.

 

 

Sabunun tarihçesi

Pek çok kaynakta bulamayacağınız sabunun tarihçesine şöyle bir göz atmakta fayda var. Rivayete göre Eski Mısır medeniyetinde Nil Vadisinde bulunduğu söylenen sabunun tabii soda ve yağların kaynatılması ile bulunduğu söylenir. M.Ö. 600 yıllarında Eski Mısırdan Fenikeliler vasıtasıyla Fransa’ya götürüldüğü tahmin edilir. M.S. 79 yılında ise Plinius tarafından sabunun yeni formülasyonu içinde kayın külü ve don yağı kullanılması tavsiye edilmiştir. Birçok medeniyet sabunu çeşitli formüller ile kullanmıştır. Hatta bazı rivayetlere göre de sabunun bulunmasında Roma da bulunan Sapo Dağından adını aldığı söylenir. Bu denli eskiye dayanan bir tarihçesi olan sabun Türkler ve Araplar için de vazgeçilmez bir temizlik ürünü olmuştur. Hatta en yoğun ve yaygın kullanımı Ortaçağ Avrupasının karanlık döneme çökmesi ile Türkler ve Araplarda olmuştur. Osmanlı döneminde de bir hayli yaygın olan sabun kullanımı imalatın geliştirilmesine, çeşidin artmasına, değişik kokulu, esanslı sabunların üretimine ve tedavi edici özellikte sabunların üretimine olanak sağlamıştır.

 

 

Sabunun yapısı

Aslında sabunun yapısı da cildimiz gibidir. Cildimiz nasıl alkalik ve asidik yapıdan oluşuyorsa, alkali ile yağ asitlerinin birleşmesi sonucu oluşan tuzlara da sabun denir. Bu yüzden yüzyıllardır sabun insanlık tarihi için en vazgeçilmez temizlik ürünüdür. Birçok kozmetik ürün her ciltle uyum problemi yaşayabiliyor iken basit bir sabun bile her insanda mükemmel sonuçlar verebilir. Sabunlar genellikle alkalik yapıda olup pH değeri 9-11 civarındadır. Alkalik pH değerini stabil hale getirmek için sabunlara %3-5 oranında lanolin veya %10 oranında risinoleik asit katılır. Ayrıca sabuna çeşitli koku maddeleri ve boya maddeleri de katılır. Bazı sabunlarda anti oksidanların da katıldığı belirtilmiştir.

 

 

Sabunun içeriği

Sabunlar içine yağ katılarak ya da yağ asidi katılarak hazırlanır. Terkibi yağdan ibaret olan sabunlar hayvansal yağlar veya bitkisel yağlar ile hazırlanır. Bu yağlar;

  • Koyun yağı, Balık Yağı, İç Yağı şeklinde hayvansal olarak
  • Hindistan Cevizi Yağı, Zeytin Yağı, Susam Yağı, Hurma Çekirdeği Yağı, Pamuk Yağı ve Keten Tohumu Yağı olarak

bitkisel kaynaklı hazırlanır.

Yağ asidinden hazırlanan sabunlar ise yağa sülfürik asit eklenmesi ile hazırlanır.

 

 

Sabun tipleri

Sert sabunlar, tuvalet sabunları, yağlı sabunlar, traş sabunları ve içine etken madde konulmuş sabunlar olarak çeşitli tipleri mevcuttur. Etken madde içeren sabunlar ise katranlı sabun, ihtiyollu sabun, krezollu sabun ve kükürtlü sabundur.

 

 

Kükürtlü sabun

Yağ asidinden hazırlanan sabun sınıfından olan Kükürtlü Sabun tedavi edici özelliği ile kullanılmaktadır. İlk çağlardan beri kullanılan kükürtün mikropları öldürücü ve dezenfekte edici özelliğinden yararlanılır. Kükürt metalik bir element olmayıp en sık bulunan elementler arasındadır.

 

 

Kükürtlü sabunun faydaları

Cilt dostu olup cilt üzerinde yağ tabakasına etki eder. Özellikle ergenlik döneminde gençlerin korkulu rüyası olan akne üzerinde çok büyük etkisi vardır. Bu yüzden birçok akne tedavisinde hekimler tarafından ilaçların yanında destekleyici olarak kükürtlü sabun tavsiye edilir. Antibakteriyel özelliklere sahip olması ile cildin temizlenmesinde büyük rol oynar. Cilt üzerinde gözenekleri açarken antiseptik (mikrop öldürücü) özelliği ile cildin temiz, mikroplardan arınmış olmasını sağlar. Kükürtlü sabunların kullanımı ile ciltte bir kuruluk görülür. Bu yüzden kuru cilde sahip kişiler bir uzman kontrolü altında kullanmalıdır. Kükürt cilde nüfuz ederken ciltte bulunan ölü tabakanın atılmasını sağlarken aynı zamanda cildin alt tabakasında bulunan iltihabi kısmın da cilt yüzeyine çıkıp kurumasını sağlar. İlk çağlardan beri kullanılan kükürtün sadece yüzde kullanıldığını söylemek çok yanlış olur. Birçok rahatsızlığın tedavisinde de kullanılır:

  • Sedef Hastalığında ve Gül Hastalığında kullanımı mevcuttur,
  • Siyah noktalar için,
  • Mantar oluşumunu engellemek için,
  • Ciltte yağ dengesi için,
  • Terlemeyi önlemek için,
  • Kaşıntıyı gidermek için,
  • Genel cilt temizliği için,
  • Uyuz ve egzema için de kullanılır.

Fakat günümüzde uyuz ve egzema için çok tercih edilmemektedir.

 

 

Kükürtlü sabunun kullanımı

Genellikle başka bir şekilde tavsiye edilmediyse günde iki kez sabah akşam kullanımı önerilir. Bazı durumlarda günlük kullanım artabilir. (Dirençli Akne Vulgaris) Kullanırken normal sabunlar gibi kullanılır sabun uygulandıktan sonra 2-3 dakika yüzde kaldıktan sonra köpürtülerek durulanır. Özellikle akne tedavisinde kullanımında kükürtlü sabun harici verilen ilaçlar veya majistral (elle hazırlanan) ilaçlar içerebileceği etanolden dolayı kükürtlü sabun uygulaması sonrası kullanımında ciltte hafif bir yanma hissi olabilir bu durum gayet normaldir. Kükürtlü sabunun kullanımı için ilk akla gelen cilt kısmı her ne kadar yüzümüz de olsa bütün vücut için de gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz.

 

 

Kükürtlü sabun nerelerde satılır

Kükürtlü sabunu eczanelerden, aktarlardan ve süpermarketlerden temin edebilirsiniz. Capila sabunu, Koza sabunu, Moos sabunu gibi ticari isimleri ile yıllardır satılan örnekleri vardır. 2,5TL ile 25TL arasında fiyatlar ile ürüne ulaşabilirsiniz.

 

 

Sabunlarla ilgili diğer yazılarımız:

Aloe Vera Sabununun Faydaları

– Pirinç Sabunu ve Faydaları (Cilt Beyazlatma)

– Katran Sabunu ve Faydaları

Bıttım Sabununun Faydaları

Kükürtlü sabunun fayda sağladığı rahatsızlıklar ve kullanım yöntemleri üzerine bilgilendirme yazısı.
error: Kopyalamak mümkün değil !