Kulak Memesinde Sivilce Neden Çıkar?

Kulakta Sivilce Neden Çıkar?

Genel olarak sivilce oluşumu cilt metabolizmasının seboreik özelliği olan, yağlı ve kabuklanma şeklinde deri döngüsünün hızlı olduğu, burun kanatları, alın, çene altı ve yanak bölgesinde daha sık gözlenir. Kulak memesinde sivilce özellikle aşırı yağlı rafine gıda tüketenlerde, hormonal dalgalanma periyotlarında, ergenlik, hamilelik ve bazı ilaçların kullanımı nedeni ile sıklıkla artma eğilimi gösteren bir mikro ve mini cilt apse enfeksiyonudur. Temel olarak altta yatan sebep ne olursa olsun deri florasında bulunan Propionibacterium acnes isimli bakterinin yaptığı bir yüzeyel cilt enfeksiyonu gibi düşünülebilir.

Kulak memesi sivilce gibi şişlik çıkan nadir bölgelerden biridir. Hem kadınların, hem de erkeklerin ortak olarak yaşadığı nadir problemlerden bir tanesi kulak içinde sivilce çıkması olur. Yağlı cilde sahip olan erkek ve kadınlarda daha sık olarak görüldüğü bilinmektedir. Aynı zamanda sivilcelerin yalnızca yüzde çıkmadığı da uzmanlar tarafından sıklıkla söylenmeye devam etmektedir. Durum böyle olunca kulak memesinde sivilce gibi şişlik, kulağın içinde sivilce çıkması, kulak memesi altında şişlik tarzında başlıklar internet kullanıcıları tarafından sık sık araştırılmaya devam etmektedir. Kulağın içinde sivilce çıkması, oluşan sivilcelerin kulak memesi altında şişlik benzeri belirtiler vermesi  birçok nedenden kaynaklanıyor olabilir.

Kulakta çıkan sivilceler çok sık karşınıza çıkmasa da zaman zaman kişilerin canının yanmasına ve bu nedenle sorun yaşamasına sebep olabiliyor. Çünkü kulakta çıkan sivilceler, genel olarak diğer bölgelere göre daha fazla acı çekilmesine neden olabiliyor. Bunun nedeni ise; kulak memesinin hassas bir bölgeye olmasından kaynaklanmaktadır. Siz de kulak memesinde sivilce problemleri ile karşılaşıyorsanız, mutlaka doğal yöntemlerle bu sorunu çözmeye çalışmanız gerekecektir.

Kulakta memesinde sivilce gibi şişlik varlığında ilk akla gelen şey elbette halkımız arasında doktora gitmek değildir. Öncelikle kulak memesinde sivilce, kulak içinde sivilce veya kulak arkasında sivilce gibi sıkılarak geçirilmeye çalışılır. Bu yapılan en büyük ve ilk yanlıştır. Bu şekilde sıkılarak tedavi etmeye çalışmak kulakta memesinde sivilce olan biri için gözeli bir yapıya sahip olan kulak memesinin tamamen iltihaplanarak ileri seviye bir cilt altı infeksiyonu ile kulak memesinin tabiri caiz ise davul gibi şişmesi sonucunu doğurabilir. Bu durumda kulak içinde sivilce veya kulak arkasında sivilce durumlarında olduğu gibi topikal antibiyotik ve gerekli hallerde oral geniş orta spektrumlu antibiyotik tedavisi gerekebilir.

Kulakta sivilce gibi şişlik nasıl geçer?

Kulakta sivilce veya kulak içinde sivilce çıkması ekşi sözlük üzerinden sıklıkla araştırılan konulardan bir tanesidir. Bu nedenle kulakta çıkan sivilcelerin de sıklıkla toplumda görülen ve herkeste rastlanabilen bu soruna internet üzerinden çözüm aramaya çıktığını görüyoruz. Kulakta çıkan sivilcelerin başlıca nedenlerinden bir tanesi de kulak deldirme sonrası görülen aseptik şartlara uyulmayan ortamlarda mikrop kapılması ile oluşabilmektedir.

Eğer cildiniz hassas ve kulağınızı deldirdiyseniz, sivilcelerin bu ortamda ortaya çıkması çok normaldir. Ancak, bu durum canınızın yanmasına sebebiyet verdiği için; muhakkak antibiyotikli krem sürmeniz gerekecektir. Bazı zamanlarda kulağınızın enfeksiyon kaptığında habercisi olarak bilinen sivilceler, kulak deldirme sonrasında daha fazla şişliğin yaşanmasına da neden olacaktır. Eğer kulağımızdaki sivilce ve deldirme sonrası oluşan şişlikler geçmiyorsa, cildiyeye danışmanız sizin için en doğrusu olacaktır. Uzmanlar, sivilcelerinizin geçmesi için; gerekli kremi size verecek ve bu sayede acınızın en kısa süre içerisinde ortadan kalkmasına yardımcı olacaklardır.

Kulak memesinde sivilce

Kulak memesinde sivilce oluşma nedenleri

Kulak altında sivilce ve kulak memesinde oluşan sivilce gibi başlıklar birçok kişi tarafından sıklıkla araştırılmaya devam etmektedir. Bu tarz sorunlarla karşılaştıysanız, direkt olarak sivilcelerinizin kulak deldirmenizin sonrasında ortaya çıktığını düşünmenize gerek yoktur. Bu durum kulağınıza kum kaçması, uzun süreli hijyenik şartları optimum olmayan havuzlarda vakit geçirme gibi durumlarda kulak memesi sivilce gibi şişlik sıklıkla çıkabilir. Bu gibi sivilce benzeri şişlikler hijyen tedbirleri ve bazı basit önlemler ile hızlıca düzelir.  Bu tedbirler arasında asla kulak memesi sivilce gibi şişlik varlığında sıkılmamalı veya iğne vb sivri, delici aletler ile kurcalanmamalıdır. Eğer kulak memesinde sivilce sıkılma yolu ile içinde biriken cerahat dışarı çıkarılmaya çalışıldığında iltihabın önce bütün kulak memesine sonrasında kulak sayvanına ve boyna yayılarak önemli bir enfeksiyon kaynağı oluşturduğu nadiren görülen önemli komplikasyonlardandır.

Aynı zamanda hormonal bozukluklar ve yediğiniz yiyecekler de kulak memenizde sivilcelerin ortaya çıkmasına neden olabilir. Sivilceler her bölgede çıktığı için; direkt olarak telaşlanmanıza gerek yoktur. Kulak içinde sivilce neden çıkar demeden önce hangi cilt yapıları ve diyet modeli kulak içinde sivilce yapar buna bakmak gerekir. Korkmanız gereken durumlar, yalnızca sivilcelerinizin geçmediği zamanlar için geçerlidir.

Kulak Memesi Sivilce Doğal Yollarla Geçer mi?

Kulak memesi arkasında sivilce konuyu merak eden on binlerce kişi tarafından ekşi sözlük üzerinden de birçok kişinin tartışma konusu olmaya devam etmektedir. Kulağınızda ya da kulak arkanızda sivilce çıktıysa, bu sorunu doğal yöntemlerle çözüme kavuşturmanız sizin için daha doğru olacaktır. Kulağınızın içinde çıkan sivilceye b maddeleri sürmemeniz gerekse de kulak memenize elma sirkesi ya da zerdeçal ve bal karışımı uygulamanızda herhangi bir sakınca yoktur.

Bu karışımları uyguladığınız takdirde, kulak memesi meydana gelen sivilceler de kısa süre içerisinde geçecektir. Aynı zamanda hassas bölgelerden bir tanesi olan kulak memesi bölgesinde sivilce oluştuğunda, sıkmamanızda da fayda vardır.

error: Kopyalamak mümkün değil !