Kuru Ciltler İçin Cilt Toniği – Gül ve Lavanta

Kuru ciltler çok aşırı hassasiyete sahiptirler ve sürekli bakım ve korumaya ihtiyaç duyarlar. Aksi takdirde birçok cilt hastalığı baş gösterir.

 

Kuru ciltler için bakım maskesi;

Gerekli malzemeler:

  • 1 ölçek lavanta
  • 1 ölçek gül yaprağı
  • 2 ölçek yulaf
  • 2 ölçek kaolin (kil)

 

Not: Lavanta ve gül yaprağının kuru olmaları gerekmektedir. Ayrıca ölçek tabiri çay bardağı olabileceği gibi yemek kaşığı da olabilir. Ölçek olarak yemek kaşığının belirlenmesi karışımın tazeliği için daha elverişlidir.

 

Maskenin hazırlanışı;

Lavanta, gül yaprakları ve yulafı un halini alana kadar küçültün. Bunun için kahve çekme makinesi yeterli olacaktır. Eğer kahve makinası temin etmek güç olacak ise mikserde birkaç defa üst üste parçalayın. Ve bir un eleğinden elleriniz ile ovalayarak geçirin. Un haline gelecektir. Bu karışıma kil ve kaolini ekleyin ve iyice karıştırıp cam bir kavanozda sonra kullanmak üzere saklayın.

 

Maskenin uygulanışı;

Kavanozda toz halinde olan karışımdan birkaç çay kaşığı alıp avucunuza koyun ve hafif ıslatıp kremsi bir hal alınca da cildiniz sürün. Günlük bir ve ya iki defa uygulanabilen bu maskeyi cildinize masaj yaparak sürün ve 10 ya da 15 dakika sonra soğuk su ile temizleyin.

 

Kuru ciltler ve özellikleri;

Kuru ciltler veya hassas ciltler deri altı bezlerinin yetersiz salgıları sonucu en üst deri tabakasının ince ve hücrelerin zayıf olmasından dolayı oluşurlar. Sebum olarak isimlendirilen bu salgının içeriğinde antioksidanlar, ve cildi dış etkiye karşı koruyucu maddeler, dış hücreleri besleyici maddeler ve yağlar gibi çok zengin bir içerik barındırır.

Bu salgı bazı durumlarda yetersiz olur. Bu durumlar genetik, hormonal düzensizlik ya da hastalık, gözenek sorunlar gibi bir çok sebebe dayalıdır. Dolayısı ile yetersiz beslenen dış tabakadaki zayıf hücreler ve ölü hücreler tutunamamakta ve kaybedilmektedir.

Kuru ciltler için bir diğer önem arz eden konu ise nemlendiricilerdir. Zaten hassas olan bu ciltler için doğal nemlendirici kullanılması hayati önem ar eder. Ayrıca kullanılan bakım ürünlerinde alkol kesinlikle bulunmamalıdır. Kuru ciltler için doğal nemlendiriciler ile ilgili geniş bilgi için tıklayınız.

Kuru ciltler için temizleyici tonik
Kuru ciltler için temizleyici tonik

 

error: Kopyalamak mümkün değil !