Kuru Ciltler İçin Doğal Maske

Kuru Ciltlere doğal maske tarifi

Kuru ciltler diğer 3 cilt tipine göre ( yağlı, karma ve normal ) çok daha hassastırlar. Bunun nedeni deri altı bezlerinin yetersiz çalışmasıdır. Deri altı bezleri dış ve ara tabakaları koruyup besleyecek salgı üretir ve cilt yüzeyine açılan kanallar vasıtası ile gönderir. Bu asit özellikte ki salgıya sebum adı verilir. Sebum salgısı kuru ciltlerde yetersiz kaldığı için bu tip ciltler çevresel koşullar karşısında yetersiz kalmakta ve bir çok cilt problemi zaman ile görülmektedir.

Kuru ciltlerde sık görülen cilt sorunları;

Göz çevresi ve dudak çevresinde oluşan kaz ayakları, göz altı kırışıklıkları, sivilceler, belirgin izler, cilt lekeleri, siyah noktalar, derin çatlaklar, cilt kavlaması gibi sorunlar kuru ciltlerde yaygın görülür. Bu problemlerin yaygınlığının ana sebebi olan yetersiz beslenme ve cilt elastikiyetinin kaybolmasıdır. Ayrıca asit bariyerini kaybederek korumasız kalan kuru cilt her türlü yüzeyel enfeksiyon açısından riski de yüksektir. Yaralar çabuk iyileşmezler ve beklenenin aksine ilerleme süresi daha kısa olur. Yani çok kısa süre içerisinde yaralar bir üst seviyeye geçerler.

Kuru ciltler için bakım maskesi;

Gerekli malzemeler;

Gülsuyu

1 kaşık çiçek balı

25 gr kadar süt tozu

30 gr zeytinyağı

Nemli bir bez parçası ya da pamukla

Hazırlanışı ve uygulanışı;

Gül suyunu bir miktar ısıtın. Biraz ılık olduktan sonra balı ve süt tozunu ekleyin. Önce süt tozunu ekleyip karıştırıp ardından balı elemek karışım için daha elverişli olacaktır. Son olarak zeytin yağını da ekleyin ve bir kez daha karıştırın. Karışım cilde iki parmak ucu ile sürülür ve bir süre sonra da başlangıçta hazırladığınız bez ya da pamuk le temizlenir.

Bu maske derinizin ihtiyacı olan besleyici ürünleri bir nebze cildinize sunacak ve daha sağlıklı bir form kazanmasını sağlayacaktır. Kuru ciltler kalıtsal bir sorun olduğu için maskenin kullanımı sürekli olacaktır.

Günlük bakım için diğer öneriler;

  • Zeytinyağı ile harika sonuçlar elde edebilirsiniz. Her sabah cildinize ince bir şekilde zeytinyağı sürebilirsiniz. Bu taktirde sorunsuz bir gün yaşayabilir ve cilt ömrünüzü uzatabilirsiniz.
  • Kullanacağınız bakım ürünleri kesinlikle doğal olmalıdır.
  • Kesinlikle aşırı ve cildinizi kurutucu makyajdan uzak durun.
  • Cilt temizleyici tonik ve kimyasallardan sakının.
error: Kopyalamak mümkün değil !