Kuru Ciltler İçin Sivilce Maskesi

Sivilce sorunu genellikle yağlı cilt tipine sahip olan kişilerde görülse de hormonal değişikliklere, kullanılan ilaçlara, yanlış beslenmeye ve daha birçok sebep bağlı olarak kuru ciltli olan kişilerde de aynı problemi yaşayabilmektedirler.

Kuru Ciltler İçin Maske

Kuru cilde sahip olanlar kil gibi cildi daha da kurutup tahriş eden maddeler yerine, hem sivilce oluşumunu engelleyecek hem de cildinize yumuşaklık ve ferahlık verecek doğal malzemelerden yararlanmalıdır. Eğer sivilceleriniz yoğunsa ve geniş bir bölgeye yayılmışsa aspirinin iyileştirici ve iltihap sökücü etkisinden yararlanabilirsiniz.

Bu maskemiz için 1 adet limon suyu, 3 adet aspirin, 1 çorba kaşığı yaş maya, 1 çay kaşığı kabartma tozu gerekmektedir.

Maskenin Hazırlanışı:

İyice ezilip toz haline getirilen aspirinin içine diğer malzemeler de katılarak macun kıvamına gelene kadar karıştırılır. Daha sonra akşam saatlerinde yani güneş battıktan sonra (Güneş ışınlarının zararlı etkilerinden korunmak için) maskenizi göz etrafınız hariç bütün yüzünüze veya sadece problemli bölgeye uygulayın. 10-15 dakikanın ardından yüzünüzü ılık bir su ile yıkayıp, fazla bastırmadan temiz bir havlu yardımı ile silebilirsiniz.

Limon suyunun içeriğindeki asidik özellikler, cildinizdeki fazla yağı almakta, cildi ve bu arada sivilceleri de kurutmaktadır. Yine kabartma tozu da özellikle leke problemlerinde kullanılan ve renk açıcı özelliği bulunan bir madde olup, sivilce izlerinizin görünürlüğünün azalmasına yardımcı olur. Herkesin cilt tipi kendine özgü olduğundan maskeyi uygulamadan önce bilek içinizde deneyerek alerjik reaksiyona sebep olup olmadığına bakarak daha sonradan istenmeyen bir durumla karşılaşma riskini azaltırsınız.

Bu maske ilk hafta aralıklı olarak üç gün uygulanabilir. İkinci haftadan itibaren maskeyi haftada bir kez tatbik edebilirsiniz. Eğer cildiniz çok kuru ise maskenin tahriş gücünü azaltmak adına kuru ciltler için özel olarak üretilen nemlendiricilerden yararlanabilirsiniz ayrıca zeytin yağı ve sitemizde yayınlanan diğer doğal nemlendiricilerden istifade edebilirsiniz. Burada krem seçimi yaparken cildinizi yağlandırmayan, cilt PH dengesini bozmayan ürünlere yönelmeniz önemlidir.

Sivilce sorunun çözümü için vücut dıştan olduğu gibi içten de desteklenmelidir. Yani bu probleme yol açtığı düşünülen besinlerden uzak durmanız, eğer varsa hormonlarla ilgili sorunlarınız için tedavi yoluna gitmeniz, daha fazla su tüketip düzenli spor yapmanız da verdiğimiz tarifi destekleyecek ve daha sağlıklı bir cilde sahip olmanızı sağlayacaktır.

Cilt çatlamalarının nedenleri doğal çözüm önerileri

Cilt çatlamalarının nedenleri doğal çözüm önerileri

  Sosyal   Medyada   Paylaşın
  • Site Yorum

  • Bir Yorum Bırak

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Tüm Konular