Kuru Maya Maskesi İle Sağlıklı ve Pürüzsüz Ciltler

Kuru maya maskesi faydaları

Piyasada çok farklı kuru maya markası bulunmasına rağmen, gündelik yaşamda kuru maya ekmek ve pastacılık dahil yaygın kullanılmasına rağmen ve bu kadar gelişmiş kozmetik ürünler varken birisi gelip size kuru maya maskesi faydaları ve kuru maya maskesi kullanımının rekor bir hızla arttığını söylerse mutlaka kulak verin. Maya maskesi çok hızlı bir şekilde cildinizi yeniden canlandırabileceğini biliyor muydunuz? Kuru maya maskesi İbrahim Saraçoğlu Hoca tarafından popülerize edildikten sonra konu ile alakalı çok detaylı çalışmalar yapıldı. Daha fazla bilgi edinmek için lütfen okumaya devam edin.

Cildinizin daha sağlıklı ve pürüzsüz olması için amino asitler, mineraller, enzimler ve B grubu vitaminler ve bazı diğer bileşenler gereklidir. Neyse kuru maya ile karıştıracağınız diğer malzemelerle cildinizi besleyici ve bebek cildi gibi parlak ve pürüzsüz yapacak maskeler hazırlayabilirsiniz.

Kuru maya maskesi ve Faydaları

Kuru maya maskesi nasıl yapılır?

Bu makalede 4 farklı kuru maya maskesi nasıl yapılır  ve farklı cilt özelliklerine sahip olanların, kuru, yağlı ve normal ciltler için temizleyici ve besleyici toz maya yüz maskesi tarifini sizlerle paylaşacağız. Toz maya maskesi nasıl yapılır yazımızı okuduktan ve sonra ilk reçeteyi uyguladıktan sonra elde ettiğiniz bu harika ve canlı yüz maskesini, makyaj malzemesi ve yağdan arındırılmış yüzünüze temiz bir silikon fırça veya eliniz yardımı ile friksiyon şeklinde uygulayabilirsiniz. Kuru maya maskesi eskiden beri cilt temizleme ve cildin beyazlatılması amacı ile kullanılmaktadır. Kullanımı esnasında kuru maya veya çeşitli maya türlerine hiper sensitivitesi bulunan veya alerjisi olanların kullanım sırasında ciltte kızarıklık, kaşıntı meydana gelmesi durumunda bol ılık su ile ciltten hızla toz maya maskesi bakiyelerini arındırması gerekebilir.

 

1- Kuru maya maskesi ile yüz temizleme

Kuru maya maskesi çok basit ama aynı zamanda çok etkili bir yüz temizleme maskesidir. Kuru veya toz maya maskesi başka özellikleri yanında oldukça sinir bozucu siyah nokta temizleme, sivilcelerden ve sivilce öncülleri olan komedonlardan hızla kurtulmanıza yardımcı olacaktır.

Kuru maya maskesi faydaları

Kuru maya maskesi hazırlamak için gerekli malzemeler:

 • 1 silme yemek kaşığı kuru maya
 • 1 yemek kaşığı ılık su (mayayı krem kıvamına getirecek kadar)

 

Maya Maskesi hazırlanışı:

 • Toz maya maskesi tarifi için kuru ve toz mayayı az miktarda ılık su (35-40 derece) ile karıştırarak eritin.
 • Hafif akışkan bir krem kıvamına gelene kadar karıştırın.
 • Bu karışımı yüzünüze dairesel hareketlerle masaj yaparak uygulayın (göz çevreniz hariç).
 • Kuru mayanın tam erimemesi ve pütürlü halde kalması cildinize peeling etkisi yapacaktır.
 • Kurumasını bekleyin.
 • Yüzünüzü ılık su ile yıkayın.
 • Nazikçe kurulayın.

 

 

2. Kuru ciltler için besleyici toz maya maskesi

Kuru ciltler için hazırlanacak kuru maya maskesi cildin ihtiyacı olan vitamin, mineral ve hidrofilik ajanları içermelidir.

Kuru maya maskesi tarifi hazırlamak için malzemeler:

 • 20 gr kuru maya
 • 1 yemek kaşığı un
 • 1 yemek kaşığı bal
 • Az miktarda süt

Maya Maskesi hazırlanışı:

 • Toz maya maskesi hızla hazırlamak için toz maya ile unu karıştırın.
 • Karışıma balı ekleyin ve karıştırmaya devam edin.
 • Karışımı akışkan krem kıvamına getirene kadar biraz ılık süt ekleyerek karıştırmaya devam edin.
 • Bu maskeyi yüzünüze dairesel hareketlerle masaj yaparak uygulayın (göz çevreniz hariç).
 • Kuru mayanın tam erimemesi ve pütürlü halde kalması cildinize peeling etkisi yapacaktır.
 • Yaklaşık 20 dakika bekleyin.
 • Yüzünüzü ılık su ile temizleyin ve nazikçe kurulayın.

 

 

3. Yağlı ciltler için kuru maya maskesi tarifi

Yağlı ciltlere uygun kuru maya maskesi hazırlanması oldukça pratik olup basit bir iki malzeme ile yapmak mümkündür.

Kuru maya maskesi hazırlamak için gerekli malzemeler:

 • 20 gram kuru maya
 • Bir miktar yoğurt veya varsa kefir

 

 Maskenin hazırlanışı:

 • Kuru maya maskesi akışkan krem kıvamına gelene kadar kuru maya ile yoğurdu (veya kefiri) karıştırın.
 • Yüzünüzü temizleyin ve maskeyi uygulayın (göz çevreniz hariç).
 • Kuru mayanın tam erimemesi ve pütürlü halde kalması cildinize peeling etkisi yapacaktır.
 • Yaklaşık 20 dakika bekleyin.
 • Yüzünüzü ılık su ile temizleyin ve nazikçe kurulayın.

 

 

4. Normal ciltler İçin kuru maya maskesi tarifi

Normal ciltler için hazırlanacak kuru maya maskesi fermente içerikler ile daha da etkin olacaktır.

Kuru maya maskesi hazırlamak için gerekli malzemeler:

 • 2 yemek kaşığı kaynamış sıcak süt
 • 30 gram kuru maya

Maya Maskesinin tarifi ve hazırlanışı:

 • Sıcak süt ile kuru mayayı karıştırın ve krem haline getirin.
 • Yüzünüzü temizleyin ve göz çevreniz hariç yüzünüze sürün.
 • 15 dakika bekleyin.
 • Ilık su ile yüzünüzü yıkayın.
 • Hafifçe kurulayın.

Bu yüz maskelerini aşırı sıklıkta kullanmayın. Cilt türünüze ve cildinizin hassaslığına göre haftada 1-2 defa veya daha seyrek uygulamanız yeterli olacaktır.

5.Cilt beyazlatan maya maskesi tarifi

Her türlü cilt için bir kaç ton cilt beyazlatan maya maskesi formülü bugün Hindistan’dan geliyor. Yüzyıllardır Hindistan’da koyu renkli ten rengini beyazlatan kuru veya yaş maya maskesi formülü aşağıdaki gibidir.

 • 2 çorba kaşığı yoğurt
 • 1 tatlı kaşığı zerdeçal
 • 2 tatlı kaşığı toz maya

Bu formülde ılık su içinde benmari usulü ısıtılan yoğurt içine zerdeçal ve toz maya katılarak 6 saat ılık oda sıcaklığında mayanın aktifleşmesi beklenir. Maya köpürerek ekşi maya kokusu etrafa yayıldıktan sonra bir fırça yardımı ile aktifleşen cilt beyazlatan maya maskesi yüze ve ellere sürülerek en az 2 saat cilt üzerinde kuruyarak etkinlik göstermesi beklenir. Akabinde ılık duş altında ince bir kese yardımı ile kurumuş olan bu cilt beyazlatıcı maya maskesi ciltten arındırılır. Cildinizin bir kaç ton renginin açıldığını şimdiden görür gibiyiz.

6.Sivilce için maya maskesi kullanılır mı?

Aslında rutin değilse bile yaş maya maskesi sivilce için kullanılabilir. Bu maya maskesi tarifi için size özel süt maya maskesi tarifini yapacağız. Ilık süt içinde mayalandırdığınız yarım paket(20 gr) yaş maya ile hazırladığınız süt maya maskesi içine maya olgunlaşıp süt içinde karbondioksit kabarcıkları oluştuktan sonra çeyrek limon sıkarak elde edeceğiniz peeling etkili arındırıcı süt maya maskesini, yağlı ve komedon içeren cildinize friksiyon tarzında uygulama yaparak sivilce için maya maskesi etkinliğini deneme imkanı bulabilirsiniz.

 

Saçlar için kuru veya yaş maya maskesi tarifi

Kuru ve toz maya maskesi sadece cilde faydalı değildir. Aynı zamanda saç için kullanılabilecek maya maskesi formülleri de mevcuttur. Saç kaybını önlemek ve saçlarınızın daha hızlı uzaması için yakında detaylı olarak hazırlayacağımız doğal ve sağlıklı saçlar için kuru maya maskesi tariflerimiz ile maya maskesi alanında ki yazılarımıza bir yenisini daha ekleyeceğiz bu denenmiş ve faydası kanıtlanmış formülleri sizler için arşivleyerek hazırladığımız ve güvenle deneyebileceğinizi bir kez daha söylemek isteriz.

Maya maskesi kullananlar ve yorumları:

Ayşe B. 17 yaş: Böyle bir yüz bakım yönteminden kuru maya maskesi kadınlar kulubü yorumları ile haberdar oldum. Kuru maya maskesi faydaları arasında sivilcelere iyi geliyor denilince hiç düşünmeden kullandım. Hem kolay, hem maliyetsiz bir şey olan kuru maya maskesi cildimi hızla kurutarak, sivilcelerimi ve cildimin yağlı görünümünü ortadan kaldırdı bence iyi bir çözüm kuru maya maskesi kullananlar zaten yorumları ile bunu destekliyor.

Feyza K. 38 yaş: Kırışıklıklar için kuru maya maskesi kullananlar yorumları ile beni destekleyebilir. Cildimdeki kırışıklık ve pürüzleri birer birer yok eden kuru maya maskesi sen çok yaşa!

Behzat B. 56 yaş: Yaş maya maskesi kullananlar beni bilir veya beni yerli dizilerden tanırlar. Çoklukla dizilerde figüran olarak oynarım ve kötü adam rollerinden dolayı çok dayak yerim. Haliyle yüzüm hızla yıpranıyor bende kuru maya maskesi kullanarak cildimin bebek cildi gibi yumuşak ve ışıl ışıl olmasını arzu ediyorum. Yakında kim benimle evlenir programına dünür olarak katılacağım beni mutlaka takip edin.

Hamza G. 36 yaş: Vücudumda olur olmaz yerlerde yağlanmaya bağlı sivilceler çıktığı için bu maskenin faydaları arasında sayılan sivilce azaltıcı ve yağlanmayı giderici etkisinden faydalanmak için düzenli kullanıyorum sivilcelerde azalma mevcut.

Fehmi T. 74 yaş: Kuru maya süt maskesi kullanan yaşıma uygun ancak benden daha genç görünen bir hanımla tanıştım kendisi düzenli kullanım ile kuru maya süt maskesini göz çevresindeki ve yüzdeki kırışıklıklara iyi geldiğini ve kendisinin yıllardır bunu uyguladığını söyledi aslında inanmamıştım ancak şimdi kullanıcı yorumları beni de ikna ediyor.

Kenani H 37 yaş: Düzenli ekşi maya maskesi kullanan birinin zaman içinde kuru maya maskesi ile tatmin olması mümkün mü? diye soran olursa mutlaka evet deyin. Çünkü 16 yıldır ekşi maya maskesi kullanan ben bir hamlede kuru maya maskesi kullanımına geçtim. Bunu bir televizyon programında Prof. Selami beyin kuru maya maskesi kullanımını önermesi ile etkilenip, araştırdım ve kuru maya maskesi kullanımına başladım.

Şaziye H 23 yaş: Yaş maya maskesinin faydaları konusunda okuduğum yorum ve kullanıcı deneyimleri sonucu kullandığım yaş maya maskesi kürünü toz maya maskesi ile saç bakımı ve cilt bakımı olarak değiştirdim. Özellikle yaşadığım şehir kuru havası ve sert rüzgarları ile bilindiği için maya maskesi ile saçlarımın ve cildimin nem oranını korumayı temel hedef olarak aldım. Yaş maya maskesi ile kıyasladığım zaman cildime kuru maya maskesi faydaları daha çok oldu.

Hafsa S 29 yaş: Hayatım cilt sorunları ile mücadele ve sürekli farklı nemlendirici, renk açıcı cilt kremleri, kozmetikler kullanarak geçti. Kuru maya maskesi faydaları cildime ve özellikle yüzüme ve ellerime mükemmel bir parlaklık ve nemlilik katarak beni oldukça tatmin etti.

Behzay N 17 yaş: Toz maya maskesi sürekli kullanmaya vaktim olmuyor aklıma geldikçe hafta sonları bile olsa yüzüme ve ellerime uyguladıktan sonra uykuya dalıyorum. Sabah kalktığım zaman kuru maya maskesi cildime tamamen nüfuz etmiş oluyor ve ben cildimin doğal rengi ve tazeliğinden çok memnunum.

Evde Saç Bakımı ve Saç Maskeleri

Kısa zamanda maya maskesi ile cildinizi nemlendirebilir, pürüzsüz ve sağlıkla parlayan bir cilde oldukça hesaplı bu maya maskesi ile sahip olabilirsiniz.
error: Kopyalamak mümkün değil !